Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Moja kronika piórkami pokryta...
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Górskie ptaki
 
 
~ Ptaszyna    |    dodano: 2016-07-14 21:24
Witajcie ptasiarze!

Lato pełną parą, a ja przed kilku godzinami wróciłam z sześciodniowej wycieczki w Tatry. Muszę przyznać, że udała się wyśmienicie. Dopisała pogoda (zobaczyliśmy wszystko przed dzisiejszymi burzami), no i zaobserwowałam aż sześć nowych gatunków ptaków!

Zacznijmy może od początku. Pierwszego dnia, w sobotę, wybrałam się do Ojcowskiego PN. Niestety park zupełnie mnie nie zachwycił - był ciemny, ponury i generalnie - nudny. Ale to tam dostrzegłam swoją pierwszą życiówkę tej wycieczki - samca pliszki górskiej karmiącego młodego.

Następnego dnia zwiedzałam Dolinę Kościeliską. Piękne miejsce - ale tłumy turystów i jeżdżące co minutę konie na pewno nie dodawały jej uroku. Od razu na początku widziałam tam kolejne dwie życiówki - płochacza halnego, a później pluszcza.

W drodze nad Morskie Oko (niezależnie od wszystkiego, będąc w górach należy je zwiedzić!) zaskoczyły mnie całkiem liczne krzyżodzioby świerkowe. Przy schronisku nie zabrakło też orzechówek. Natomiast później zaobserwowałam paszkota. Te trzy gatunki są także nowe na mojej liście!

Oprócz tego byłam w Dolinie Chochołowskiej i Strążyskiej, ale nie było tam ciekawszych ptaków lub się powtarzały. Niemałą niespodziankę podczas tego wyjazdu sprawił mi derkacz, który odezwał się kilka razy na łące obok naszego pensjonatu.

Podczas wyjazdu w góry zwróciłam też uwagę na bardzo liczne zięby, strzyżyki i sosnówki.

I to by było na tyle... :) W sobotę mam zamiar wyjechać na drugą wycieczkę, ale tym razem nad morze! Także liczę na nowe gatunki :).

A wy jak spędzacie lato?

Pozdrawiam
Ptaszyna
 
 
Komentarze ( 12 )
 
 
miliczfan
jaskółka
punkty: 1594
* * *
 
dodano: 2016-07-14 22:14
Gratuluje ciekawych obserwacji,ehhhh ile to ja już czasu marzę żeby tam pojechać...
Ja w sobotę jadę poszukać pójdźek w Dolinie Baryczy,oraz pod koniec sierpnia mamy zamiar wybrać sie do Ujscia Wisły w Świbnie.
 
 
Falista12
jaskółka
punkty: 1013
* * *
 
dodano: 2016-07-15 07:56
miliczfan napisał:
„Gratuluje ciekawych obserwacji,ehhhh ile to ja już czasu marzę żeby tam pojechać...Ja w sobotę jadę poszukać pójdźek w Dolinie Baryczy,oraz pod koniec sierpnia mamy zamiar wybrać sie do Ujscia Wisły w
Świbnie.”
Mamy? Chyba mam jak już co. My się nigdzie nie wybieramy ;)

 
 
miliczfan
jaskółka
punkty: 1594
* * *
 
dodano: 2016-07-15 11:12
Falista12 napisał:
„Mamy? Chyba mam jak już co. My się nigdzie nie wybieramy ;)”
Napisałem "mamy" bo jadę z tatą.
 
 
puchacz235
łabędź
punkty: 10445
* * * * * *
 
dodano: 2016-07-15 11:39
Masz fajnie ptaszyno ja jeszcze nigdy nie byłam nad morzem ani w górach:( W tym roku nie jadę na wakacje:(
PS: Gratuluję nowych gatunków!
 
