Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Przyroda- tyle rzeczy do odkrycia.
 
 
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Śmieci!
 
 
~ matpol7    |    dodano: 2015-10-30 11:10    |    ostatnia zmiana: 2015-10-30 20:00
We wtorek byłem w lesie na Podłężu w Jaworznie. Nie był to wypad typowo przyrodniczy, ale coś mnie w tym lesie tknęło.
ŚMIECI! Wszędzie plastikowe talerzyki, papierki, folie i butelki. Aktualnie, jak mi się wydaje, ten problem jest w bardzo wielu lasach. Są osoby, które sprzątają czasami w lesie (zachowanie prawdziwego przyrodnika), ale i tak zaraz przyjdą tacy, którzy muszą papierek dać w krzaki  (przecież nikt nie widzi), butelkę po napoju na ziemię rzucić, a chusteczkę do nosa centralnie na środku ścieżki zostawić. To jest tragedia! A najgorsze jest to że nic nie zdziałamy! Jedyny pomysł to upominać kiedy ktoś śmieci. Ale i tak większość osób nie śmieci w obecności innych. 
 
 
Komentarze ( 7 )
 
 
wywielga
żuraw
punkty: 4099
* * * *
 
dodano: 2015-10-30 14:31
Takimi pomysłami raczej nic nie zdziałasz. Kosze tylko oszpecą dodatkowo las. W miastach też są kosze, a śmieci pełno na każdym chodniku. Najciekawsze, jakie znalazłam w lesie, to były dwie muszle klozetowe, wanna, kawałek samochodu, szyby, telewizor (następnego dnia została tylko obudowa, zapotrzebowanie na złom rośnie), piramida z butelek po Żywcu. Poza  ścieżkami raczej nie ma śmieci, bo tam mało kto się zapuszcza (chyba, że właśnie za ptakami, albo na imprezy, stąd puszki i butelki).
 
 
Falista12
jaskółka
punkty: 1013
* * *
 
dodano: 2015-10-30 14:57
Ja kiedyś byłam w lesie i zobaczyłam mnó stwo śmie ci. Nie można zaśmiecać przyrody! Kto tak robi, to przyrody nie szanuje :( Nawet moja koleżanka zaśmie ca różnymi papierkami przyrodę :(
 
 
AthenaNoctua
jaskółka
punkty: 1843
* * *
 
dodano: 2015-10-30 16:23
Jeśli chodzi o talerzyki, widelczyki itp., to u mnie pełno tego śmiecia zwykle pozostaje po rajdach samochodowych. Beztroscy turyści potrafią się rozłożyć nawet w prywatnym lesie, czy na polu. Bywa, że same rajdy odbywają się na cudzej posesji, a potem zbierają obfite żniwo w postaci zgniecionych w gnieździe skowronków i rozjechanych myszy. Bywa.

 
 
matpol7
pliszka
punkty: 65
*
 
dodano: 2015-10-30 19:56
Szkoda, bo to jest naprawdę bez sensu, takie zaśmiecanie! 
 
 
Kawka13
łabędź
punkty: 11701
* * * * * *
 
dodano: 2015-11-01 21:12
Osobiście zetknęłam się już z "prawdziwą kulturą".

Mój tata często upomina grzybiarzy stających przy naszym domu (który jest zaraz przy lesie). Niejednokrotnie zastawiają nam wjazd na nasze pola, a i zdarzył się przypadek, że mężczyzna wracając z rodziną z grzybobrania stanął na naszym podjeździe i palił papierosa. Kiedyś doszło do sytuacji, kiedy tata pytał jednego z grzybiarzy stojących niedaleko naszego wjazdu, czy mógłby się nieco odsunąć samochodem, bo będzie wyjeżdżał z wozem pełnym drewna. Ów pan stwierdził, że oczywiście, i na wieść o tym, że bywają i tacy, co stają na podjeździe, wykrzyknął: "No taka to niestety kultura w naszym kraju, za nic ludzie nie umieją się porządnie zachować!".


Nie dalej jak godzinę później wychodził z lasu ze znajomymi, oczywiście z grzybobrania, po czym zaczął wyrzucać folie po kanapkach i inne śmieci po jedzeniu, prosto w krzaki rosnące na brzegu lasu. Wyrzucił też parę plastikowych butelek i odjechał, jak gdyby nigdy nic. Niestety, takie podejście jest trudne do zwalczenia, kiedy panuje w społeczeństwie tak duża hipokryzja. Innemu źdźbło trawy w oku dojrzy, a sobie kłody już nie.

Problem jest też trochę w straży leśnej, przynajmniej u nas. Nasza lokalna jest wielce gorliwa, ale tylko jeśli chodzi o wywożenie drewna z lasu i chodzenie z psami po rezerwacie (chociaż na tablicy z regulaminem rezerwatu nie ma ani słowa o tym, że psów wprowadzać nie wolno, a że idą na smyczy, to i nigdzie szkody nie narobią). Ale nie zwracają już uwagi takim właśnie chłystkom, którzy zaśmiecają teren. Wielka szkoda, bo sami na pewno widzieli takie incydenty, niemożliwe, żeby patrolując tak często okolicę niczego nie dostrzegli. Szczególnie w sezonie "grzybowym".
 
 
wywielga
żuraw
punkty: 4099
* * * *
 
dodano: 2015-11-01 23:36
Jak ja idę zbierać grzyby to biorę tylko worek. Nie zostawiam śmieci, nie chcę i po prostu nie mam czego wyrzucać.
Kawka13, ci co się za grzybiarzy uważają to jedne z gorszych przypadków.U mnie za sadem to robią imprezy, po których muszę zbierać butelki po Desperadosach.
 
 
Cervinus
wróbel
punkty: 597
* *
 
dodano: 2015-11-02 23:21
Śmieciarzy w lasach pełno, ale niektórzy z nich z bólem portf ela się przekonali, że leśnicy nie na darmo kamery wieszają.
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
Archiwum
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP