Ptak miesiąca
 
 
2020-09-05
 
Gęgawa - ptak września

Wrzesień to czas kiedy ptaki wędrują już do miejsc, gdzie milej im będzie spędzić zimę. Będziemy teraz coraz częściej widzieć grupy lecących ptaków, a wśród nich także klucze gęsi. Poświęćmy więc trochę uwagi sympatycznej gęsi, która żyje w Polsce,  zakłada tu gniazda i wychowuje młode – gęgawie .
Gęgawa - OTOPJunior
Para gęgaw z potomstwem,
fot. Paweł Wacławik
Gęgawa zasługuje na naszą uwagę – jest przodkiem gęsi domowej.

Oprócz niej można u nas spotkać inne dzikie gęsi – na przykład gęś zbożową, białoczelną, małą. Ale te gatunki goszczą w Polsce tylko przelotem, w drodze pomiędzy zimowiskami, gdzie spędzają bezpiecznie zimę, a lęgowiskami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode (czytaj więcej: Wędrówki ptaków). Czyli wiosną i jesienią. Te gęsi nie lęgną się u nas, tak jak gęgawa.
Gęgawa - OTOPJunior
Gęś białoczelna gości w Polsce
przelotem , fot. Alyn Walsh
 
Gęgawa jest wśród nich największa (wielkości gęsi domowej). Od pozostałych różni się między innymi kolorem dzioba - jest jednobarwny, pomarańczowy. Jeśli mamy dobre oko lub dobrą lornetkę, zauważymy na końcu dzioba białą plamkę, jak biały „paznokieć”. Dziób białoczelnej (patrz zdjęcie wyżej) jest różowawy, a od jego nasady odchodzi w kierunku czoła biała plama. Samiec i samica gęgawy nie różnią się wyglądem. Gęgawa - OTOPJunior
Gęgawa, fot. Mateusz Ściborski


Gęgawy to towarzyskie stworzenia. Pary tworzą na całe życie, aż do śmierci jednego z partnerów ! Po wyjściu młodych gąsiątek z gniazda gęsia rodzina trzyma się razem aż do odlotu. Odwrót rozpoczyna się od września. Za to powracać gęgawy zaczynają już od lutego.
Gęgawa - OTOPJunior
Gęgawy żyją rodzinnie,
fot. Paweł Wacławik
Gęgawy, tak jak inne gęsi, wędrują w grupach, uformowanych w szyk, nazwany przez ornitologów kluczem. Ma on kształt położonej litery V. Klucz prowadzi jeden ptak, za którym lecą następne ustawione jeden za drugim, w dwóch ramionach. Taki szyk ułatwia grupie lot i pozwala z mniejszą energią pokonywać opór powietrza. Gęsi lecą zwykle na dużych wysokościach, gęś tybetańska na przykład potrafi przelecieć na Himalajami ! ilustracja
Klucz gęsi,
fot. Magdalena Musiałowska
Gęgawa nie żyje u nas zbyt licznie. Trochę jest jej więcej w czasie wiosennych i jesiennych wędrówek. W tym czasie przez Polskę przelatują nie tylko ”nasze” gęgawy, ale także te, których „domem” są tereny położone bardziej na północ, a u nas zatrzymują się tylko na odpoczynek w drodze między zimowiskiem a lęgowiskiem. Szansa spotkania w tym czasie gęgawy jest większa.
Warto więc rozglądać się wokół, nie straćmy okazji na spotkanie z nią we wrześniu i październiku.
(HR)

A tymczasem ułóż gęgawę ! >>>