Europejskie Dni Ptaków - liczenie ptaków wędrownych na Zbiorniku Jeziorsko
 
 
~ wilga02    |    dodano: 2015-10-05 21:02

Witajcie!

W ostatni weekend (dokładnie to w sobotę, 3 października), tak samo jak rok temu byłam na wycieczce autokarowej nad Zbiornikiem Jeziorsko z SP 7 na liczeniu ptaków wędrownych, z okazji Europejskich Dni Ptaków. Wyjazd moim zdaniem był bardzo udany, chociaż mam mało zdjęć, bo ptaki obserwowaliśmy głównie przez lunety.


Pierwszym naszym przystankiem była cofka na wschodnim brzegu w okolicach miejscowości Glinno. I tu, podczas ok. 4 godzinnego obchodu było najciekawiej. Na samym początku spotkaliśmy polującego krogulca oraz mnóstwo drobnicy. Wody było znacznie mniej niż w tamtym roku, więc musieliśmy przejść dłuższy kawałek, by dość do wody. Na powierzchni oczywiście ogromne stada kaczek, mew śmieszek, srebrzystych i białogłowych oraz łabędzi niemych i kormoranów.

Wszędzie kręciły się czajki i żurawie. prócz tego też czaple siwe i mnóstwo gatunków kaczek. Z tych najciekawszych widziałam przez lunetę ohara, który został moją pierwszą życiówką tego dnia. :) Prócz tego czernice, krzyżówki, cyraneczki, płaskonosy, krakwy i gęgawy.


Białogłowa

Na następnym postoju zaobserwowałam kolejne nowe gatunki: dokładnie cztery kuliki wielkie, dwie siewnice i jednego brodźca śniadego (był podobno jeszcze jeden, ale go nie wiedziałam). Najbardziej byłam chyba zadowolona z mojego pierwszego bekasa kszyka, którego samej udało mi się wypatrzeć w stadzie czajek i siewnic :)

Pod koniec spaceru nawinęły się jeszcze rożeńce (127 gatunek).


Na stawach w Pęczniewie niestety nie było rybołowów. Spóźniliśmy się, bo podobno kilka dni temu przebywały tam dwa osobniki.

Na tamie w Siedlątkowie nic ciekawego. Do listy dopisaliśmy tylko perkozy dwuczube.

Potem pojechaliśmy na zachodni brzeg, co było naszym ostatnim punktem. Do tych ciekawszych można zaliczyć pojedynczą czaplę białą, gęsi zbożowe i bieliki, choć te ostatnie obserwowaliśmy też wcześniej.


Razem zaliczyliśmy ok. 40 gatunków ptaków.

A jak Wam minął ten ptasi weekend?