 
kowalik02
jaskółka
punkty: 1493
* * *
 
dodano: 2016-07-15 13:03
Świetne obserwacje :-) Ja niedługo tez wyjeżdżam w góry - w Karkonosze. Może tam da mi się zaobserwować pluszcze, krzyżodzioby, płochacze, drozdy obrozne, czeczotki, siwerniaki, orzechówki, może nawet podrózniczki, pliszki cytrynowe czy włochatki :-)
 
 
miliczfan
jaskółka
punkty: 1594
* * *
 
dodano: 2016-07-15 13:11
kowalik02 napisał:
 pliszki cytrynowe
NIestety cię zasmucę,według aktualnych danych w Karkonoszach jest tylko jedna para cytrynek,ale po Czeskiej stronie.

 
 
Sikora
kruk
punkty: 6905
* * * * *
 
dodano: 2016-07-15 17:18
Ja też kiedyś byłam w Tatrach nad "Morskim Okiem", ale żałuję, że jeszcze się wtedy nie interesowałam ptakami :(
 
 
kubu
bielik
punkty: 12985
* * * * * * *
 
dodano: 2016-07-16 09:12
Ja jestem teraz w Bieszczadach :) Już zaobserwowałem m.in. dzięcioła zielonosiwego i pliszki górskie.
 
 
kowalik02
jaskółka
punkty: 1493
* * *
 
dodano: 2016-07-16 19:44
miliczfan napisał:
„kowalik02 napisał: pliszki cytrynoweNIestety cię zasmucę,według aktualnych danych w Karkonoszach jest tylko jedna para cytrynek,ale po Czeskiej stronie.”
Tak, pewnie chodzi ci o to na Równi pod Śnieżką. Ale na Torfowisku Upy na pograniczu polsko-czeskim po czeskiej stronie jest co najmniej kilka par (według informacji których dostałem od organizacji Kakonoskiego PN)

 
 
miliczfan
jaskółka
punkty: 1594
* * *
 
dodano: 2016-07-16 19:52
kowalik02 napisał:
kowalik02 napisał: pliszki cytrynoweNIestety cię zasmucę,według aktualnych danych w Karkonoszach jest tylko jedna para cytrynek,ale po Czeskiej stronie.”Tak, pewnie chodzi ci o to na Równi pod Śnieżką. Ale na Torfowisku Upy na pograniczu polsko-czeskim po czeskiej stronie jest co najmniej kilka par (według informacji których dostałem od organizacji Kakonoskiego PN)”
O,masz znajomości w parku:0.Aha pochodź w kotle Łabskiego Szczytu,ponoć to pewne miejsce do obserwacji płochaczy halnych.

 
 
kowalik02
jaskółka
punkty: 1493
* * *
 
dodano: 2016-07-17 11:08
miliczfan napisał:
„kowalik02 napisał:kowalik02 napisał: pliszki cytrynoweNIestety cię zasmucę,według aktualnych danych w Karkonoszach jest tylko jedna para cytrynek,ale po Czeskiej stronie.”Tak, pewnie chodzi ci o to na Równi pod Śnieżką. Ale na Torfowisku Upy na pograniczu polsko-czeskim po czeskiej stronie jest co najmniej kilka par (według informacji których dostałem od organizacji Kakonoskiego 
PN)”O,masz znajomości w parku:0.Aha pochodź w kotle Łabskiego Szczytu,ponoć to pewne miejsce do obserwacji płochaczy halnych.”
Dzięki za informacje :-) Nie mam żadnych znajomości,  po prostu napisałem do nich pytanie na Facebooku ;-)

 
 
orzelprzedni
jaskółka
punkty: 2501
* * *
 
dodano: 2016-07-18 20:56
Ja już w tym roku zaliczyłem dwie życiówki: zausznika i siniaka (siniaka mam zdjęcie), pod moim blokiem są sowy a jeszcze jadę w Bieszczady.
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Kamuszni ...
Piskliwi ...
Czapla ...
Mewa ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP