Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Ptasi świat...
 
Poleć znajomemu
Drukuj
" Ptasie niezwykłości! " - część II
 
 
~ Ortolan-01    |    dodano: 2014-03-16 17:57    |    ostatnia zmiana: 2014-03-16 17:59

Witajcie! 

Ostatnio długo mnie tu nie było. Przepraszam, ale totalny brak czasu :-(. 

W piątek ( 14.03.2014 r. ) byłem ( z mamą i siostrą ) na obserwacjach w Ełku. Zdecydowanie wskazują one na nadchodzącą wiosnę. Nie licząc już oznak " nieptasich " takich jak np. kwitnące stokrotki, kilka obudzonych już pszczół, zaobserwowaliśmy ok. 52 szpaków, 2 klucze lecących gęsi ( niestety na podstawie słabych zdjęć nie da się dokładnie określić gatunku :-( ). Poza tym krzyżówki, łyski, gołębie miejskie, kawki, gawrony, mewy śmieszki, mazurki, bogatki, kwiczoły, dzwońce, sierpówki, 1 grzywacz. Łącznie 15 gatunków ( nie licząc nieoznaczonych gęsi ). Wyniki już oczywiście wprowadzone do AwiBazy :-).Oto II część cyklu " Ptasie niezwykłości! ". Mam nadzieję, że okaże się ona jeszcze ciekawsza niż pierwsza :-).


Ptasie niezwykłości!     cz. II

1. Dzięcioł duży ( Dendrocopos major ) potrafi uderzać dziobem w korę drzewa nawet 20 razy na sekundę.

2. Młode perkozy ( Podicipedidae ) przed zjedzeniem ryb karmione są piórami. Służy to jako ochrona przed ostrymi ośćmi.

3. Sowy ( Strigiformes ) są jedynymi ptakami, które posiadają nieruchome gałki oczne.

4. Jerzyki ( Apus apua ), latając z prędkość 20 m/s i łapiąc w locie owady, potrafią jeszcze nawet odróżnić nieposiadające żądła trutnie od żądlących robotnic pszczół ( tych unikają ).

5. Edredony ( Somateria mollissima ) posiadają najlepszy i bardzo ceniony puch.

6. Polujące jaskółki ( Hirundininae ) zjadają pojedyncze ofiaryJerzyki ( Apus apus ) natomiast latają z otwartym dziobem i połykają wszystko, co się trafi ( jednak także są ostrożne - patrz punkt 4 ).

                    KONIEC II części.Piszcie w komentarzach, czy ciekawostki się Wam podobały? Co mógłbym zmienić w tej serii? Dzielcie się ze mną swoimi uwagami i opiniami :-).
Myślałem też o tym, by w bliskim czasie zorganizować 2. edycję Konkursu Ornitologicznego " ORTOLAN ". Mam jednak małe problemy z komputer, możliwe więc, że druga edycja odbędzie się dopiero na początku maja :-(. Zajdzie też kilka zmian w regulaminie. Więcej informacji wkrótce.


Pozdrawiam,

Ortolan-01.

 
 
Komentarze ( 8 )
 
 
szlamnik
moderator
 
dodano: 2014-03-16 18:09
Było się wybrać do Ełku w sobotę, na spacer ornitologiczny, to zobaczyłbyś jeszcze świstuny, krakwy, gągoły, czernice, rożeńce, pierwszego perkoza dwuczubego i trzy przelatujące czaple białe... ;P
Szpaki to w sumie żadna oznaka wiosny, od paru lat w Ełku spotykam zimujące...
 
 
wilga02
łabędź
punkty: 10572
* * * * * *
 
dodano: 2014-03-16 20:52
Ciekawostki bardzo ciekawe. Nie wiedziałam o żadnej z rzeczy, które wymieniłeś. Czekam na więcej! :)
 
 
Ortolan-01
wróbel
punkty: 582
* *
 
dodano: 2014-03-16 21:26
Szlamniku! Wiem o spacerach ornitologicznych organizowanych przez Klub Miłośników Ptaków. Wiedziałem też o tym sobotnim i bardzo chciałem na niego iść, ale niestety nie mogłem pojechać do Ełku tego dnia. W Ełku nie byliśmy niestety celowo "na ptakach", tylko musieliśmy tam "załatwić sprawy urzędowe" :-). Na obserwacje poszliśmy "przy okazji", właśnie do parku przy CEE i nad pobliski brzeg jeziora. Planuję wybrać się na Czerwcowy Spacer Ornitologiczny. W Ełku można spotkać naprawdę ciekawe gatunki (czapla biała to jedno z moich największych marzeń :-) ). A jeśli można wiedzieć: bierze Pan / Pani regularnie udział w spacerach i możliwe jest spotkanie tam Pana / Panią w czerwcu? Bardzo przepraszam za dociekliwość, ale miło by było poznać osobiście kogoś bardziej doświadczonego :-P.
 
 
pawica
kruk
punkty: 5220
* * * * *
 
dodano: 2014-03-17 09:34
Dobre obserwacje. Jakie sowy?
 
 
szlamnik
moderator
 
dodano: 2014-03-17 15:18
Ortolanie, tak w punktach:
1. W maju też będą spacery, a 26 kwietnia wycieczka nad Biebrzę. Zachęcam do udziału.
2. W przelocie nad Ełkiem można zobaczyć różne gatunki, ale niezbędna jest odrobina szczęścia, więc czapli białych Ci nie obiecam...
3. Generalnie jestem samcem, więc "Panią" możesz sobie darować... ;)
4. Spotkanie mnie na takim spacerze jest dość prawdopodobne, ponieważ robię na nich za przewodnika ;P
5. W Giżycku i okolicach działał (i myślę, że nadal) Krzysztof Pawlukojć - tu próbki jego pióra:
Może uda Ci się jakoś nawiązać z nim kontakt?
 
 
Ortolan-01
wróbel
punkty: 582
* *
 
dodano: 2014-03-17 17:42
Bardzo dziękuję Panie  szlamniku :-)!
Wycieczka nad Biebrzę brzmi bardzo interesująco - będę bardzo starał się móc tam pojechać (szczerze mówiąc mieszkam tak blisko niej, czyli jednego z moich wymarzonych miejsc obserwacji, a nigdy nie udało mi się tam udać :-( ). Co do czapli białej (niestety) wiem, że nie da się jej obiecać, jak i innych gatunków. Ale zawsze jest jakaś szansa :-). Pan Krzysztof Pawlukojć natomiast działa w Giżycku nadal (nawet pisze artykuły o ptakach do Gazety Giżyckiej). A nawiasem mówiąc - jego żona prowadzi w naszej szkole kółko ornitologiczne (niestety dla klas 1-3, ja chodziłem w 2 klasie), ale byłem na organizowanej przez to kółko wycieczce do giżyckiego lasku miejskiego z okazji EDP 2013 r. :-).
 
 
krogulec321
jaskółka
punkty: 2444
* * *
 
dodano: 2014-04-19 12:24
Interesujące są te ciekawostki
 
 
krogulec321
jaskółka
punkty: 2444
* * *
 
dodano: 2014-04-19 12:27
Ortolan-01 napisał:
„Bardzo dziękuję Panie szlamniku :-)! Wycieczka nad Biebrzę brzmi bardzo interesująco - będę bardzo starał się móc tam pojechać (szczerze mówiąc mieszkam tak blisko niej, czyli jednego z moich wymarzonych miejsc obserwacji, a nigdy nie udało mi się tam udać :-( ). Co do czapli białej (niestety) wiem, że nie da się jej obiecać, jak i innych gatunków. Ale zawsze jest jakaś szansa :-). Pan Krzysztof Pawlukojć natomiast działa w Giżycku nadal (nawet pisze artykuły o ptakach do Gazety Giżyckiej). A nawiasem mówiąc - jego żona prowadzi w naszej szkole kółko ornitologiczne (niestety dla klas 1-3, ja chodziłem w 2 klasie), ale byłem na organizowanej przez to kółko wycieczce do giżyckiego lasku miejskiego z okazji EDP 2013 r. :-).”
Wybierz się do Biebrzańskiego PN ja z zimorodkiem 321 i jeszcze jednym towarzyszem planujemy pojechać na wakacjach, a mieszkamy na drugim koń Polski (Rzeszów).
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Czeczotk ...
Pliszka ...
Pliszka ...
Zięba ( ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP