
Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
Ptasie przystosowania
Wędrówki ptaków
Cztery pory roku z ptakami
Ptak miesiąca
Czy wiesz, że ...
Sprawdź się
Kuropatwa - ptak stycznia
Kuropatwa to mały ptak z rodziny kurowatych. Zobaczyć go można wśród łąk i pól, na których miedze porośnięte są drzewami i zaroślami. Taki krajobraz to ulubione miejsce życia kuropatwy. Szansa na jej spotkanie zwiększa się zimą – kuropatwy pozostają u nas przez cały rok. Zimą zbierają się w większe gromadki. Na białym śniegu są łatwiejsze do zauważenia.
Urok niepozornej szarości
Życie rodzinne
Kuropatwa lubi życie gromadne. Poza okresem, kiedy składa i wysiaduje jaja, żyje w grupach rodzinnych, liczących od kilku do kilkunastu osobników. Jest to zwykle para starych ptaków i młode. Od późnej jesieni grupy te mogą łączyć się w większe stadka, którym łatwiej jest przeżyć zimę.
Gniazdo kuropatwy to dołek na ziemi, wyścielony suchą trawą, osłonięty gałęziami lub zaroślami. Samica składa w nim na początku maja całkiem sporo, bo od 10 do 20 jaj (najwięcej to 29!). Pisklęta, pokryte żółtobrązowym puchem, już po kilku godzinach mogą biegać i pod opieką rodziców zbierać pokarm.
Gniazdo kuropatwy to dołek na ziemi, wyścielony suchą trawą, osłonięty gałęziami lub zaroślami. Samica składa w nim na początku maja całkiem sporo, bo od 10 do 20 jaj (najwięcej to 29!). Pisklęta, pokryte żółtobrązowym puchem, już po kilku godzinach mogą biegać i pod opieką rodziców zbierać pokarm.
Niełatwe życie kuropatwy
W ostatnich latach trudniej spotkać kuropatwy, jest ich mniej. Żyje się im trudniej, ponieważ ubywa miejsc, które są im potrzebne do życia. Kuropatwy najlepiej się czują w tradycyjnym krajobrazie wiejskim, gdzie niezbyt obszerne pola i uprawy poprzecinane są miedzami i zakrzaczonymi nieużytkami. Śródpolne zarośla i przydroża urozmaicają ich siedliska, dają osłonę przed niebezpieczeństwem i wzbogacają ich jadłospis. Wieś i gospodarowanie na wsi przez ostatnie lata mocno się zmieniło. Małe pola wypierane są przez wielkoobszarowe gospodarstwa, zaorywane są miedze, wycinane śródpolne zarośla. Stosowanie chemicznych preparatów przeciwko owadom i chwastom zmniejsza też ilość pokarmu kuropatw. Ptaki radzą sobie z tymi problemami w różny sposób. W poszukiwaniu miejsca nadającego się do życia pojawiają się nawet na podmiejskich ogródkach działkowych.
Naturalne zagrożenie dla kuropatw to ostre i śnieżne zimy, kiedy pokarm jest trudny do wydobycia spod warstwy zmrożonego śniegu. W takie zimy zdarza się, że kuropatwy podchodzą ostrożnie pod gospodarstwa wiejskie w poszukiwaniu czegoś do jedzenia. Teraz trzymają się w wiekszych grupach. Jeśli mieszkacie w okolicy pól i łąk, miejcie oczy szeroko otwarte. Może i wam uda się zobaczyć stadko tych ptaków. |
![]() |
Kuropatwy na śniegu, fot. Grzegorz Leśniewski |
Komentarze ( 30 )
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Musisz uaktualnić Flash Player'a
Mój tata chyba widział kuropatwę na łąkach Wilanowskich.
Ja jej nie widziałam, bo akurat uganiałam się z aparatem za kosem. =(
„Kuropatwy to jedne z moich ulubionych ptaków . Są urocze.”