
Aktualności
Świat ptaków
Pomóż ptakom
ABC obserwatora
Akcja dla Ciebie!
Klub Raniuszka
Wstąp do OTOP
Partnerzy
Gdzie są teraz bociany? Obserwuj aktualną mapę wędrówki
Wiosna już blisko. Już wkrótce spodziewamy się zobaczyć powracające do nas boćki. Dzięki użyciu nadajników satelitarnych w badaniach prowadzonych przez ornitologów możemy śledzić wędrówkę tych ptaków i dowiedzieć się, gdzie się w tej chwili znajdują. |
![]() |
Wędrówka bocianów trwa fot. Maciej Szymański |
Niemieckie Towarzystwo Ochrony Przyrody NABU wyposażyło w takie nadajniki 6 ptaków, które miały swoje gniazda na terenie Niemiec. Nadano im imiona: Adele, Astrid, Emma, Gustav, Michael i Ronja. Bociany są teraz w drodze z Afryki. Sygnały, które od nich przychodzą pozwalają określić ich pozycję i aktualizować mapę ich wędrówki. Zachęcamy do śledzenia mapy (kliknij tutaj).
Co prawda dziennik ich podróży jest prowadzony przez badaczy w języku niemieckim, ale obraz mapy jest łatwy do śledzenia niezależnie od języka. Miłego spędzenia czasu przy mapie!
W oczekiwaniu na przylot boćków i na Spring Alive 2014 zagraj w grę
"Wędruj z bocianem białym"
"Wędruj z bocianem białym"
Kampanię Spring Alive wspiera:


Komentarze ( 6 )
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Musisz uaktualnić Flash Player'a
„A czy mógłbym zapytać z mojej niewiedzy: Co to jest w ogóle Spring Alive? Po co wysyła się obserwacje?”
Spring Alive to międzynarodowy projekt , w którym każdy może uczestniczyć poprzez śledzenie wiosną powrotów do nas 5 gatunków ptaków i rejestrowanie na stronie internetowej daty swojej pierwszej obserwacji tych wiosennych gatunków. Chodzi o bociana, dymówkę, kukułkę, jerzyka i żołnę.
Dzięki temu powstaje mapa ptasich powrotów ptaków na lęgowiska w Europie. Możesz nie tylko postępy wiosny obserwować na mapie, ale także osobiście przyczynić się do jej tworzenia poprzez zapisanie swoich wyników.
A po co się to robi? Dla powiększania naszej wiedzy o świecie/ przyrodzie/ ptakach. I dla własnej przyjemności też ;)