Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
Musisz uaktualnić Flash Player'a
 
 
Start
Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
 
Ptasie przystosowania
Wędrówki ptaków
Cztery pory roku z ptakami
Ptak miesiąca
Czy wiesz, że ...
Sprawdź się
Poleć znajomemu
Drukuj
Ptak miesiąca
 
 
2019-12-01
 
Łabędzie - ptaki grudnia
Baśń o brzydkim kaczątku H. CH. Andersena znają wszyscy. Młody przyszły przyrodnik dowie się z niej, że młodociany łabędź potrzebuje trochę czasu zanim osiągnie postać i pełnię urody dorosłego ptaka. Ale czy rzeczywiście zasługuje on na miano brzydkiego? Sylwetkę łabędzia, młodego czy dorosłego, wszyscy rozpoznają. Choć nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie był to w Polsce ptak pospolity.

Łabędź niemy (łac. Cygnus olor), bo on jest bohaterem tego miesiąca, jeszcze w latach 50-tych minionego wieku był rzadkim ptakiem lęgowym na naszym terenie. Znakomity fotograf przyrody pracujący w tym czasie – Włodzimierz Puchalski – wydał piękny album „W krainie łabędzia” ze zdjęciami tego ptaka. Jego czarno-białe fotografie zachwycają do dziś (warto poszperać w antykwariatach, żeby książki Włodzimierza Puchalskiego zdobyć !). Ostoją łabędzi były wtedy głównie jeziora na Mazurach, z szerokim pasem trzcin. Łabędzie były płochliwymi ptakami i zachowywały się wobec człowieka ostrożnie. ilustracja
Urodziwy łabędź niemy,
fot. Krzysztof Karczmarek
Dzisiaj sytuacja łabędzia niemego wygląda zupełnie inaczej. Jest ptakiem pospolitym, gnieździ się na wszelkich stawach i jeziorach, a bliskość osiedli ludzkich wcale mu nie przeszkadza. Najliczniejszy jest na północy w pasie pojezierzy, w Wielkopolsce, miejscami na Dolnym Śląsku.

Łabędź niemy to piękny ptak, najcięższy spośród żyjących u nas ptaków latających – dorosłe samce ważą od 8 – 13 kg. Do lotu wzbija się z rozbiegu, a jego skrzydła wydają w locie głośny świst. Nie jest ptakiem całkiem niemym, jak sugeruje jego nazwa. Zaniepokojony odstrasza napastnika przeciągłym sykiem. Odzywa się też czasami głosem przypominajacym krótkie chrząknięcia. ilustracja
Najcięższy ptak latający w Polsce
fot. Stanisław Stefaniak

Młody łabędź niemy przez pierwszy rok życia jest szarobrunatny, dziób ma szary. W miarę upływu czasu w jego upierzeniu pojawia się coraz wiecej białych piór, dziób staje się pomarańczowoczerwony, a nad nim coraz mocniej uwypukla się czarny guz. Dojrzałość łabędzie osiagają w czwartym roku życia. Ich gniazdo to kopiec zesłych roślin, ułożonych na płytkiej wodzie lub w trzcinach. Pisklęta od razu po wykluciu wychodzą z gniazda i długo jeszcze wodzone są przez rodziców. Łabędzie to zagniazdowniki - zobacz więcej >> ilustracja
Młodziutkie łabędzie nieme
fot. Mirosław Kaźmierczak
 
ilustracja
Nad dziobem dorosłego łabędzia uwypukla się czarny guz. Jego pióra są idealnie białe, a dziób pomarańczowy.
Dorosły łabędź niemy po lewej, młody po prawej.
ilustracja
fot. Mirosław Każmierczak
fot. Rene Bruun


Przed laty zimowanie łabędzi na terenie Polski zdarzało się wyjątkowo – ptaki regularnie podejmowały wędrówkę do Europy Zachodniej. Dzisiaj bardzo chętnie zostają u nas na zimę nad niezamarzającymi wodami, nawet na niedużych stawach miejskich w parkach. Do tej zmiany zachowania łabędzi przyczyniło się masowe dokarmianie ich przez ludzi. Grupy żebrzących o pokarm łabędzi to stały już widok na zimowych nadmorskich plażach w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kołobrzegu czy Świnoujściu. ilustracja
Stadko zimujących łabędzi
niemych, fot. Michał Wolny

Jak i kiedy dokarmiać łabędzie? Nieprzemyślanym dokarmianiem można łabędziom zaszkodzić.
Przede wszystkim dokarmiać należy je dopiero zimą, gdy ptaki mają kłopoty ze znalezieniem czegoś do zjedzenia. Nie dokarmiajmy łabędzi już jesienią, kiedy powinny one odlecieć w miejsca, gdzie zima jest łagodniejsza i łatwiej im będzie przeżyć. Nęcone donoszonym przez ludzi jedzeniem, zostaną z nami. A kiedy przyjdą silne mrozy i wiatry, dokarmiającym je ludziom często nie starcza już chęci, żeby wyjść na taką pogodę. Pozostawionym wtedy samym sobie ptakom grozi prawdziwa tragedia.
Łabędzie są roślinożerne, zjadają rośliny wodne, nasiona, a czasami drobne żyjątka – owady, dżdżownice, czy ślimaki. Trzeba o tym pamiętać, kiedy postanowicie łabędzie dokarmiać. Najlepsze dla nich są gotowane  i niesolone, posiekane warzywa oraz ziarno. Chleb, jeśli już, może tylko uzupełniać ich dietę - drobno pokrojony i podany w takiej ilości, żeby nadmiar nie pozostawał na brzegu i nie pleśniał. Dieta składająca się tylko z chleba osłabia łabędzie, nie radzą sobie z chorobami i w czasie silnych mrozów giną.
Oprócz łabędzi niemych można w Polsce spotkać ich krewniaków - łabędzie krzykliwe i czarnodziobe. Ojczyzną obu gatunków jest daleka północ Europy i Syberia. Łabędź krzykliwy jest u nas rzadkim ptakiem lęgowym. Po raz pierwszy jego lęg obserwowano w Polsce w 1973 r. W ostatnich latach liczba par lęgowych tego łabędzia u nas wzrosła. Częściej można oba gatunki spotkać zimą i w czasie przelotów na zimowiska. Łabędź krzykliwy jest bardziej płochliwy niż łabędź niemy, zatrzymuje się na zimę poza miastami, z dala od człowieka. Od niemego odróżnić go łatwo po żółtoczarnym dziobie bez czarnej narośli. ilustracja
Łabędź krzykliwy, fot. John Carey
ilustracja
Łabędź czarnodzioby jest znacznie mniejszy od dwóch poprzednich gatunków. Bardziej przypomina łabędzia krzykliwego. Ale czarna plama na jego dziobie jest większa. Czarnodzioby zupełnie wyjatkowo zatrzymuje sie u nas na zimę. Wędruje dalej w kierunku wybrzeży Anglii, Holandii i Danii.
Łabędź czarnodzioby
fot. Jukka J.Nurmi
Obserwując łabędzie zwroćcie uwagę czy na nogach mają obrączki ornitologiczne.

Obrączkowanie ptaków dostarcza dużo informacji o ich przemieszczaniu się - trasach wędrówek, miejscach zimowania i odbywania lęgów. Obrączki na nogach łabędzi są duże, z wyraźnymi napisami. Odczytanie ich, kiedy ptaki są na brzegu, nie powinno sprawiać kłopotu nawet bez lornetki. Badania nad łabędziami w Polsce prowadzi Polska Grupa Badania Łabędzi, współpracująca ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.
ilustracja
Obrączkowanie ptaków dostarcza
informacji o ich wędrówkach
fot. Mirosław Kaźmierczak
Jeśli uda Wam się odczytać numer obrączki na nodze łabędzia (a także innego ptaka), informacje o tym prześlijcie na adres: Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, Krajowa Centrala Obrączkowania, ul. Nadwiślańska 108, 80-680 Gdańsk.
Informację można przesłać także w wersji elektronicznej ze strony internetowej Centrali Obrączkowania. Więcej informacji znajdziesz w tym miejscu >>
(tekst: HR)
Komentarze ( 25 )
 
 
pyrstotiaine
jaskółka
punkty: 2146
* * *
 
dodano: 2008-12-28 17:33

Łabędzie są znakowane nie tylko obrączkami zakładanymi na nogi, lecz także obrożami szyjnymi. Dzięki tym ostatnim odczytanie numeru możliwe jest podczas obserwacji pływających ptaków (przez lornetkę lub lunetę), bez konieczności czekania na wyjście ptaka na ląd.

 Łabędzie krzykliwe stają się w naszym kraju coraz liczniejsze - w roku 2007 stwierdzono aż 50 par lęgowych.

 
 
akogut
moderator
 
dodano: 2009-12-05 20:36
Łabędzie to królewskie ptaki, jak tylko jakiś, zatrzyma się na odpoczynek na naszych górskich zbiornikach wodnych to mamy atrakcję, wszyscy miłośnicy ptaków chodzą, oglądają i podziwiają te piękne ptaki.
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47332
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-12-05 21:43
akogut napisał:
„Łabędzie to królewskie ptaki, jak tylko jakiś, zatrzyma się na odpoczynek na naszych górskich zbiornikach wodnych to mamy atrakcję, wszyscy miłośnicy ptaków chodzą, oglądają i podziwiają te piękne ptaki.”
A u mnie w Ełku zimą łabądki atakują ludzi niosących jakąkolwiek reklamówkę, licząc na darmowy chlebek ;) Są tak nachalne, że mojemu tacie prawie wyrwały z ręki notes i ołówek, jak numery obrączek spisywał. Trzeba uważać, żeby nie zadeptały... :)
 
 
akogut
moderator
 
dodano: 2009-12-05 22:22
Duży ptaszek, dużo je :)
 
 
tamara
bielik
punkty: 12882
* * * * * * *
 
dodano: 2009-12-11 14:51

O tym jak pewni sławni bracia hodowali łabądka... ;)

http://www.youtube.com/watch?v=qU2eJMXfjzw

 

 
 
zaba
wróbel
punkty: 379
* *
 
dodano: 2009-12-23 19:51
Ja sądzę , że łabędzie nie zasługują na opinię "BRZYDKIEGO KACZĄTKA " .
 
 
addams
bielik
punkty: 18289
* * * * * * *
 
dodano: 2009-12-23 20:09
jak juz to "DUŻEGO KACZĄTKA" :)
 
 
wik18
łabędź
punkty: 9341
* * * * * *
 
dodano: 2010-12-05 16:48
Według mnie to ono wcale nie było brzydkie... Chociaż też zależy w jakiej bajce je przedstawiają.
 
 
Antek
jaskółka
punkty: 1176
* * *
 
dodano: 2010-12-05 17:14
Zaraz... a po guzie nie określa się płci?
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47332
* * * * * * * *
 
dodano: 2010-12-05 22:12
Antek napisał:  „Zaraz... a po guzie nie określa się płci?”
Nie, wielkość guza to tylko wskazówka. Dla określenia płci łapiesz delikwenta i zaglądasz pod ogon :) (naprawdę!).
 
 
Apollonia
łabędź
punkty: 9897
* * * * * *
 
dodano: 2012-12-03 17:35
"Brzydkie kaczątko to po prostu nazwa pięknego łabędzia..."
 
 
Apollonia
łabędź
punkty: 9897
* * * * * *
 
dodano: 2012-12-07 15:01
" ...to porostu inna nazwa..."
 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2012-12-07 15:09
Apollonia napisał:
„"Brzydkie kaczątko to po prostu nazwa pięknego łabędzia..."”
"Brzydkie kaczątko" nie jest inną nazwą pięknego łabędzia :) Określenie weszło już na stałe do naszego języka dzięki baśni Andersena, a oznacza nie całkiem piękne młode stworzenie, z którego już wkrótce wyrośnie piękny dorosły osobnik. Czasami używamy go nie tylko w odniesieniu do łabędzia :)
 
 
Apollonia
łabędź
punkty: 9897
* * * * * *
 
dodano: 2012-12-07 15:47
A nie prawda! W pewnej książce, na pierwszej stronie jest napisane:

"Pamiętajcie, że brzydkie kaczątko to po prostu inna nazwa pięknego łabędzia..."
 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2012-12-07 16:24
A, to interpretacja autorska :) Jeśli to cytat, to podaj autora tych słów :)
 
 
klub
pliszka
punkty: 20
*
 
dodano: 2012-12-09 11:36
CUDOWNE PTAKI:)
 
 
Tomek02j
pliszka
punkty: 119
*
 
dodano: 2012-12-13 18:12
Cudowne łabędzie :-)
 
 
czapla83
wróbel
punkty: 343
* *
 
dodano: 2014-12-12 09:27
L ubię łabędzie:D
 
 
kicia4
łabędź
punkty: 10736
* * * * * *
 
dodano: 2014-12-23 08:21
Łabędzie to piękne ptaki.
 
 
Jemioluszka
jaskółka
punkty: 2016
* * *
 
dodano: 2014-12-29 14:00
kicia4 napisał:
„Łabędzie to piękne ptaki.”
Nawet te małe, które nazywa się "brzydkimi kaczątkami", o czym była mowa na początku tekstu.

 
 
emild73
pliszka
punkty: 30
*
 
dodano: 2014-12-29 21:22
Łabędzie mogę podziwiać godzinami, na wodzie poruszają się z gracją i są pię kne... W locie słychać, że to duży i ciężki ptak...
 
 
emild73
pliszka
punkty: 30
*
 
dodano: 2014-12-29 21:23
"Kaczą tko", które podziwiają wszyscy...
 
 
czubatka22
kruk
punkty: 7609
* * * * *
 
dodano: 2015-12-05 19:07
W tej baśni chodzi o to, że to mały łabędż to brzydkie kaczątko. 
PS Ciekawy tekst.
 
 
ararauna
bielik
punkty: 14140
* * * * * * *
 
dodano: 2015-12-05 20:29
W baśni chodziło o to, że łabądek był po prostu brudnoszary, a kaczątka żółciutkie. Dlatego zwierzęta uważały, że jest ,,brzydkie".
P. S. Łabędzie są piękne, zwłaszcza jak lądują. ;)
 
 
ostrygojad
łabędź
punkty: 9564
* * * * * *
 
dodano: 2015-12-05 20:31
Ach... Łabędzie to naprawdę niesamowite ptaki. Są takie majestatyczne.....
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
 
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
Musisz uaktualnić Flash Player'a
 
 
 
Ptasie blogi
Blog tygodnia:
~ Kawka13 / 2008-06-15
... Witajcie!Lata już nie pisałam prawdziwego postu na Juniorze (a i ten ... Więcej
 
Ptasie galerie
Galeria tygodnia:
Kuliki ...
Bielik i ...
Kruk
 
Autor: ~ janek
Ostatnio dodane:
Mysikrólik
Samica ...
Samiec ...
 
Modra
Bogatki ...
Bogata ...
 
Łabędzie ...
Samiec ...
Samica ...
 
Przy ...
Sikora ...
Trznadel
 
 
Ptasie forum
Najpopularniejszy wątek:
Ilość wpisów: 348
~ szlamnik / 2014-11-01
Najnowsze posty:
~ Antek_G / 2020-01-24
~ Falista12 / 2020-01-23
~ Falista12 / 2020-01-23
~ puchacz235 / 2020-01-21
~ Antek_G / 2020-01-13
~ Antek_G / 2020-01-13
~ puchacz235 / 2020-01-13
 
 
Nasi klubowicze
 
*
>
Zarejestrowanych klubowiczów: 2851
 
>
Klubowicze online: 0
 
>
Najnowszy klubowicz: ~ Majoor
 
 
 
Ranking klubowiczów:
Lp.
Nick klubowicza
Liczba punktów
 
1
210100
 
2
47332
 
3
42407
 
4
42025
 
5
37309
 
6
35325
 
7
29468
 
8
27295
 
9
26703
 
10
25803
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP