Aktualności
 
 
2020-09-15
 
Czas Europejskich Dni Ptaków
I znów spotykamy się w terenie w czasie jesiennej wędrówki ptaków. Europejskie Dni Ptaków 2020 już za chwilę. Przyłączcie się do nas!
Obserwacje ptaków
Coroczne jesienne święto odbywa się zawsze w pierwszą sobotę i niedzielę października. W tym roku to 3 X - 4 X. Grupy szkolne wydarzenie to mogą obchodzić już w piątek. W jaki sposób?
ilustracja
Gęgawa - ptak EDP 2020,
fot. Cezary Korkosz
 
Zachęcamy Was po prostu do wyjścia w teren - do lasu, parku, na łąkę, brzeg rzeki - i do obserwowania ptaków. Migracje to świetny czas dla amatorów ptasich obserwacji. To też okazja, żeby poznać nowe gatunki ptaków, dzielić nasze pasje z innymi: przyjaciółmi, znajomymi, rodziną, no i BYĆ blisko przyrody i ptaków.
Europejskie Dni Ptaków po raz 27. organizuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i włącza się w ten sposób w międzynarodowe wydarzenia, które jako Euro Birdwatch odbywają się w całej Europie pod patronatem światowej federacji organizacji chroniących ptaki - BirdLife International. Razem z nami na wycieczki pójdą tysiące amatorów ptasich wrażeń, jak Europa długa i szeroka.
Z kim na wycieczkę
Na wycieczki możecie iść sami lub z rodziną. Możecie też przyłączyć się do jednej z wycieczek organizowanych w waszej okolicy przez wolontariuszy OTOP, o ile liczba osób w danym wydarzeniu nie jest ograniczona. Ich listę znajdziecie na stronie OTOP w tym miejscu.
Prosimy Was także o ostrożność z powodu epidemii COVID-19. Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i innych, stosując się do obowiązujących zasad sanitarnych.
Gęgawa to bohaterka tegorocznych Dni Ptaków. To piękny ptak o ciekawych zwyczajach, znany z silnych więzi między partnerami. Zachęcamy do przeczytania o niej w artykule na naszej stronie: tutaj.
Policzyć ptaki
Organizatorów publicznych wycieczek oraz samodzielnych obserwatorów prosimy o wypełnienie tak zwanego Szybkiego Raportu (do niedzieli 4 października do godz. 15) oraz Elektronicznej Karty Obserwacji (do 16 października 2020). Oba dokumenty będą dostępne na stronie OTOP (tutaj) od 31 września 2020. Dzięki waszym raportom będziemy mogli dane z Polski porównać z danymi uzyskanymi w innych krajach.
Więcej informacji o Europejskich Dniach Ptaków 2020 znajdziecie na głównej stronie OTOP (kliknij).
Ci którzy zdecydują się jednak zostać w domu, będą mogli śledzić wydarzenia Europejskich Dni Ptaków na profilu OTOP na Facebooku oraz na Instagramie: @otop_birdlife_pl.
Zapraszamy!