Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
Musisz uaktualnić Flash Player'a
 
 
Start
Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
 
Ptasie przystosowania
Wędrówki ptaków
Cztery pory roku z ptakami
Ptak miesiąca
Czy wiesz, że ...
Sprawdź się
Poleć znajomemu
Drukuj
Ptak miesiąca
 
 
2020-05-11
 
Jaskółki - ptaki maja
„Jedna jaskółka wiosny nie czyni” - powiada przysłowie. I słusznie. Wiosna jest w pełni, kiedy wracają trzy gatunki jaskółek, które u nas żyją. Jakie? Dymówka, oknówka i brzegówka.

Warto się im przyjrzeć. Każdy z nas widuje jaskółki często, ale niedoświadczone oko nie zawsze je rozróżnia. Ba, dużo osób po prostu nie wie, że ptak, którego nazywa jaskółką, może być jednym z trzech zupełnie różnych gatunków. A przecież różnią się one nie tylko wyglądem - spotyka się je w innych miejscach.
Jaskółka
Dymówka - fot. Jukka J. Nurmi
www.jjn.1g.fi

Dymówka i oknówka to jaskółki żyjące blisko człowieka. Co ciekawe pierwotnym miejscem ich życia były skały, gniazda budowały w szczelinach i niszach skalnych. Trudno powiedzieć dlaczego zmieniły swoje przyzwyczajenia i przeniosły się w pobliże ludzkich siedzib. Może uznały, jak wiele innych ptaków, że życie blisko człowieka miewa swoje plusy, czasami bywa tu łatwiej.
Żyjąc blisko osiedli ludzi jaskółki te nie wchodzą sobie w drogę i w różnych miejscach zakładają gniazda. Dymówka trzyma się gospodarstw wiejskich. W mieście jej nie spotkamy. Swoje gniazdo umieszcza wewnątrz budynków gospodarskich – obór i stodół. Lepi je z błota wymieszanego z kawałkami słomy. Gniazdo jest odkryte od góry i wygląda jak czarka przyklejona do ściany pod sufitem. Jaskółka
Dymówka lepi gniazdo z błota - fot. Jukka J. Nurmi, www.jjn.1g.fi
Inaczej zachowuje się oknówka – można ją spotkać i na wsi i w miastach, ale z daleka od ruchliwych centrów. Bywa mieszkańcem osiedli miejskich, a gniazdo buduje na zewnątrz domu – pod okapem lub okiennym gzymsem. Gniazdo oknówki też jest ulepione z błota, ale ma kształt zamkniętej kuli z bocznym wejściem.
No dobrze, ale jak odróżnić te gatunki, jeśli nie widzimy ich gniazd? Jest na to sposób. Otóż obie jaskółki mają co prawda biały spód ciała, ale dymówka ma rdzawą plamę pod dziobem i na szyi. Oknówka natomiast ma cały spód ciała biały. Dodatkowo odróżnia ją także biała plama powyżej ogona. Wyraźnie widać to w locie albo kiedy ptaki siedzą spokojnie na drutach elektrycznych. Łatwe do zauważenia, szczegółnie w locie, są także długie skrajne sterówki, czyli pióra w ogonie, u dorosłej dymówki. Jej ogon jest więc długi i rozwidlony. Ogon oknówki jest mniej wcięty na środku. Jaskółka
Oknówka - fot. Jukka J. Nurmi www.jjn.1g.fi

Zupełnie inne zwyczaje ma trzecia z jaskółek – brzegówka. Nie spotkamy jej sąsiedztwie człowieka. O upodobaniach brzegówki mówi jej nazwa. Gnieździ się ona w norkach ziemnych, które drąży w piaszczystych skarpach nad brzegami rzek, w wyrobiskach żwiru i piasku. Brzegówka lubi sąsiedztwo swoich pobratymców, gniazda zakłada w koloniach, w pobliżu innych brzegówek. Uwijające się ptaki można więc często zobaczyć przy piaszczystych, urwistych brzegach naszych nieuregulowanych jeszcze rzek. Jaskółka
Młode brzegówki są w norce bezpieczne - fot. M. Ściborski
Jaskółki są niezwykle sprawnymi lotnikami. Latają szybko i zwinnie zmieniają kierunek lotu. I nic w tym dziwnego zważywszy, że dużą część życia spędzają w pogoni za owadami – swoim pokarmem. Dymówka jest w tym szczególnym specjalistą, nawet pije w locie, zbierając krople wody nad powierzchnią stawów i jezior, którą w tym celu potrafi specjalnie "wzburzyć" skrzydłem. Obie jaskółki lubią przesiadywać na przewodach linii energetycznych. Stanowią wtedy ładny widok i są miłym obiektem dla łowców z aparatem fotograficznym. 

Jaskółka
Nasze jaskółki to ptaki wędrowne – odlatują od nas późnym latem i jesienią, żeby zimę spędzić w przyjemniejszym dla nich klimacie Afryki. Dymówki przed odlotem gromadzą się w ogromne stada nad brzegami stawów. Razem nocują w trzcinach, a w ciągu dnia polują na owady, przygotowując się długiej i trudnej podróży na południe. Muszą zgromadzić na drogę zapasy tłuszczu i energii. Najdalej spośród jaskółek wędrują właśnie dymówki, niektóre lecą nawet na południowy kraniec Afryki, a to oznacza, że muszą pokonać odległość około 10 000 km! Wymaga to dużo umiejetności i siły. Oknówka i brzegówka zimują na południu od piasków Sahary.
Brzegówka - fot. Jukka J. Nurmi www.jjn.1g.fi
Jaskółki mają się u nas całkiem dobrze. Nie brakuje im w tej chwili miejsca do życia. Proponujemy więc udać się w teren i podpatrzeć je tej wiosny i lata. Życzymy udanych obserwacji!
(HR)
Komentarze ( 9 )
 
 
Matis
puchacz
punkty: 37309
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-05-02 09:45
JA mam w garażu gniazdo jaskółek już wróciły a teraz czekam na jajka  i małe ;)
 
 
wik18
łabędź
punkty: 9341
* * * * * *
 
dodano: 2010-05-03 13:20
Kiedyś spotkałam się ze straszną sytuacją:
gniazdo jaskółki ( w bloku, budowane w kącie okna ) już zostało budowane przez jaskółkę. Gdy tylko jaskółka kończyła budowę, mieszkaniec bloku zakrył je siatką, tak że jaskółka nie miała do niego dostępu... Latała cały dzień i znosiła na nie glinę, a tu, nagle... To straszne! :(

Ja nie mam gniazda jaskółek, ale szczerzę powiem : chciała bym mieć! :) ;)
 
 
Mrovka
kruk
punkty: 5065
* * * * *
 
dodano: 2010-05-04 14:12
U mnie powrót :) Także jerzyków.
 
 
janek
bielik
punkty: 21958
* * * * * * *
 
dodano: 2010-05-13 16:12
Może jakiś konkurs :)?
 
 
arek95
bielik
punkty: 25815
* * * * * * *
 
dodano: 2010-05-13 17:12
janek napisał:
„Może jakiś konkurs :)?”
Popieram.Dobrze by było zorganizować fotograficzny majowy konkurs o jaskółkach.Co wy na to?
 
 
janek
bielik
punkty: 21958
* * * * * * *
 
dodano: 2010-05-13 21:06
Fotograficzny tak, ale jaskółki nie wszyscy mają. Może "Jaskółki i jerzyki(które nie są ze sobą spokrewnione)"   :)
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2010-05-14 21:43
Ostatnie konkursy, o ile pamiętam, to fotograficzny i rysunkowy. To teraz może literacki? Równe szanse dla wszystkich (w przeciwieństwie do foto), a łatwo wcale nie będzie - powinien być wymóg napisania po polsku :) bez błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i wszelkich innych. No a co do nagród - to ja się nie podejmuję sponsorować, niestety.
 
 
pawica
kruk
punkty: 5220
* * * * *
 
dodano: 2013-05-05 07:59
Pójść nad łąkę, posłuchać i zobaczyć te piękne, szybkie stworzonka; jaskółki. Raz poszłam nad taką łąkę. Niestety, nie dały mi się sfotografować, ponieważ latały jak Formuły 1. Jednak za to, przelatywały bardzo  blisko i dawały się przyjrz eć im; były to dymówki - trzeba będzie zgłosić do spring alive :)

Netto - popieram Cię. Moim zdaniem konkurs literacki to dobry pomysł. Jeszcze dobry pomysł wydaje mi się z konkursem plastycznym... :) Dawno nie było konkursów... 
(przynajmniej mnie się tak zdaje ;))
 
 
puchacz235
łabędź
punkty: 10445
* * * * * *
 
dodano: 2015-05-04 13:42
U  mnie często przesiadują na drucie dymówki.
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
 
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
Musisz uaktualnić Flash Player'a
 
 
 
Ptasie blogi
Blog tygodnia:
~ basias / 2008-11-07
Witajcie.Wprawdzie dawno się nie odzywałam, ograniczając swoją działalność ... Więcej
 
Ptasie galerie
Galeria tygodnia:
Gągoł
Samica ...
Para ...
 
Autor: ~ Trofeus6
Ostatnio dodane:
Hełmiatka
Czeczotka
Wąsatka
 
Mysikrólik
Mały ...
Pustułka
 
Dzięcioł ...
Makolągwy
Kaczki
 
Białogłowa
Podgorzałka
Rybołów
 
 
Ptasie forum
Najpopularniejszy wątek:
Ilość wpisów: 348
~ szlamnik / 2014-11-01
 
 
Nasi klubowicze
 
*
>
Zarejestrowanych klubowiczów: 2862
 
>
Klubowicze online: 0
 
>
Najnowszy klubowicz: ~ pawel81010
 
 
 
Ranking klubowiczów:
Lp.
Nick klubowicza
Liczba punktów
 
1
210100
 
2
47334
 
3
42414
 
4
42068
 
5
37309
 
6
35355
 
7
29468
 
8
27298
 
9
26714
 
10
25815
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP