Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
Przenoszę tutaj nierozwiązane zagadki z poprzedniego wpisu - powodzenia :
ZAGADKA 221
Która z odpowiedzi jest niepoprawna (podpowiedź - tylko jedna)
?
SKRZYDŁO
to...
a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzy b) boczna część ugrupowania bojowego wojsk c) oddział wojsk lotniczych USA d) jeden z głównych elementów konstrukcyjnych samolotów i szybowców e) boczna część dużego budynku, wyraźnie z niego wydzielona, często niższa lub cofnięta w stosunku do głównej części tego budynku f) otwierana część okna, drzwi lub bramy g) element wyposażenia nurka - potoczna nazwa kamizelki ratowniczo-wyrównawczej z elementem dmuchanym (workiem) znajdującym się tylko na plecach h) element nośny paralotni i) część partii politycznej o nieco innych poglądach j) prawa lub lewa część boiska do gry k) owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu
ZAGADKA 223
Który śliczny ptak dał nazwę polskiemu 4-miejscowemu samolotowi sportowemu, produkowanemu przez PZL? Najnowsza wersja tego samolotu "2000" powstała w 2005 r.
Zagadka 224
Pytanie o ptasią nazwę pewnego słynnego amatorskiego polskiego samolotu
. Skonstruował go Eugeniusz Pieniążek, który z powodu szykan władz, 13 września 1971 roku, właśnie w tym samolocie nielegalnie opuścił terytorium Polski przez Słowację i Węgry do Suboticy w Jugosławii. Samolot powstawał od 1969 w mieszkaniu w bloku, a później w hangarze aeroklubowym. Elementy niemieszczące się na klatce schodowej spuszczane były na linach z okna na pierwszym piętrze. Był to pierwszy samolot amatorski zarejestrowany w PRL (10 sierpnia 1971) ze znakami SP-PHN. 13 września 2005 konstruktor przekazał samolot do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Na temat ucieczki konstruktora tym samolotem powstał film Piotra Załuskiego i Tomasza Piotrowskiego pod tytułem Trzeba w życiu coś zrobić.
Zagadka 225
Jaką ptasią nazwę ma polski dwumiejscowy samolot rolniczy
produkowany przez PZL? Jego konstruktorem jest inż. Andrzej Frydrychewicz. Samolot ten wszedł do seryjnej produkcji pod koniec lat 70. Produkcja samolotu, zaniechana pod koniec lat 80., została wznowiona w 1995 r. Obecnie w produkcji znajdują się wersje BT i BTU.
a) Gawron
b) Kruk
c) Kania
d) Koliber
e) Czapla
ZAGADKA 227
Do Polski rzadko zalatują rybitwa różowa, mewa różowa i pasterz różowy
. Pytanie - co ma w kolorze różowym każdy z tych ptaków?
MAM TEZ NOWĄ ZAGADKĘ, ALE CHYBA ZACZNIEMY ZNOWU NUMEROWAC OD 1 :)
Zagadka 1:
Popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie nosi nazwę zupa z jaskółczych gniazd
. "Kluski" na bazie których robi się tę zupę są sfotografowane na tym zdjęciu:
krejzola005 napisał:
„Odp do 227 Rybitwa różowa- Na piersi i brzuchu różowy nalot. Mewa różowa- W szacie godowej brzuch i pierś różowa Pasterz różowy- Ciało różowe ”
krejzola005 napisał:
„Odp do 223 Wilga. Chociaż ja znalazłam w Internecie, ze wersja 2000 powstała w 1998 r. Więc może Ci chodzi o inny samolot.”
To jest Wilga, samolot do holowania szybowców. Jest kilka wersji modelu Wilga 2000 (wg art. "Tysiąc Wilg" w: Skrzydlata Polska nr 6/2004) : pierwsza wersja PZL-104M Wilga 2000 powstała w 1998 r., natomiast najnowsza wersja PZL-104MA Wilga 2000 w 2005 r. Tu jest zdjęcie tej najnowszej wersji modelu 2000:
Podpowiedź do zagadki 221:
prawidłowa odpowiedź to jeden z podpunktów od f do k (zastosowaliśmy koło ratunkowe pół na pół :) )
A ZAGADKA 221 była taka:
Która z odpowiedzi jest niepoprawna (podpowiedź - tylko jedna)
?
SKRZYDŁO
to...
a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzy b) boczna część ugrupowania bojowego wojsk c) oddział wojsk lotniczych USA d) jeden z głównych elementów konstrukcyjnych samolotów i szybowców e) boczna część dużego budynku, wyraźnie z niego wydzielona, często niższa lub cofnięta w stosunku do głównej części tego budynku f) otwierana część okna, drzwi lub bramy g) element wyposażenia nurka - potoczna nazwa kamizelki ratowniczo-wyrównawczej z elementem dmuchanym (workiem) znajdującym się tylko na plecach h) element nośny paralotni i) część partii politycznej o nieco innych poglądach j) prawa lub lewa część boiska do gry k) owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu.
Zagadka 224
Pytanie o ptasią nazwę pewnego słynnego amatorskiego polskiego samolotu . Skonstruował go Eugeniusz Pieniążek, który z powodu szykan władz, 13 września 1971 roku, właśnie w tym samolocie nielegalnie opuścił terytorium Polski przez Słowację i Węgry do Suboticy w Jugosławii. Samolot powstawał od 1969 w mieszkaniu w bloku, a później w hangarze aeroklubowym. Elementy niemieszczące się na klatce schodowej spuszczane były na linach z okna na pierwszym piętrze. Był to pierwszy samolot amatorski zarejestrowany w PRL (10 sierpnia 1971) ze znakami SP-PHN. 13 września 2005 konstruktor przekazał samolot do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Na temat ucieczki konstruktora tym samolotem powstał film Piotra Załuskiego i Tomasza Piotrowskiego pod tytułem Trzeba w życiu coś zrobić.
Podpowiedź do zagadki 224
- Podaję podpunkty, z których trzeba wybrać jedną prawidłową odpowiedź:
a) gawron
b) kania
c) koliber
d) kukułka
e) czapla
Zagadka 1:
Popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie nosi nazwę zupa z jaskółczych gniazd . "Kluski" na bazie których robi się tę zupę są sfotografowane na tym zdjęciu:
Tym razem pytanie o bajkę "Brzydkie kaczątko" Andersena. Bajka opowiada historię pisklęcia, które wykluwa się z jaja wysiedzianego przez kaczkę, po czym zostaje odrzucone przez otoczenie ze względu na odmienność i brzydotę. Brzydkie kaczątko nigdzie nie znajduje przychylności, aż do momentu, gdy wyrasta na pięknego/piękną ________. No właśnie jakiego ptaka, bo nie kaczuszkę? Ptak ten wiele razy pojawiał się w Galerii Otop Junior jako młody i dorosły osobnik :)
sowa napisał:
„tamara napisał:„ZAGADKA 6 ... Ptak ten wiele razy pojawiał się w Galerii Otop Junior jako młody i dorosły osobnik :)”Był też ptakiem miesiąca naszego portalu :)”
W grudniu 2008, tak, tak... No to zabytuję o łabędziątkach - brzydkich "kaczątkach" fragment z tego tekstu: Młody łabędź niemy przez pierwszy rok życia jest szarobrunatny, dziób ma szary.
W miarę upływu czasu w jego upierzeniu pojawia się coraz wiecej białych piór, dziób staje się pomarańczowoczerwony, a nad nim coraz mocniej uwypukla się czarny guz. Dojrzałość łabędzie osiagają w czwartym roku życia.
Sfilmowany ptak o imieniu Betty potrafił wydobyć coraz to dłuższe patyczki z tubek, żeby w końcu najdłuższym z nich wydłubać jedzenie z pojemnika-rurki :)
4: Dymówka jest większa, ma długie sterówki zewnętrzne, wystające, gardło i czoło rdzawoczerwone. Oknówka ma ogon lekko rozwidlony , nogi opierzone biało, na kuprze duża biała plama 5: jerzyki mają wąskie sierpowate skrzydła, ogon rozdwojony,ciemno brązowo czarno ubarwione.W innych miejscach zakładają gniazda latają wyżej niż dymówki.
Ten herb przedstawia trzy ptaki jednego gatunku i stąd jego nazwa: Trzy _ _ _ _ _.
Rycerz o takim herbie pojawia się w opowiadaniu Granica możliwości Andrzeja Sapkowskiego (cykl o Wiedźminie). Nazywają go Borch Trzy _ _ _ _ _, chociaż naprawdę ma na imię Villentretenmerth i jest złotym smokiem, który tylko przybrał postać rycerza...
O jakim herbie mowa? Nazwa jest dwuczęściowa: TRZY _ _ _ _ _.
W filmie i w serialu w rolę rycerza Borcha Trzy _ _ _ _ _ wcielił się aktor Andrzej Chyra. Opowiadanie "Granica możliwości" jest w zbiorze "Miecz przenaczenia", kóre jest wprowadzeniem do sagi o wiedźminie Geralcie z Rivii.
arek95 napisał:
„4: Dymówka jest większa, ma długie sterówki zewnętrzne, wystające, gardło i czoło rdzawoczerwone. Oknówka ma ogon lekko rozwidlony , nogi opierzone biało, na kuprze duża biała plama5: jerzyki mają wąskie sierpowate skrzydła, ogon rozdwojony,ciemno brązowo czarno ubarwione.W innych miejscach zakładają gniazda latają wyżej niż dymówki.”
Tak, to prawda :) Dodam jeszcze dla uzupełnienia (zagadka 4):
* oknówka ma ogon mniej wcięty od dymówki
* dymówki budują gniazda wewnątrz budynków, do których zdołają wejść, np. w stajniach, oborach, chlewniach itd., a oknówki na zewnętrznych ścianach budynków Do zagadki 5:
* jerzyki mają jednolicie ciemne ubarwienie, jak się je ogląda w locie (ich jasne podgardle nie jest widoczne z oddali), a u jaskółek widać wyraźnie ich białe fragmenty upierzenia
* jerzyki w locie często szybują i szybko, głęboko uderzają skrzydłami, nie zginając ich, a jaskółki - szybko trzepoczą skrzydłami
Oknówki gnieżdżą się zarówno na wsiach, jak i w miastach. Gdzie jest największe zgrupowanie tych jaskółek w środowisku bloków mieszkalnych w Polsce?
Tam na wysokich wieżowcach, pod balkonami, gnieździ się populacja kilkuset oknówek.
7: Być może , że to kruk. U mnie na monitoże widać piksele na tym filmie, więc obraz nie najlepszy, jest żródło oświetlenia , dałem stop ,oglądnołem jedną klatkę z filmu i wydawało mi się , że ptak ma jaśniejszą głowę.
tamara napisał:
”No właśnie, mnie to też wygląda na kawkę, ale w opisie jest "crow" czyli kruk...”
To ani kawka, ani kruk. New Caledonian crow to po polsku wrona brodata
(Corvus moneduloides), gatunek endemiczny z Nowej Kaledonii. Słynny właśnie z tego, że na wolności posługuje się narzędziami - kolcami lub gałązkami wyciąga larwy z głębokich szczelin.
Netta napisał:
„tamara napisał: ”No właśnie, mnie to też wygląda na kawkę, ale w opisie jest "crow" czyli kruk...”To ani kawka, ani kruk. New Caledonian crow to po polsku wrona brodata (Corvus moneduloides), gatunek endemiczny z Nowej Kaledonii. Słynny właśnie z tego, że na wolności posługuje się narzędziami - kolcami lub gałązkami wyciąga larwy z głębokich szczelin.”
Duży, żółty, cudaczny i oczywiście pierzasty... Świetnie jeździ na wrotkach i śpiewa. Ma swoją gwiazdę w Aleji Gwiazd w Hollywood. Ukończył już 40 lat, tak jak program dla dzieci, w którym samego początku występuje. Jak się nazywa ten ptasi bohater "Ulicy Sezamkowej"?
Aktualny stan: nie odgadnięte pozostają zagadki
221, 224, 1, 3, 8, 9, 10, 11, 12 i 13.
Na jakiś czas powinno wystarczyć, za tydzień wyjeżdżam :) Bawcie się dobrze, drodzy zagadkowicze!
Gwiazdkowa napisał:
„9. - d 11. - nie 12. - wielki ptak lub żółtodziób ;)”
Pięknie! Prawidłowe odpowiedzi.
Jeśli chodzi o zagadkę 11, dodam mały komentarz - Struś w sytuacji zagrożenia ucieka co sił w nogach. Czytałam, że w czasie tego biegu czasem nagle "znika", kładąc się płasko na ziemi... Jeśli zorientuje się, że oszustwo się nie udało, podrywa się do dalszego biegu. Podobno, bo strusia nie widziałam do tej pory w akcji ucieczka ;)
Jak się nazywa podwójna czerwona ozdoba pod dziobem koguta ?
a) wisiorki
b) dzwonki
c) talarki
d) łezki
ZAGADKA 16
Czy pies latający to:
a) największy gatunek nietoperza
b) inna nazwa sępa łysego
c) gatunek papugi
ZAGADKA 17
Jest taka piosenka zespołu "Kaczki z nowej paczki" o dziwnym, nie istniejącym ptaku o nazwie Dziób-dziób. W tej piosence pojawiają się też inne, prawdziwe ptaki. Kto uzupełni ich nazwy w pierwszych dwóch zwrotkach?
Znamy wszyscy różne ptaki, są sikorki i S _ _ _ _ _ (a)
Wciąż pytają się pytaki, w szkole kują zaś D _ _ _ _ _ _ _ _ (b) I _ _ _ _ (c) zawsze jest nadęty widać jego rola taka
P _ _ _ _ _ _ (d) ptasim dyrygentem, nie zdejmuje nigdy fraka
Refren. A kto widział Dziób-dzióba? Jak wygląda Dziób-dziób? itd.
Głowę w piasek kładą S _ _ _ _ _ _ (e), słowik trele treli ładnie Kanar jeździ w autobusie, w którym S _ _ _ _ (f) portfel kradnie Bocian Francuz, bo żabojad spać na jednej nodze może
S _ _ _ _ (g) czeka wciąż na pojazd, co wywiezie ją za morze
itd.
ZAGADKA 18
Jak się nazywa bardzo poważne schorzenie ptaków morskich, spowodowane kontaktem ptaka z produktami ropopochodnymi na przykład po awarii statku-cysterny. W wyniku silnego zanieczyszczenia piór olejami ptaki tracą możliwość ochrony przed zimnem oraz ulegają zatruciu.
Znamy wszyscy różne ptaki, są sikorki i sokoły
Wciąż pytają się pytaki, w szkole kują zaś dzięcioły Indor
zawsze jest nadęty widać jego rola taka Pingwin
ptasim dyrygentem, nie zdejmuje nigdy fraka…
Głowę w piasek kładą strusie
, słowik trele treli ładnie Kanar jeździ w autobusie, w którym sroka
portfel kradnie Bocian Francuz, bo żabojad spać na jednej nodze może Sójka
czeka wciąż na pojazd, co wywiezie ją za morze…
Jestem pod wrażeniem, Krejzola. Twoje odpowiedzi wszystkie dobre (221, 224, 1, 8 i 19) - gratuluję!
Jeszcze mały komentarz do 221
:
Owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu to SKRZYDLAK
. Dlatego właśnie podpunkt g) jako jedyny nie jest definicją skrzydła.
Na jakim ptaku podróżował Pan Twardowski ze słynnej polskiej legendy? Dzięki temu ptakowi uciekł przed diabłem z karczmy Rzym, wzbił się w niebo i do dziś tkwi na Księżycu...
Jak jerzyki radzą sobie z chodzeniem po ziemi? Biegają czy nie potrafią?
Dodatkowa porcja nowych zagadek:
ZAGADKA 22
W jakim polskim mieście odbywa się co roku dzień Koguta, regularnie od 1998 roku? W herbie tego miasta jest biały kogut. W trakcie Dnia Koguta jest wybierany Mister Kogut, najpiękniejszy biały kogut, który w nagrodę otrzymuje worek pszenicy ;)
Podpowiedź: To miasto jest w województwie dolnośląskim.
Kogut to potoczna nazwa lampy sygnalizacyjno-ostrzegawczej stosowanej do oznaczania pojazdów uprzywilejowanych na drodze albo pojazdów stwarzających utrudnienia na drodze. Jaki kolor ma kogut karetki, policji i straży pożarnej?
Co decyduje o tym, o której godzinie rano pieje kogut? Od razu dodam, że przy ustalaniu prawidłowej odpowiedzi opierałam się na opini pana Antoniego Gucwińskiego z wrocławskiego zoo.
W jakim polskim mieście odbywa się co roku dzień Koguta, regularnie od 1998 roku? W herbie tego miasta jest biały kogut. W trakcie Dnia Koguta jest wybierany Mister Kogut, najpiękniejszy biały kogut, który w nagrodę otrzymuje worek pszenicy ;)
Podpowiedź: To miasto jest w województwie dolnośląskim.
Jak się nazywa zabawa z rzucanie na wodę płaskiego kamienia tak, aby odbił się od powierzchni wody i poleciał dalej, odbijając się od wody kilkukrotnie? Odbywają się nawet zawody w tej dziedzinie - światowy rekord to 56 odbić kamienia od wody!
Może być dzika lub domowa, a nawet dziennikarska i szpitalna...
ZAGADKA 32
Od jakiej kaczki, udomowionej około 1500 lat przed naszą erą wywodzi się kaczka domowa?
ZAGADKA 33
Który ptak dał nazwę dawnej, drewnianej konstrukcji do czerpania wody ze studni? Siega ona nawet 10 metrów wysokości i była niegdyś spotykana np. na Podlasiu.
Polskie Nagrody Filmowe są przyznawane corocznie od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową. Ceremonia odbywa się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Te nagrody mają ptasią nazwę - jaką?
Krejzola, odpowiedzi 22, 31 i 33, bezbłędne, brawooooooo! :)
W takim razie zostają zagadki:
3, 29, 32 i 34
oraz dwie nowości:
ZAGADKA 35
Jak się nazywa zimowa zabawa o ptasiej nazwie
, w której trzeba położyć się na śniegu, a potem machać nogami i rękami, aż powstanie ślad w kształcie sylwetki pewnego ptaka? W 2007 roku w USA w Bismarck (stan Dakota) padł rekord Guinessa w zbiorowej zabawie tego typu - bawiło się ponad 8 tysięcy ludzi w różnym wieku!
Jak się nazywa ta zabawa?
a) wywijanie orła
b) robienie orła
c) lot wrony
d) leci bociek, leci
e) kura na grzędzie
ZAGADKA 36
Co to znaczy: kokosić się
? Pochodzi oczywiście od kokoszki :)
a) upierać się
b) wiercić się
c) żartować
d) złościć się
ZAGADKA 37
Przy rzucie monetą mówi się: orzeł czy reszka? Pytanie: Gdzie znajduje się orzełek na polskich monetach: na awersie, rewersie czy rancie?
Podpowiedź: Awers, jako strona oficjalna monety, zawiera niezmienne elementy graficzne, podczas gdy rewers dla każdego nominału może wyglądać zupełnie inaczej. Uwaga, pojęcia awersu i rewersu są w języku potocznym często mylone, dla przeciętnego człowieka ważniejszą stroną jest ta z nominałem, stąd nazywa się ją niepoprawnie
awersem.
Cześć, witam po przerwie :) Odpowiedzi Krejzoli (3, 29 i 27) oraz Basi (32) są prawidłowe, dziękuję.
Jeszcze tylko dorzucę do zagadki 3
wyjaśnienie, dlaczego Tweety nazywa się właśnie Tweety ;)
Nazwa Tweety to gra słów, kombinacja słówka "sweetie" (słodkie, kochane maleństwo) z dźwiękiem "tweet", jakim w języku angielskim naśladuje się śpiew ptaków (tzw. onomatopeja).
No, już nie taka samotna, bo dorzucam nowe zagadki :)
ZAGADKA 38
To będzie zagadka z cyklu: Dawne obrzędy i zwyczaje
. Niegdyś długie zimowe wieczory upływały w wielu wiejskich domach na skubaniu pierza
. Był to rodzaj wzajemnej pomocy: w jednej chacie gromadziło się nieraz kilkanaście kobiet i dziewcząt, a wspólna praca była znakomitą okazją do rozmów i ploteczek. Czasem do izby wpadali chłopcy i psocili, rozdmuchując pierze, aż fruwało po całym pomieszczeniu. Bywało, że taki wieczór stawął się okazją do wyswatania dwojga młodych ludzi.
Teraz pytania:
a) Czy pierze skubano z żywych gęsi, a jeśli tak - to czy pióra odrastały?
b) Do czego było używane wyskubane gęsie pierze?
c) Jak się nazywała zabawa, kończąca skubanie pierza z tańcami, muzyką i jedzeniem specjalnie upieczonych na tę okazję smakołyków (np. kołaczy)? Wyskubek, ptaśki, piórtańce czy gęśle?
d) Ile można średnio uzyskać pierza z jednej gęsi? Około 10 dekagramó, 40 dekagramów czy 1 kilograma?
e) Obecnie Polska zapewnia ok. 5 procent światowej produkcji pierza (Newsweek, nr 3/2004, str. 42), ale jest ono bardzo cenione ze względu na wysoką jakość (skomplikowana struktura potarganych "włosków" i bielusieńki kolor, w przeciwieństwie do szarawego pierza rosyjskiego i chińskiego). Jak dzisiaj pozyskuje się pierze od gęsi?
ZAGADKA 39
Co jest cięższe - kilogram gęsiego pierza czy kilogram ołowiu?
ZAGADKA 40
Jak się nazywali dawni pasterze gęsi, zwykle małe dzieci, najczęściej dziewczynki? Taką 4-letnią pastereczkę opisał w swoim wierszu Leopold Staff:
Dłoń prawą uzbroiwszy wierzbiny gałązką, W lewej wlecze za sobą źdźbło złocistokłose. Sznur gęsi, z których każda jak łódka się słania, Sunie jak szereg białych znaków zapytania
Pomnik dziewczynki z gęsią zdobi rynek miasta Barlinek w województwie zachodniopomorskim od 1912 r. i uważa się ją za symbol tego miasta. Ta figurka ma nazwę, o którą pytam w tej zagadce.
tamara napisał:
„basias napisał:„Odp. do zagadki 39 Ważą tyle samo: kilogram to zawsze koligram :)”Brawo Basiu, nie dałaś się zwieść podchwytliwej zagadce :)”
Niby tak, a spróbujcie spuścić na jedną noge kilogram pierza, a na drugą kilogram ołowiu to zobaczycie czy jest różnica :):):):)
krejzola005 napisał:
„tamara napisał:„basias napisał:„Odp. do zagadki 39 Ważą tyle samo: kilogram to zawsze koligram :)”Brawo Basiu, nie dałaś się zwieść podchwytliwej zagadce :)”Niby tak, a spróbujcie spuścić na jedną noge kilogram pierza, a na drugą kilogram ołowiu to zobaczycie czy jest różnica :):):):)”
Słuszna uwaga, pierze byłoby na pewno bardziej miękkie i mniej by bolało, gdyby zlądowało na nodze ;)
No to jeszcze oprócz 38 i 40
(czy ktoś zgadnie?), dwie nowe zagadki na wesoło.
ZAGADKA 42
A było to tak bociana dziobał szpak, a potem była zmiana i szpak dziobał bociana. A potem były jeszcze dwie takie same zmiany. Ile razy szpak był dziobany?
ZAGADKA 43
Już był na podwórku, już witał się z gąską? Kto to taki? (z wiersza Mickiewicza)
tamara napisał:
„krejzola005 napisał:„tamara napisał:„basias napisał:„Odp. do zagadki 39 Ważą tyle samo: kilogram to zawsze koligram :)”Brawo Basiu, nie dałaś się zwieść podchwytliwej zagadce :)”Niby tak, a spróbujcie spuścić na jedną noge kilogram pierza, a na drugą kilogram ołowiu to zobaczycie czy jest różnica :):):):)”Słuszna uwaga, pierze byłoby na pewno bardziej miękkie i mniej by bolało, gdyby zlądowało na nodze ;)”
djkarpowicz napisał:
„tamara napisał:„krejzola005 napisał:„tamara napisał:„basias napisał:„Odp. do zagadki 39 Ważą tyle samo: kilogram to zawsze koligram :)”Brawo Basiu, nie dałaś się zwieść podchwytliwej zagadce :)”Niby tak, a spróbujcie spuścić na jedną noge kilogram pierza, a na drugą kilogram ołowiu to zobaczycie czy jest różnica :):):):)”Słuszna uwaga, pierze byłoby na pewno bardziej miękkie i mniej by bolało, gdyby zlądowało na nodze ;)”A czarne jest białe?:P”
tamara napisał:
„Przenoszę tutaj nierozwiązane zagadki z poprzedniego wpisu - powodzenia :
ZAGADKA 221
Która z odpowiedzi jest niepoprawna (podpowiedź - tylko jedna) ?
SKRZYDŁO to...
a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzyb) boczna część ugrupowania bojowego wojskc) oddział wojsk lotniczych USAd) jeden z głównych elementów konstrukcyjnych samolotów i szybowcówe) boczna część dużego budynku, wyraźnie z niego wydzielona, często niższa lub cofnięta w stosunku do głównej części tego budynkuf) otwierana część okna, drzwi lub bramyg) element wyposażenia nurka - potoczna nazwa kamizelki ratowniczo-wyrównawczej z elementem dmuchanym (workiem) znajdującym się tylko na plecachh) element nośny paralotnii) część partii politycznej o nieco innych poglądachj) prawa lub lewa część boiska do gryk) owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu
ZAGADKA 223
Który śliczny ptak dał nazwę polskiemu 4-miejscowemu samolotowi sportowemu, produkowanemu przez PZL? Najnowsza wersja tego samolotu "2000" powstała w 2005 r.
Zagadka 224
Pytanie o ptasią nazwę pewnego słynnego amatorskiego polskiego samolotu . Skonstruował go Eugeniusz Pieniążek, który z powodu szykan władz, 13 września 1971 roku, właśnie w tym samolocie nielegalnie opuścił terytorium Polski przez Słowację i Węgry do Suboticy w Jugosławii. Samolot powstawał od 1969 w mieszkaniu w bloku, a później w hangarze aeroklubowym. Elementy niemieszczące się na klatce schodowej spuszczane były na linach z okna na pierwszym piętrze. Był to pierwszy samolot amatorski zarejestrowany w PRL (10 sierpnia 1971) ze znakami SP-PHN. 13 września 2005 konstruktor przekazał samolot do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Na temat ucieczki konstruktora tym samolotem powstał film Piotra Załuskiego i Tomasza Piotrowskiego pod tytułem Trzeba w życiu coś zrobić.
Zagadka 225
Jaką ptasią nazwę ma polski dwumiejscowy samolot rolniczy produkowany przez PZL? Jego konstruktorem jest inż. Andrzej Frydrychewicz. Samolot ten wszedł do seryjnej produkcji pod koniec lat 70. Produkcja samolotu, zaniechana pod koniec lat 80., została wznowiona w 1995 r. Obecnie w produkcji znajdują się wersje BT i BTU.
a) Gawron
b) Kruk
c) Kania
d) Koliber
e) Czapla
ZAGADKA 227
Do Polski rzadko zalatują rybitwa różowa, mewa różowa i pasterz różowy . Pytanie - co ma w kolorze różowym każdy z tych ptaków?
MAM TEZ NOWĄ ZAGADKĘ, ALE CHYBA ZACZNIEMY ZNOWU NUMEROWAC OD 1 :)
Zagadka 1:
Popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie nosi nazwę zupa z jaskółczych gniazd. "Kluski" na bazie których robi się tę zupę są sfotografowane na tym zdjęciu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/SwiftletBirdNests.jpg
W skłąd tych klusek wchodzą: algi, mchy, trawy i ...pewien ptasi składnik. Jaki? Bo nie są to oczywiście gniazda jaskółki...”
tamara napisał:
„Przenoszę tutaj nierozwiązane zagadki z poprzedniego wpisu - powodzenia :
ZAGADKA 221
Która z odpowiedzi jest niepoprawna (podpowiedź - tylko jedna) ?
SKRZYDŁO to...
a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzyb) boczna część ugrupowania bojowego wojskc) oddział wojsk lotniczych USAd) jeden z głównych elementów konstrukcyjnych samolotów i szybowcówe) boczna część dużego budynku, wyraźnie z niego wydzielona, często niższa lub cofnięta w stosunku do głównej części tego budynkuf) otwierana część okna, drzwi lub bramyg) element wyposażenia nurka - potoczna nazwa kamizelki ratowniczo-wyrównawczej z elementem dmuchanym (workiem) znajdującym się tylko na plecachh) element nośny paralotnii) część partii politycznej o nieco innych poglądachj) prawa lub lewa część boiska do gryk) owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu
ZAGADKA 223
Który śliczny ptak dał nazwę polskiemu 4-miejscowemu samolotowi sportowemu, produkowanemu przez PZL? Najnowsza wersja tego samolotu "2000" powstała w 2005 r.
Zagadka 224
Pytanie o ptasią nazwę pewnego słynnego amatorskiego polskiego samolotu . Skonstruował go Eugeniusz Pieniążek, który z powodu szykan władz, 13 września 1971 roku, właśnie w tym samolocie nielegalnie opuścił terytorium Polski przez Słowację i Węgry do Suboticy w Jugosławii. Samolot powstawał od 1969 w mieszkaniu w bloku, a później w hangarze aeroklubowym. Elementy niemieszczące się na klatce schodowej spuszczane były na linach z okna na pierwszym piętrze. Był to pierwszy samolot amatorski zarejestrowany w PRL (10 sierpnia 1971) ze znakami SP-PHN. 13 września 2005 konstruktor przekazał samolot do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Na temat ucieczki konstruktora tym samolotem powstał film Piotra Załuskiego i Tomasza Piotrowskiego pod tytułem Trzeba w życiu coś zrobić.
Zagadka 225
Jaką ptasią nazwę ma polski dwumiejscowy samolot rolniczy produkowany przez PZL? Jego konstruktorem jest inż. Andrzej Frydrychewicz. Samolot ten wszedł do seryjnej produkcji pod koniec lat 70. Produkcja samolotu, zaniechana pod koniec lat 80., została wznowiona w 1995 r. Obecnie w produkcji znajdują się wersje BT i BTU.
a) Gawron
b) Kruk
c) Kania
d) Koliber
e) Czapla
ZAGADKA 227
Do Polski rzadko zalatują rybitwa różowa, mewa różowa i pasterz różowy . Pytanie - co ma w kolorze różowym każdy z tych ptaków?
MAM TEZ NOWĄ ZAGADKĘ, ALE CHYBA ZACZNIEMY ZNOWU NUMEROWAC OD 1 :)
Zagadka 1:
Popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie nosi nazwę zupa z jaskółczych gniazd. "Kluski" na bazie których robi się tę zupę są sfotografowane na tym zdjęciu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/SwiftletBirdNests.jpg
W skłąd tych klusek wchodzą: algi, mchy, trawy i ...pewien ptasi składnik. Jaki? Bo nie są to oczywiście gniazda jaskółki...” 223 Chodzi o wilgę.
Witamy nową otopowiczkę Bubo-bubo na nowej stronie zagadek :)
Dzięki za poprawne odpowiedzi do starszych zagadek 221, 223, 1 i komentarz do zagadki 2. Wszystko dobrze. Chociaż odpowiedzi już wcześniej padły, to jednak widać, że zgadywałaś samodzielnie.
Aha, w przypadku zagadki 44
odpowiedź Gwiazdkowej była poprawna, zresztą potwierdzona później wskazówką naszej ekspertki Netty, bo srokosz jednak poluje na większe od siebie ptaki (bekasy, kosy, pardwy)...
Niegdyś długie zimowe wieczory upływały w wielu wiejskich domach na skubaniu pierza
. Był to rodzaj wzajemnej pomocy: w jednej chacie gromadziło się nieraz kilkanaście kobiet i dziewcząt, a wspólna praca była znakomitą okazją do rozmów i ploteczek. Czasem do izby wpadali chłopcy i psocili, rozdmuchując pierze, aż fruwało po całym pomieszczeniu. Bywało, że taki wieczór stawął się okazją do wyswatania dwojga młodych ludzi.
Teraz pytania:
b) Do czego było używane wyskubane gęsie pierze?
c) Jak się nazywała zabawa, kończąca skubanie pierza z tańcami, muzyką i jedzeniem specjalnie upieczonych na tę okazję smakołyków (np. kołaczy)? Wyskubek, ptaśki, piórtańce czy gęśle?
d) Ile można średnio uzyskać pierza z jednej gęsi? Około 10 dekagramów, 40 dekagramów czy 1 kilograma?
e) Obecnie Polska zapewnia ok. 5 procent światowej produkcji pierza (Newsweek, nr 3/2004, str. 42), ale jest ono bardzo cenione ze względu na wysoką jakość (skomplikowana struktura potarganych "włosków" i bielusieńki kolor, w przeciwieństwie do szarawego pierza rosyjskiego i chińskiego). Jak dzisiaj pozyskuje się pierze od gęsi?
ZAGADKA 46
Jakie to ptaki w żargonie ornitologicznym?
d) sandwicz
e) pacan
h) pamajka
Postaram sie jeszcze coś nowego wymyślić. Pozdrowienia!
Z zadanych przeze mnie zagadek ostały się jedynie :)
38 b, d, e
46 d, e
Tutaj wklejam, żeby nie trzeba byłóo szukać na górze :)
ZAGADKA 38
b) Do czego było używane wyskubane gęsie pierze?
d) Ile można średnio uzyskać pierza z jednej gęsi? Około 10 dekagramów, 40 dekagramów czy 1 kilograma?
e) Obecnie Polska zapewnia ok. 5 procent światowej produkcji pierza, ale jest ono bardzo cenione ze względu na wysoką jakość (skomplikowana struktura potarganych "włosków" i bielusieńki kolor, w przeciwieństwie do szarawego pierza rosyjskiego i chińskiego). Jak dzisiaj pozyskuje się pierze od gęsi?
tamara napisał:
„I jeszcze kilka zagadek logicznych...
ZAGADKA 31
Co to za ptak, gdy się go czyta wspak słodki ma smak?
ZAGADKA 32 Cztery nogi ma i pierze, a nie ptak to ani inne zwierzę?
ZAGADKA 33
Było coś i nic. Coś wyfrunęło oknem, nic wyszło drzwiami. Co zostało? ZAGADKA 34
Jak urwać gałązkę, żeby nie spłoszyć siedzącego na niej ptaka?”
Bubo-bubo napisał:
„tamara napisał:„I jeszcze kilka zagadek logicznych...
ZAGADKA 31
Co to za ptak, gdy się go czyta wspak słodki ma smak?
ZAGADKA 32 Cztery nogi ma i pierze, a nie ptak to ani inne zwierzę?
ZAGADKA 33
Było coś i nic. Coś wyfrunęło oknem, nic wyszło drzwiami. Co zostało? ZAGADKA 34
Jak urwać gałązkę, żeby nie spłoszyć siedzącego na niej ptaka?”ZAGADKA 32Poduszka”
No to drodzy zagadkowicze, mały komentarz do Waszych odpowiedzi :)
Zagadka 50 - Bubo-bubo dała bardzo wyczerpującą odpowiedź, dzięki!
Zagadka 31(ojej, miałam napisać 51!) - odpowiedź Bubo-bubo prawidłowa, no i uwaga Netty słuszna, ale "wyjątek potwierdza regułę", prawda?
Zagadka 32 (52) - Krejzola, dzięki za odpowiedź. Ja mam troszke inną odpowiedź, spróbujesz jeszcze raz? To jednak są cztery NOGI, ale poduszka całkiem blisko, ciepło, ciepło...
Zagadka 33 (53) - Tutaj odpowiedź Krejzoli i Emis13 bezbłędna. Zostało "i"!
olam2000 napisał:
„a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzy”
Twoja odpowiedź dotyczy zagadki 221 - tam pytałam o jedna jedyną niepoprawną definicję skrzydła z podanych... NIEPOPRAWNA jest odpowiedź K, wszystkie pozostałe podpunkty są prawidłowymi, różnymi definicjami skrzydła :)
tamara napisał:
„Przenoszę tutaj nierozwiązane zagadki z poprzedniego wpisu - powodzenia :
ZAGADKA 221
Która z odpowiedzi jest niepoprawna (podpowiedź - tylko jedna) ?
SKRZYDŁO to...
a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzyb) boczna część ugrupowania bojowego wojskc) oddział wojsk lotniczych USAd) jeden z głównych elementów konstrukcyjnych samolotów i szybowcówe) boczna część dużego budynku, wyraźnie z niego wydzielona, często niższa lub cofnięta w stosunku do głównej części tego budynkuf) otwierana część okna, drzwi lub bramyg) element wyposażenia nurka - potoczna nazwa kamizelki ratowniczo-wyrównawczej z elementem dmuchanym (workiem) znajdującym się tylko na plecachh) element nośny paralotnii) część partii politycznej o nieco innych poglądachj) prawa lub lewa część boiska do gryk) owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu
ZAGADKA 223
Który śliczny ptak dał nazwę polskiemu 4-miejscowemu samolotowi sportowemu, produkowanemu przez PZL? Najnowsza wersja tego samolotu "2000" powstała w 2005 r.
Zagadka 224
Pytanie o ptasią nazwę pewnego słynnego amatorskiego polskiego samolotu . Skonstruował go Eugeniusz Pieniążek, który z powodu szykan władz, 13 września 1971 roku, właśnie w tym samolocie nielegalnie opuścił terytorium Polski przez Słowację i Węgry do Suboticy w Jugosławii. Samolot powstawał od 1969 w mieszkaniu w bloku, a później w hangarze aeroklubowym. Elementy niemieszczące się na klatce schodowej spuszczane były na linach z okna na pierwszym piętrze. Był to pierwszy samolot amatorski zarejestrowany w PRL (10 sierpnia 1971) ze znakami SP-PHN. 13 września 2005 konstruktor przekazał samolot do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Na temat ucieczki konstruktora tym samolotem powstał film Piotra Załuskiego i Tomasza Piotrowskiego pod tytułem Trzeba w życiu coś zrobić.
Zagadka 225
Jaką ptasią nazwę ma polski dwumiejscowy samolot rolniczy produkowany przez PZL? Jego konstruktorem jest inż. Andrzej Frydrychewicz. Samolot ten wszedł do seryjnej produkcji pod koniec lat 70. Produkcja samolotu, zaniechana pod koniec lat 80., została wznowiona w 1995 r. Obecnie w produkcji znajdują się wersje BT i BTU.
a) Gawron
b) Kruk
c) Kania
d) Koliber
e) Czapla
ZAGADKA 227
Do Polski rzadko zalatują rybitwa różowa, mewa różowa i pasterz różowy . Pytanie - co ma w kolorze różowym każdy z tych ptaków?
MAM TEZ NOWĄ ZAGADKĘ, ALE CHYBA ZACZNIEMY ZNOWU NUMEROWAC OD 1 :)
Zagadka 1:
Popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie nosi nazwę zupa z jaskółczych gniazd. "Kluski" na bazie których robi się tę zupę są sfotografowane na tym zdjęciu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/SwiftletBirdNests.jpg
W skłąd tych klusek wchodzą: algi, mchy, trawy i ...pewien ptasi składnik. Jaki? Bo nie są to oczywiście gniazda jaskółki...”
odpowiedz na zagadke 221:c
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Przenoszę tutaj nierozwiązane zagadki z poprzedniego wpisu - powodzenia :
ZAGADKA 221
Która z odpowiedzi jest niepoprawna (podpowiedź - tylko jedna) ?
SKRZYDŁO to...
a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzy
b) boczna część ugrupowania bojowego wojsk
c) oddział wojsk lotniczych USA
d) jeden z głównych elementów konstrukcyjnych samolotów i szybowców
e) boczna część dużego budynku, wyraźnie z niego wydzielona, często niższa lub cofnięta w stosunku do głównej części tego budynku
f) otwierana część okna, drzwi lub bramy
g) element wyposażenia nurka - potoczna nazwa kamizelki ratowniczo-wyrównawczej z elementem dmuchanym (workiem) znajdującym się tylko na plecach
h) element nośny paralotni
i) część partii politycznej o nieco innych poglądach
j) prawa lub lewa część boiska do gry
k) owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu
ZAGADKA 223
Który śliczny ptak dał nazwę polskiemu 4-miejscowemu samolotowi sportowemu, produkowanemu przez PZL? Najnowsza wersja tego samolotu "2000" powstała w 2005 r.
Zagadka 224
Pytanie o ptasią nazwę pewnego słynnego amatorskiego polskiego samolotu . Skonstruował go Eugeniusz Pieniążek, który z powodu szykan władz, 13 września 1971 roku, właśnie w tym samolocie nielegalnie opuścił terytorium Polski przez Słowację i Węgry do Suboticy w Jugosławii. Samolot powstawał od 1969 w mieszkaniu w bloku, a później w hangarze aeroklubowym. Elementy niemieszczące się na klatce schodowej spuszczane były na linach z okna na pierwszym piętrze. Był to pierwszy samolot amatorski zarejestrowany w PRL (10 sierpnia 1971) ze znakami SP-PHN. 13 września 2005 konstruktor przekazał samolot do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Na temat ucieczki konstruktora tym samolotem powstał film Piotra Załuskiego i Tomasza Piotrowskiego pod tytułem Trzeba w życiu coś zrobić.
Zagadka 225
Jaką ptasią nazwę ma polski dwumiejscowy samolot rolniczy produkowany przez PZL? Jego konstruktorem jest inż. Andrzej Frydrychewicz. Samolot ten wszedł do seryjnej produkcji pod koniec lat 70. Produkcja samolotu, zaniechana pod koniec lat 80., została wznowiona w 1995 r. Obecnie w produkcji znajdują się wersje BT i BTU.
a) Gawron
b) Kruk
c) Kania
d) Koliber
e) Czapla
ZAGADKA 227
Do Polski rzadko zalatują rybitwa różowa, mewa różowa i pasterz różowy . Pytanie - co ma w kolorze różowym każdy z tych ptaków?
MAM TEZ NOWĄ ZAGADKĘ, ALE CHYBA ZACZNIEMY ZNOWU NUMEROWAC OD 1 :)
Zagadka 1:
Popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie nosi nazwę zupa z jaskółczych gniazd . "Kluski" na bazie których robi się tę zupę są sfotografowane na tym zdjęciu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/SwiftletBirdNests.jpg
W skłąd tych klusek wchodzą: algi, mchy, trawy i ...pewien ptasi składnik. Jaki? Bo nie są to oczywiście gniazda jaskółki...
Odp do 227
Rybitwa różowa - Na piersi i brzuchu różowy nalot.
Mewa różowa - W szacie godowej brzuch i pierś różowa
Pasterz różowy - Ciało różowe
„Odp do 227 Rybitwa różowa- Na piersi i brzuchu różowy nalot. Mewa różowa- W szacie godowej brzuch i pierś różowa Pasterz różowy- Ciało różowe ”
Odp do 223
Wilga . Chociaż ja znalazłam w Internecie, ze wersja 2000 powstała w 1998 r. Więc może Ci chodzi o inny samolot.
Odp225.
b)Kruk
„Odp do 223 Wilga. Chociaż ja znalazłam w Internecie, ze wersja 2000 powstała w 1998 r. Więc może Ci chodzi o inny samolot.”
To jest Wilga, samolot do holowania szybowców. Jest kilka wersji modelu Wilga 2000 (wg art. "Tysiąc Wilg" w: Skrzydlata Polska nr 6/2004) : pierwsza wersja PZL-104M Wilga 2000 powstała w 1998 r., natomiast najnowsza wersja PZL-104MA Wilga 2000 w 2005 r. Tu jest zdjęcie tej najnowszej wersji modelu 2000:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/PZL-104MA_Wilga_2000.jpg
Ostatnio dowiedziałam się, że w 2007 r. została wyprodukowana ostatnia Wilga (2000). Nadszedł czas gdy Wilgi z wolna będą ubywać z naszych lotnisk.
A tutaj jeszcze filmik p. Jacka Waszczuka z akrobacjami Wilgi: http://iceman100.wrzuta.pl/film/4LE9eOhaeOR/akrobacja_wilgi
„Odp225. b)Kruk”
Zagadkowe podsumowanie - wolne jak ptaki i gotowe do odgadnięcia są:
zagadki 221, 224 oraz 1 :)
Nowa zagadka 2 :
Z jakiego materiału są wykonane dawne ludowe zabawki - gwizdające ptaszki?
Zagadka 3
Pamiętacie żółtego ptaszka, bohatera znanej kreskówki? Jego właścicielka Babcia ma też kota Sylwestra i psa Hektora.
a) Jak ma na imię ten ptaszek i dlaczego tak się nazywa - jeśli ktoś wie?
b) Jaki to gatunek ptaka?
Odp. do zagadki 2
Z drewna.
PS. Ja mam takiego ptaszka :)
„Odp. do zagadki 2 Z drewna. PS. Ja mam takiego ptaszka :)”
Polecam zagadki 221, 224, 1 i 3 :)
ZAGADKA 4
Czym sie różni jaskółka dymówka od oknówki?
ZAGADKA 5
Czym sie różnią jerzyki od jaskólek?
Niedługo dorzucę podpowiedzi do wczesniejszych zagadek, bo są dość trudne...
OBIECANE PODPOWIEDZI DO STARYCH ZAGADEK
Podpowiedź do zagadki 221: prawidłowa odpowiedź to jeden z podpunktów od f do k (zastosowaliśmy koło ratunkowe pół na pół :) )
A ZAGADKA 221 była taka:
Która z odpowiedzi jest niepoprawna (podpowiedź - tylko jedna) ?
SKRZYDŁO to...
a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzy
b) boczna część ugrupowania bojowego wojsk
c) oddział wojsk lotniczych USA
d) jeden z głównych elementów konstrukcyjnych samolotów i szybowców
e) boczna część dużego budynku, wyraźnie z niego wydzielona, często niższa lub cofnięta w stosunku do głównej części tego budynku
f) otwierana część okna, drzwi lub bramy
g) element wyposażenia nurka - potoczna nazwa kamizelki ratowniczo-wyrównawczej z elementem dmuchanym (workiem) znajdującym się tylko na plecach
h) element nośny paralotni
i) część partii politycznej o nieco innych poglądach
j) prawa lub lewa część boiska do gry
k) owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu.
Zagadka 224
Pytanie o ptasią nazwę pewnego słynnego amatorskiego polskiego samolotu . Skonstruował go Eugeniusz Pieniążek, który z powodu szykan władz, 13 września 1971 roku, właśnie w tym samolocie nielegalnie opuścił terytorium Polski przez Słowację i Węgry do Suboticy w Jugosławii. Samolot powstawał od 1969 w mieszkaniu w bloku, a później w hangarze aeroklubowym. Elementy niemieszczące się na klatce schodowej spuszczane były na linach z okna na pierwszym piętrze. Był to pierwszy samolot amatorski zarejestrowany w PRL (10 sierpnia 1971) ze znakami SP-PHN. 13 września 2005 konstruktor przekazał samolot do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Na temat ucieczki konstruktora tym samolotem powstał film Piotra Załuskiego i Tomasza Piotrowskiego pod tytułem Trzeba w życiu coś zrobić.
Podpowiedź do zagadki 224 - Podaję podpunkty, z których trzeba wybrać jedną prawidłową odpowiedź:
a) gawron
b) kania
c) koliber
d) kukułka
e) czapla
Zagadka 1:
Popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie nosi nazwę zupa z jaskółczych gniazd . "Kluski" na bazie których robi się tę zupę są sfotografowane na tym zdjęciu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/SwiftletBirdNests.jpg
W skłąd tych klusek wchodzą: algi, mchy, trawy i ...pewien ptasi składnik. Jaki? Bo nie są to oczywiście gniazda jaskółki...
Podpowiedź do zagadki 1 - Podaję podpunkty do wyboru:
a) jaja jaskółcze
b) ślina salangan (Collocalia), ptaków z rodziny jerzykowatych
c) ślina i cofka z gardzieli jaskółek zmieszana z muchami
d) żółtka jaj salangan, ptaków z rodziny jerzykowatych
e) jaja przepiórek
Są jeszcze nowe zagadki 4 i 5 (zadane ciut wyżej). Powodzenia.
...zapomniałam o zagadce 3 :)
ZAGADKA 6
Tym razem pytanie o bajkę "Brzydkie kaczątko" Andersena. Bajka opowiada historię pisklęcia, które wykluwa się z jaja wysiedzianego przez kaczkę, po czym zostaje odrzucone przez otoczenie ze względu na odmienność i brzydotę. Brzydkie kaczątko nigdzie nie znajduje przychylności, aż do momentu, gdy wyrasta na pięknego/piękną ________. No właśnie jakiego ptaka, bo nie kaczuszkę? Ptak ten wiele razy pojawiał się w Galerii Otop Junior jako młody i dorosły osobnik :)
„ZAGADKA 6 ... Ptak ten wiele razy pojawiał się w Galerii Otop Junior jako młody i dorosły osobnik :)”
„6 łabędzia”
„tamara napisał:„ZAGADKA 6 ... Ptak ten wiele razy pojawiał się w Galerii Otop Junior jako młody i dorosły osobnik :)”Był też ptakiem miesiąca naszego portalu :)”
Dorzućmy jeszcze jedną. ZAGADKA 7:
Na Oxford University przeprowadzono ciekawy eksperyment z udziałem pewnego ptaka. Obejrzyjcie filmik u góry strony:
http://www.ox.ac.uk/media/news_stories/2009/090805_1.html
Sfilmowany ptak o imieniu Betty potrafił wydobyć coraz to dłuższe patyczki z tubek, żeby w końcu najdłuższym z nich wydłubać jedzenie z pojemnika-rurki :)
Co to za gatunek ptaka?
5: jerzyki mają wąskie sierpowate skrzydła, ogon rozdwojony,ciemno brązowo czarno ubarwione.W innych miejscach zakładają gniazda latają wyżej niż dymówki.
„7: kawka”
ZAGADKA 8
Kiedy klikniecie pod tymi słowami, zobaczycie pewien dawny herb szlachecki:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0b/Borch1.png
Ten herb przedstawia trzy ptaki jednego gatunku i stąd jego nazwa: Trzy _ _ _ _ _.
Rycerz o takim herbie pojawia się w opowiadaniu Granica możliwości Andrzeja Sapkowskiego (cykl o Wiedźminie). Nazywają go Borch Trzy _ _ _ _ _, chociaż naprawdę ma na imię Villentretenmerth i jest złotym smokiem, który tylko przybrał postać rycerza...
O jakim herbie mowa? Nazwa jest dwuczęściowa: TRZY _ _ _ _ _.
W filmie i w serialu w rolę rycerza Borcha Trzy _ _ _ _ _ wcielił się aktor Andrzej Chyra. Opowiadanie "Granica możliwości" jest w zbiorze "Miecz przenaczenia", kóre jest wprowadzeniem do sagi o wiedźminie Geralcie z Rivii.
„4: Dymówka jest większa, ma długie sterówki zewnętrzne, wystające, gardło i czoło rdzawoczerwone. Oknówka ma ogon lekko rozwidlony , nogi opierzone biało, na kuprze duża biała plama5: jerzyki mają wąskie sierpowate skrzydła, ogon rozdwojony,ciemno brązowo czarno ubarwione.W innych miejscach zakładają gniazda latają wyżej niż dymówki.”
Tak, to prawda :) Dodam jeszcze dla uzupełnienia (zagadka 4):
* oknówka ma ogon mniej wcięty od dymówki
* dymówki budują gniazda wewnątrz budynków, do których zdołają wejść, np. w stajniach, oborach, chlewniach itd., a oknówki na zewnętrznych ścianach budynków
Do zagadki 5:
* jerzyki mają jednolicie ciemne ubarwienie, jak się je ogląda w locie (ich jasne podgardle nie jest widoczne z oddali), a u jaskółek widać wyraźnie ich białe fragmenty upierzenia
* jerzyki w locie często szybują i szybko, głęboko uderzają skrzydłami, nie zginając ich, a jaskółki - szybko trzepoczą skrzydłami
Może ktos coś jeszcze dorzuci?
Jeszcze do zagadki 4 :)
* oknówka jest jaskółką bardziej krępą niż smukła dymówka
* oknówka lata z reguły wyżej niż dymówka, ponad budynkami
* oknówka rzadziej też żeruje tuż nad ziemią, tak jak często robi to dymówka
* lot oknówki jest bardziej zwinny i szybszy niż dymówki
Nowa ZAGADKA 9
Oknówki gnieżdżą się zarówno na wsiach, jak i w miastach. Gdzie jest największe zgrupowanie tych jaskółek w środowisku bloków mieszkalnych w Polsce?
Tam na wysokich wieżowcach, pod balkonami, gnieździ się populacja kilkuset oknówek.
a) Miasteczko studenckie AGH w Krakowie
b) osiedle Ruda w Warszawie
c) osiedle Moniuszki w Lublinie
d) Osiedle Tysiąclecia w Katowicach
e) osiedle Szczepin we Wrocławiu
f) Karwiny w Gdyni ?
ZAGADKA 10
Jak jerzyki radzą sobie z chodzeniem po ziemi? Biegają czy nie potrafią?
„tamara napisał: ”No właśnie, mnie to też wygląda na kawkę, ale w opisie jest "crow" czyli kruk...”To ani kawka, ani kruk. New Caledonian crow to po polsku wrona brodata (Corvus moneduloides), gatunek endemiczny z Nowej Kaledonii. Słynny właśnie z tego, że na wolności posługuje się narzędziami - kolcami lub gałązkami wyciąga larwy z głębokich szczelin.”
ZAGADKA 11 dochodzi do gry
Czy strusie naprawdę chowają głowę w piasek?
ZAGADKA 12
Duży, żółty, cudaczny i oczywiście pierzasty... Świetnie jeździ na wrotkach i śpiewa. Ma swoją gwiazdę w Aleji Gwiazd w Hollywood. Ukończył już 40 lat, tak jak program dla dzieci, w którym samego początku występuje. Jak się nazywa ten ptasi bohater "Ulicy Sezamkowej"?
Tutaj pozuje do zdjęcia: http://strefamamy.pl/site_media/upload/site/materialy_0_BB-p014-ST-07S.jpg
ZAGADKA 13
Strusie i emu - czym sie różnią? Zaznacz 1 FAŁSZYWĄ ODPOWIEDŹ.
a) strusie maja dłuższe szyje i nogi niż emu
b) emu ma większy obszar ciała upierzony niż struś
c) struś ma długie, lekko zakręcone pióra, a emu - szczeciniaste i zwisające
d) razem można je spotkać wyłącznie w zoo, bo strusie żyją w Afryce, a emu w Australii
e) struś jest około 2 razy lżejszy od emu
Nie zapominajcie też o zagadkach 221, 224, 1, 3, 8, 9, 10 i 11 :)
11. - nie
12. - wielki ptak lub żółtodziób ;)
„9. - d 11. - nie 12. - wielki ptak lub żółtodziób ;)”
Pięknie! Prawidłowe odpowiedzi.
Jeśli chodzi o zagadkę 11, dodam mały komentarz - Struś w sytuacji zagrożenia ucieka co sił w nogach. Czytałam, że w czasie tego biegu czasem nagle "znika", kładąc się płasko na ziemi... Jeśli zorientuje się, że oszustwo się nie udało, podrywa się do dalszego biegu. Podobno, bo strusia nie widziałam do tej pory w akcji ucieczka ;)
Co nam jeszcze zostało? Zagadki 221, 224, 1, 3, 8, 10 i 13 :)
Dodaję nowe propozycje :
ZAGADKA 14
Co to za niezwykły ptak? Sporadycznie był widywany na polskim wybrzeżu.
http://ewszkocja.republika.pl/img/maskon1.jpg
ZAGADKA 15
Jak się nazywa podwójna czerwona ozdoba pod dziobem koguta ?
a) wisiorki
b) dzwonki
c) talarki
d) łezki
ZAGADKA 16
Czy pies latający to:
a) największy gatunek nietoperza
b) inna nazwa sępa łysego
c) gatunek papugi
ZAGADKA 17
Jest taka piosenka zespołu "Kaczki z nowej paczki" o dziwnym, nie istniejącym ptaku o nazwie Dziób-dziób. W tej piosence pojawiają się też inne, prawdziwe ptaki. Kto uzupełni ich nazwy w pierwszych dwóch zwrotkach?
Znamy wszyscy różne ptaki, są sikorki i S _ _ _ _ _ (a)
Wciąż pytają się pytaki, w szkole kują zaś D _ _ _ _ _ _ _ _ (b)
I _ _ _ _ (c) zawsze jest nadęty widać jego rola taka
P _ _ _ _ _ _ (d) ptasim dyrygentem, nie zdejmuje nigdy fraka
Refren. A kto widział Dziób-dzióba? Jak wygląda Dziób-dziób? itd.
Głowę w piasek kładą S _ _ _ _ _ _ (e), słowik trele treli ładnie
Kanar jeździ w autobusie, w którym S _ _ _ _ (f) portfel kradnie
Bocian Francuz, bo żabojad spać na jednej nodze może
S _ _ _ _ (g) czeka wciąż na pojazd, co wywiezie ją za morze
itd.
ZAGADKA 18
Jak się nazywa bardzo poważne schorzenie ptaków morskich, spowodowane kontaktem ptaka z produktami ropopochodnymi na przykład po awarii statku-cysterny. W wyniku silnego zanieczyszczenia piór olejami ptaki tracą możliwość ochrony przed zimnem oraz ulegają zatruciu.
a) ropica
b) choroba olejowa
c) choroba naftowa
d) filikoloza
Próbujcie :)
ZAGADKA 19
Na kontrolera biletów w autobusach miejskich w Polsce mówi się potocznie: kanar. Skąd sie wzięła taka ptasia nazwa?
a) ponieważ w latach 60. i 70. warszawscy kontrolerzy biletów mieli czapki z kanarkowożółtym otokiem
b) od kanarkowego (żółtego) koloru omnibusu miejskiego kursującego z placu św. Aleksandra [dzisiaj Trzech Krzyży] na plac Krasińskich w Warszawie
c) bo dawni kontrolerzy w dużych miastach nosili kanarkowe peleryny
d) od pierwszego kontrolera warszawskiego, który hodował kanarki, wciąż o nich opowiadał i nucił pod nosem piosenkę "O canarinho!" Alfonso Zeca
Odp do 18
b) choroba olejowa
Odp do 17
Znamy wszyscy różne ptaki, są sikorki i sokoły
Wciąż pytają się pytaki, w szkole kują zaś dzięcioły
Indor zawsze jest nadęty widać jego rola taka
Pingwin ptasim dyrygentem, nie zdejmuje nigdy fraka…
Głowę w piasek kładą strusie , słowik trele treli ładnie
Kanar jeździ w autobusie, w którym sroka portfel kradnie
Bocian Francuz, bo żabojad spać na jednej nodze może
Sójka czeka wciąż na pojazd, co wywiezie ją za morze…
Odp do 16
a) nietoperz
Odp do 15
b) dzwonki
Witaj Krejzola po przerwie :) Twoje odpowiedzi jak zawsze znakomite.
Po uwzględnieniu tych prawidłowych rozwiązań, pozostałe zagadki to:
221, 224, 1, 3, 8, 10, 13, 14, 15 i 19.
O, zagadka 15 też rozwiązana, dopiero teraz wyświetliło mi się rozwiązanie. Odpowiedź prawidłowa, brawo Krejzola!
Czyli pozostałe zagadki to 221, 224, 1, 3, 8, 10, 13, 14 i 19.
„Witaj Krejzola po przerwie :) .... ”
ODp do 19
a) Od kanarkowego koloru otoków na czapkach
ODp do 224
Kukułka
Odp do 221
g)
ODp do 1
b) ślina
Odp do 8
Herb trzy kawki .
Jestem pod wrażeniem, Krejzola. Twoje odpowiedzi wszystkie dobre (221, 224, 1, 8 i 19) - gratuluję!
Jeszcze mały komentarz do 221 :
Owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu to SKRZYDLAK . Dlatego właśnie podpunkt g) jako jedyny nie jest definicją skrzydła.
Spis aktualnych zagadek do rozwiązania:
3 (o ptasim bohaterze pewnej kreskówki),
10 (o jerzykach),
13 (strusie i emu),
14 (jaki ptak jest na zdjęciu?).
Życzę wszystkim dobrej zabawy.
To jeszcze nowa ZAGADKA 20:
Jakie ptaki są w niektórych krajach (np. Wenezuela, Afganistan, Indonezja) szkolone do krwawych walk między sobą, mniej lub bardziej legalnych?
a) bażanty
b) pawie
c) koguty
d) sokoły
e) głuszce
Odp. do zagadki 14
maskonur
Odp. do zagadki 20
c) koguty
ZAGADKA 21
Na jakim ptaku podróżował Pan Twardowski ze słynnej polskiej legendy? Dzięki temu ptakowi uciekł przed diabłem z karczmy Rzym, wzbił się w niebo i do dziś tkwi na Księżycu...
Basiu, bardzo dobre odpowiedzi 14 i 20, brawo!
Co nam zostało w takim razie?
Zagadki:
3 (o ptasim bohaterze pewnej kreskówki),
10 (o jerzykach),
13 (strusie i emu),
21 (pan Twardowki i jego ptasi kompan).
Odp. do zagadki 13
e)
Odp. do zagadki 21
zdaje mi się że na kogucie
„Odp. do zagadki 21 zdaje mi się że na kogucie”
„Odp. do zagadki 13 e)”
W takim razie zostały stare zagadki 3 i 10, przepiszę je tutaj, żeby było łatwiej:
ZAGADKA 3
Pamiętacie żółtego ptaszka, bohatera znanej kreskówki? Jego właścicielka Babcia ma też kota Sylwestra i psa Hektora.
a) Jak ma na imię ten ptaszek i dlaczego tak się nazywa - jeśli ktoś wie?
b) Jaki to gatunek ptaka?
Tutaj jest jego portret:
http://media.pegasusnews.com/img/photos/2009/03/31/tweety-bird_1.gif
ZAGADKA 10
Jak jerzyki radzą sobie z chodzeniem po ziemi? Biegają czy nie potrafią?
Dodatkowa porcja nowych zagadek:
ZAGADKA 22
W jakim polskim mieście odbywa się co roku dzień Koguta, regularnie od 1998 roku? W herbie tego miasta jest biały kogut. W trakcie Dnia Koguta jest wybierany Mister Kogut, najpiękniejszy biały kogut, który w nagrodę otrzymuje worek pszenicy ;)
Podpowiedź: To miasto jest w województwie dolnośląskim.
ZAGADKA 23
Jaki ptak jest symbolem Francuzów?
ZAGADKA 24
Kogut to potoczna nazwa lampy sygnalizacyjno-ostrzegawczej stosowanej do oznaczania pojazdów uprzywilejowanych na drodze albo pojazdów stwarzających utrudnienia na drodze. Jaki kolor ma kogut karetki, policji i straży pożarnej?
a) czerwony
b) niebieski
c) pomarańczowy
d) żółty?
ZAGADKA 25
Z miastem Kazimierz nad Wisłą kojarzy się pieczywo w kształcie pewnego ptaka - jakiego? Ten smakołyk to popularna pamiątka z tego miasta.
ZAGADKA 26
Czy sympatyczna uliczka o nazwie Kurzy Targ z zabytkowymi kamieniczkami mieści się w:
a) Krakowie
b) Warszawie
c) Wrocławiu
d) Gdańsku?
Nazwa ulicy wywodzi się od asortymentu jakim handlowano tutaj w Średniowieczu :)
ZAGADKA 27
Co decyduje o tym, o której godzinie rano pieje kogut? Od razu dodam, że przy ustalaniu prawidłowej odpowiedzi opierałam się na opini pana Antoniego Gucwińskiego z wrocławskiego zoo.
Jeszcze dodatkowe uwagi :
13 - struś waży ok. 100 kg, a emu ok. 50 kg.
20 - na temat tej dziwnej tradycji jest ciekawy odcinek programu "Boso przez świat" W. Cejrowskiego, który można obejrzeć tutaj [od 12 lat]:
http://www.tvp.pl/styl-zycia/podroze/boso-przez-swiat/wideo/walki-kogutow
Odp do 10
Jerzyki nie umieją biegać.!
Odp do 23
Kogut galijski .
Odp do 24
b) niebieski
Odp do 26
c) Wrocław
Odp do 27
Kogut pieje, jak jest ruch.
Odp do 25
Kogut
Krejzola, bardzo dobre odpowiedzi 10 i 23-27, gratuluję!
Zostały tylko zagadki 3 i 22 (poniżej wklejone dla wygody).
ZAGADKA 3
Pamiętacie żółtego ptaszka, bohatera znanej kreskówki? Jego właścicielka Babcia ma też kota Sylwestra i psa Hektora.
a) Jak ma na imię ten ptaszek i dlaczego tak się nazywa - jeśli ktoś wie?
b) Jaki to gatunek ptaka?
Tutaj jest jego portret:
http://media.pegasusnews.com/img/photos/2009/03/31/tweety-bird_1.gif
ZAGADKA 22
W jakim polskim mieście odbywa się co roku dzień Koguta, regularnie od 1998 roku? W herbie tego miasta jest biały kogut. W trakcie Dnia Koguta jest wybierany Mister Kogut, najpiękniejszy biały kogut, który w nagrodę otrzymuje worek pszenicy ;)
Podpowiedź: To miasto jest w województwie dolnośląskim.
I jeszcze nowa ZAGADKA 28 :
Jak się nazywa zabawa z rzucanie na wodę płaskiego kamienia tak, aby odbił się od powierzchni wody i poleciał dalej, odbijając się od wody kilkukrotnie? Odbywają się nawet zawody w tej dziedzinie - światowy rekord to 56 odbić kamienia od wody!
Zabawa ma ptasią nazwę - jaką?
a) wodowanie gąsek
b) wywijanie orła
c) puszczanie kaczek
d) posyłanie kurek
Wygląda to tak:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ee/Stone_skipping.jpg
A jaki jest Wasz prywatny rekord? :)
ZAGADKA 29
Gęś domowa pochodzi od udomowionej około tysiąc lat przed naszą erą:
a) gęsi zbożowej
b) gęsi gęgawy
c) bernikli obrożnej
d) bernikli kanadyjskiej
e) bernikli białolicej
f) gęsi białoczelnej ?
ZAGADKA 30
Co to za ptaszek, który nazywa się identycznie jak przekładane polskie ciasto wielkanocne i utwór Szopena?
ZAGADKA 31
Może być dzika lub domowa, a nawet dziennikarska i szpitalna...
ZAGADKA 32
Od jakiej kaczki, udomowionej około 1500 lat przed naszą erą wywodzi się kaczka domowa?
ZAGADKA 33
Który ptak dał nazwę dawnej, drewnianej konstrukcji do czerpania wody ze studni? Siega ona nawet 10 metrów wysokości i była niegdyś spotykana np. na Podlasiu.
ZAGADKA 34
Polskie Nagrody Filmowe są przyznawane corocznie od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową. Ceremonia odbywa się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Te nagrody mają ptasią nazwę - jaką?
a) Sokoły
b) Jastrzębie
c) Orły
d) Skrzydła
e) Jaskółki
odp.zagadka 30
-mazurek
odp. 28
-c)
Mój rekord w puszczanu kaczek to 0. :(
Anja, brawo, odpowiedzi 28 i 30 bardzo dobre :)
W taim razie zostają zagadki:
3, 22, 29, 31, 32, 33 i 34 , wszystkie zadane zaraz wyżej.
Odp do 31
Kaczka
Odp do 33
Żuraw
Odp do 22
W Oławie pod Wrocławiem.
Krejzola, odpowiedzi 22, 31 i 33, bezbłędne, brawooooooo! :)
W takim razie zostają zagadki:
3, 29, 32 i 34
oraz dwie nowości:
ZAGADKA 35
Jak się nazywa zimowa zabawa o ptasiej nazwie , w której trzeba położyć się na śniegu, a potem machać nogami i rękami, aż powstanie ślad w kształcie sylwetki pewnego ptaka? W 2007 roku w USA w Bismarck (stan Dakota) padł rekord Guinessa w zbiorowej zabawie tego typu - bawiło się ponad 8 tysięcy ludzi w różnym wieku!
Jak się nazywa ta zabawa?
a) wywijanie orła
b) robienie orła
c) lot wrony
d) leci bociek, leci
e) kura na grzędzie
ZAGADKA 36
Co to znaczy: kokosić się ? Pochodzi oczywiście od kokoszki :)
a) upierać się
b) wiercić się
c) żartować
d) złościć się
ZAGADKA 37
Przy rzucie monetą mówi się: orzeł czy reszka? Pytanie: Gdzie znajduje się orzełek na polskich monetach: na awersie, rewersie czy rancie?
Podpowiedź: Awers, jako strona oficjalna monety, zawiera niezmienne elementy graficzne, podczas gdy rewers dla każdego nominału może wyglądać zupełnie inaczej. Uwaga, pojęcia awersu i rewersu są w języku potocznym często mylone, dla przeciętnego człowieka ważniejszą stroną jest ta z nominałem, stąd nazywa się ją niepoprawnie awersem.
;)
Odp. do zagadki 35
b) robienie orła
„36. - b;)”
„Odp. do zagadki 35 b) robienie orła”
Zostają zagadki: 3, 29, 32, 34 i 37. Powodzenia.
Odp do 29
b) gęsi gęgawy
ODp do 3
a) Tweety
b) kanarek
Odp do 37
Na awersie.
Odp. do zagadki 32
Od kaczki krzyżówki
Cześć, witam po przerwie :) Odpowiedzi Krejzoli (3, 29 i 27) oraz Basi (32) są prawidłowe, dziękuję.
Jeszcze tylko dorzucę do zagadki 3 wyjaśnienie, dlaczego Tweety nazywa się właśnie Tweety ;)
Nazwa Tweety to gra słów, kombinacja słówka "sweetie" (słodkie, kochane maleństwo) z dźwiękiem "tweet", jakim w języku angielskim naśladuje się śpiew ptaków (tzw. onomatopeja).
Pozostała jak na razie samotna zagadka 34 ...
No, już nie taka samotna, bo dorzucam nowe zagadki :)
ZAGADKA 38
To będzie zagadka z cyklu: Dawne obrzędy i zwyczaje . Niegdyś długie zimowe wieczory upływały w wielu wiejskich domach na skubaniu pierza . Był to rodzaj wzajemnej pomocy: w jednej chacie gromadziło się nieraz kilkanaście kobiet i dziewcząt, a wspólna praca była znakomitą okazją do rozmów i ploteczek. Czasem do izby wpadali chłopcy i psocili, rozdmuchując pierze, aż fruwało po całym pomieszczeniu. Bywało, że taki wieczór stawął się okazją do wyswatania dwojga młodych ludzi.
Teraz pytania:
a) Czy pierze skubano z żywych gęsi, a jeśli tak - to czy pióra odrastały?
b) Do czego było używane wyskubane gęsie pierze?
c) Jak się nazywała zabawa, kończąca skubanie pierza z tańcami, muzyką i jedzeniem specjalnie upieczonych na tę okazję smakołyków (np. kołaczy)? Wyskubek, ptaśki, piórtańce czy gęśle?
d) Ile można średnio uzyskać pierza z jednej gęsi? Około 10 dekagramó, 40 dekagramów czy 1 kilograma?
e) Obecnie Polska zapewnia ok. 5 procent światowej produkcji pierza (Newsweek, nr 3/2004, str. 42), ale jest ono bardzo cenione ze względu na wysoką jakość (skomplikowana struktura potarganych "włosków" i bielusieńki kolor, w przeciwieństwie do szarawego pierza rosyjskiego i chińskiego). Jak dzisiaj pozyskuje się pierze od gęsi?
ZAGADKA 39
Co jest cięższe - kilogram gęsiego pierza czy kilogram ołowiu?
ZAGADKA 40
Jak się nazywali dawni pasterze gęsi, zwykle małe dzieci, najczęściej dziewczynki? Taką 4-letnią pastereczkę opisał w swoim wierszu Leopold Staff:
Dłoń prawą uzbroiwszy wierzbiny gałązką,
W lewej wlecze za sobą źdźbło złocistokłose.
Sznur gęsi, z których każda jak łódka się słania,
Sunie jak szereg białych znaków zapytania
Pomnik dziewczynki z gęsią zdobi rynek miasta Barlinek w województwie zachodniopomorskim od 1912 r. i uważa się ją za symbol tego miasta. Ta figurka ma nazwę, o którą pytam w tej zagadce.
ZAGADKA 41
"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie ______, iż swój język mają".
Tak stwierdził Mikołaj Rej, który jako pierwszy pisał wyłącznie w języku polskim.
Odp. do zagadki 39
Ważą tyle samo: kilogram to zawsze koligram :)
„41: gęsi”
„Odp. do zagadki 39 Ważą tyle samo: kilogram to zawsze koligram :)”
Aktualnie wolne zagadki to:
34, 38 (a, b, c, d, e) i 40 .
Miłej zabawy w chwilach wolnych od nauki :)
„34:C”
„basias napisał:„Odp. do zagadki 39 Ważą tyle samo: kilogram to zawsze koligram :)”Brawo Basiu, nie dałaś się zwieść podchwytliwej zagadce :)”
„tamara napisał:„basias napisał:„Odp. do zagadki 39 Ważą tyle samo: kilogram to zawsze koligram :)”Brawo Basiu, nie dałaś się zwieść podchwytliwej zagadce :)”Niby tak, a spróbujcie spuścić na jedną noge kilogram pierza, a na drugą kilogram ołowiu to zobaczycie czy jest różnica :):):):)”
Jeśli macie ochotę, to są jeszcze dwie zagadki:
38 (a, b, c, d, e) i 40.
No to jeszcze oprócz 38 i 40 (czy ktoś zgadnie?), dwie nowe zagadki na wesoło.
ZAGADKA 42
A było to tak bociana dziobał szpak, a potem była zmiana i szpak dziobał bociana. A potem były jeszcze dwie takie same zmiany.
Ile razy szpak był dziobany?
ZAGADKA 43
Już był na podwórku, już witał się z gąską? Kto to taki? (z wiersza Mickiewicza)
Odp. do zagadki 42
Szpak nie był dziobany :)
„krejzola005 napisał:„tamara napisał:„basias napisał:„Odp. do zagadki 39 Ważą tyle samo: kilogram to zawsze koligram :)”Brawo Basiu, nie dałaś się zwieść podchwytliwej zagadce :)”Niby tak, a spróbujcie spuścić na jedną noge kilogram pierza, a na drugą kilogram ołowiu to zobaczycie czy jest różnica :):):):)”Słuszna uwaga, pierze byłoby na pewno bardziej miękkie i mniej by bolało, gdyby zlądowało na nodze ;)”
„tamara napisał:„krejzola005 napisał:„tamara napisał:„basias napisał:„Odp. do zagadki 39 Ważą tyle samo: kilogram to zawsze koligram :)”Brawo Basiu, nie dałaś się zwieść podchwytliwej zagadce :)”Niby tak, a spróbujcie spuścić na jedną noge kilogram pierza, a na drugą kilogram ołowiu to zobaczycie czy jest różnica :):):):)”Słuszna uwaga, pierze byłoby na pewno bardziej miękkie i mniej by bolało, gdyby zlądowało na nodze ;)”A czarne jest białe?:P”
„Odp. do zagadki 42 Szpak nie był dziobany :)”
Brawo Basiu :)
Zostały zagadki 38, 40 i 43 .
Nowa ZAGADKA 44 , do której zainspirowało mnie zdjęcie wykonane przez Krejzolę :)
Czy srokosz potrafi zabijać ptaki większe od siebie? Tak/nie?
ZAGADKA 45
Czy jemiołuszka jada zimą jagody jemioły? Tak/nie?
ZAGADKA 46
Jakie to ptaki w żargonie ornitologicznym?
a) słoń
b) słonik
c) rakieta
d) sandwicz
e) pacan
f) marchewa
g) komunistka
h) pamajka
Odp. do zagadki 46
a) Kulik wielki
b) Kulik mniejszy
„Odp. do zagadki 46 a) Kulik wielki b) Kulik mniejszy”
Zagadki nie odgadnięte jak dotąd to:
38 a, b, c, d, e
40, 43, 44, 45
46 c, d, e , f, g, h
Powodzenia!
Odp do 45
TAK. ;D
Odp do 43
Lisek.
„Odp do 45 TAK. ;D”
„ Odp do 43 Lisek.”
Odp do 46
c) rokitniczka
f) rybitwa wielkodzioba
g) cierniówka
„Odp do 46 c) rokitniczka f) rybitwa wielkodzioba g) cierniówka”
Świetnie, odp. bardzo dobra.
Zagadki, które zostają na później:
38 a, b, c, d, e
40,
44,
46 d, e , h
Odp. do 40
Gęsiarka.
„Odp. do 40 Gęsiarka.”
Bardzo dobrze! Brawo.
Dziewczynka pasąca gęsi to gęsiarka lub zdrobniale gęsiareczka, a chłopak - to będzie gęsiarz lub zdrobniale gęsiarek.
Aktualny stan zagadek "do wzięcia":
38 a, b, c, d, e
44,
46 d, e , h
Polecam je waszej uwadze :)
a) pierze skubano z żywych gęsi, a pióra później odrastały ;)
44.
tak
„Przenoszę tutaj nierozwiązane zagadki z poprzedniego wpisu - powodzenia : ZAGADKA 221 Która z odpowiedzi jest niepoprawna (podpowiedź - tylko jedna) ? SKRZYDŁO to... a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzyb) boczna część ugrupowania bojowego wojskc) oddział wojsk lotniczych USAd) jeden z głównych elementów konstrukcyjnych samolotów i szybowcówe) boczna część dużego budynku, wyraźnie z niego wydzielona, często niższa lub cofnięta w stosunku do głównej części tego budynkuf) otwierana część okna, drzwi lub bramyg) element wyposażenia nurka - potoczna nazwa kamizelki ratowniczo-wyrównawczej z elementem dmuchanym (workiem) znajdującym się tylko na plecachh) element nośny paralotnii) część partii politycznej o nieco innych poglądachj) prawa lub lewa część boiska do gryk) owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu ZAGADKA 223 Który śliczny ptak dał nazwę polskiemu 4-miejscowemu samolotowi sportowemu, produkowanemu przez PZL? Najnowsza wersja tego samolotu "2000" powstała w 2005 r. Zagadka 224 Pytanie o ptasią nazwę pewnego słynnego amatorskiego polskiego samolotu . Skonstruował go Eugeniusz Pieniążek, który z powodu szykan władz, 13 września 1971 roku, właśnie w tym samolocie nielegalnie opuścił terytorium Polski przez Słowację i Węgry do Suboticy w Jugosławii. Samolot powstawał od 1969 w mieszkaniu w bloku, a później w hangarze aeroklubowym. Elementy niemieszczące się na klatce schodowej spuszczane były na linach z okna na pierwszym piętrze. Był to pierwszy samolot amatorski zarejestrowany w PRL (10 sierpnia 1971) ze znakami SP-PHN. 13 września 2005 konstruktor przekazał samolot do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Na temat ucieczki konstruktora tym samolotem powstał film Piotra Załuskiego i Tomasza Piotrowskiego pod tytułem Trzeba w życiu coś zrobić. Zagadka 225 Jaką ptasią nazwę ma polski dwumiejscowy samolot rolniczy produkowany przez PZL? Jego konstruktorem jest inż. Andrzej Frydrychewicz. Samolot ten wszedł do seryjnej produkcji pod koniec lat 70. Produkcja samolotu, zaniechana pod koniec lat 80., została wznowiona w 1995 r. Obecnie w produkcji znajdują się wersje BT i BTU. a) Gawron b) Kruk c) Kania d) Koliber e) Czapla ZAGADKA 227 Do Polski rzadko zalatują rybitwa różowa, mewa różowa i pasterz różowy . Pytanie - co ma w kolorze różowym każdy z tych ptaków? MAM TEZ NOWĄ ZAGADKĘ, ALE CHYBA ZACZNIEMY ZNOWU NUMEROWAC OD 1 :) Zagadka 1: Popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie nosi nazwę zupa z jaskółczych gniazd. "Kluski" na bazie których robi się tę zupę są sfotografowane na tym zdjęciu: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/SwiftletBirdNests.jpg W skłąd tych klusek wchodzą: algi, mchy, trawy i ...pewien ptasi składnik. Jaki? Bo nie są to oczywiście gniazda jaskółki...”
„Przenoszę tutaj nierozwiązane zagadki z poprzedniego wpisu - powodzenia : ZAGADKA 221 Która z odpowiedzi jest niepoprawna (podpowiedź - tylko jedna) ? SKRZYDŁO to... a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzyb) boczna część ugrupowania bojowego wojskc) oddział wojsk lotniczych USAd) jeden z głównych elementów konstrukcyjnych samolotów i szybowcówe) boczna część dużego budynku, wyraźnie z niego wydzielona, często niższa lub cofnięta w stosunku do głównej części tego budynkuf) otwierana część okna, drzwi lub bramyg) element wyposażenia nurka - potoczna nazwa kamizelki ratowniczo-wyrównawczej z elementem dmuchanym (workiem) znajdującym się tylko na plecachh) element nośny paralotnii) część partii politycznej o nieco innych poglądachj) prawa lub lewa część boiska do gryk) owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu ZAGADKA 223 Który śliczny ptak dał nazwę polskiemu 4-miejscowemu samolotowi sportowemu, produkowanemu przez PZL? Najnowsza wersja tego samolotu "2000" powstała w 2005 r. Zagadka 224 Pytanie o ptasią nazwę pewnego słynnego amatorskiego polskiego samolotu . Skonstruował go Eugeniusz Pieniążek, który z powodu szykan władz, 13 września 1971 roku, właśnie w tym samolocie nielegalnie opuścił terytorium Polski przez Słowację i Węgry do Suboticy w Jugosławii. Samolot powstawał od 1969 w mieszkaniu w bloku, a później w hangarze aeroklubowym. Elementy niemieszczące się na klatce schodowej spuszczane były na linach z okna na pierwszym piętrze. Był to pierwszy samolot amatorski zarejestrowany w PRL (10 sierpnia 1971) ze znakami SP-PHN. 13 września 2005 konstruktor przekazał samolot do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Na temat ucieczki konstruktora tym samolotem powstał film Piotra Załuskiego i Tomasza Piotrowskiego pod tytułem Trzeba w życiu coś zrobić. Zagadka 225 Jaką ptasią nazwę ma polski dwumiejscowy samolot rolniczy produkowany przez PZL? Jego konstruktorem jest inż. Andrzej Frydrychewicz. Samolot ten wszedł do seryjnej produkcji pod koniec lat 70. Produkcja samolotu, zaniechana pod koniec lat 80., została wznowiona w 1995 r. Obecnie w produkcji znajdują się wersje BT i BTU. a) Gawron b) Kruk c) Kania d) Koliber e) Czapla ZAGADKA 227 Do Polski rzadko zalatują rybitwa różowa, mewa różowa i pasterz różowy . Pytanie - co ma w kolorze różowym każdy z tych ptaków? MAM TEZ NOWĄ ZAGADKĘ, ALE CHYBA ZACZNIEMY ZNOWU NUMEROWAC OD 1 :) Zagadka 1: Popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie nosi nazwę zupa z jaskółczych gniazd. "Kluski" na bazie których robi się tę zupę są sfotografowane na tym zdjęciu: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/SwiftletBirdNests.jpg W skłąd tych klusek wchodzą: algi, mchy, trawy i ...pewien ptasi składnik. Jaki? Bo nie są to oczywiście gniazda jaskółki...”
223
Chodzi o wilgę.
„Czyli te gwizdające to raczej tylko z gliny, ale są też milczące drewniane ptaszyny :) ”
Do tych z gliny nalewa się wody i też pięknie śpiewają, z drganiem.
KUKUŁKA- amatorski samolot budowany w bloku mieszkalnym
Odpowiedź na 1
b) ślina salangan (Collocalia), ptaków z rodziny jerzykowatych
To akurat nieprawda. Poluje.
http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,3459849.html
„38.a) pierze skubano z żywych gęsi, a pióra później odrastały ;)44.tak”
Witamy nową otopowiczkę Bubo-bubo na nowej stronie zagadek :)
Dzięki za poprawne odpowiedzi do starszych zagadek 221, 223, 1 i komentarz do zagadki 2. Wszystko dobrze. Chociaż odpowiedzi już wcześniej padły, to jednak widać, że zgadywałaś samodzielnie.
Aha, w przypadku zagadki 44 odpowiedź Gwiazdkowej była poprawna, zresztą potwierdzona później wskazówką naszej ekspertki Netty, bo srokosz jednak poluje na większe od siebie ptaki (bekasy, kosy, pardwy)...
Co zostało do odgadnięcia?
Zagadka 38 (zostały podpunkty b-e)
Niegdyś długie zimowe wieczory upływały w wielu wiejskich domach na skubaniu pierza . Był to rodzaj wzajemnej pomocy: w jednej chacie gromadziło się nieraz kilkanaście kobiet i dziewcząt, a wspólna praca była znakomitą okazją do rozmów i ploteczek. Czasem do izby wpadali chłopcy i psocili, rozdmuchując pierze, aż fruwało po całym pomieszczeniu. Bywało, że taki wieczór stawął się okazją do wyswatania dwojga młodych ludzi.
Teraz pytania:
b) Do czego było używane wyskubane gęsie pierze?
c) Jak się nazywała zabawa, kończąca skubanie pierza z tańcami, muzyką i jedzeniem specjalnie upieczonych na tę okazję smakołyków (np. kołaczy)? Wyskubek, ptaśki, piórtańce czy gęśle?
d) Ile można średnio uzyskać pierza z jednej gęsi? Około 10 dekagramów, 40 dekagramów czy 1 kilograma?
e) Obecnie Polska zapewnia ok. 5 procent światowej produkcji pierza (Newsweek, nr 3/2004, str. 42), ale jest ono bardzo cenione ze względu na wysoką jakość (skomplikowana struktura potarganych "włosków" i bielusieńki kolor, w przeciwieństwie do szarawego pierza rosyjskiego i chińskiego). Jak dzisiaj pozyskuje się pierze od gęsi?
ZAGADKA 46
Jakie to ptaki w żargonie ornitologicznym?
d) sandwicz
e) pacan
h) pamajka
Postaram sie jeszcze coś nowego wymyślić. Pozdrowienia!
c) wyskubek
„38.c) wyskubek”
No to jeszcze oprócz 38 b, d, e oraz 46 d, e, h dochodzi
Nowa ZAGADKA 47
Czy stadion olimpijski w Pekinie , na którym odbyła się olimpiada w 2008 r. przypomina ptasie gniazdo czy ptasie skrzydła?
ZAGADKA 48
Która z dzikich kaczek odlatuje najwcześniej na zimowisko?
ZAGADKA 49
Czy kaczory (kaczki samce) biorą udział w wychowywaniu młodych kaczątek?
;)
46.
h)pamajka- sikora bogatka
„47. ptasie gniazdo ;)”
„46. h)pamajka- sikora bogatka”
moja zagadka:
Jakie zwierzę jest obecnie najbliższym krewnym ptaków?:
a) tygrys
b) żaba
c) krokodyl
d) orka
e) wąż
„moja zagadka: Jakie zwierzę jest obecnie najbliższym krewnym ptaków?: a) tygrys b) żaba c) krokodyl d) orka e) wąż”
Oczywiście krokodyl. Krokodyle i wiele wymarłych gadów należą do archozaurów /Dinosauria/; ptaki pochodzą od dinozaurów gadziomiednicznych
„48. podgorzałka ?”
„49. nie”
Z zadanych przeze mnie zagadek ostały się jedynie :)
38 b, d, e
46 d, e
Tutaj wklejam, żeby nie trzeba byłóo szukać na górze :)
ZAGADKA 38
b) Do czego było używane wyskubane gęsie pierze?
d) Ile można średnio uzyskać pierza z jednej gęsi? Około 10 dekagramów, 40 dekagramów czy 1 kilograma?
e) Obecnie Polska zapewnia ok. 5 procent światowej produkcji pierza, ale jest ono bardzo cenione ze względu na wysoką jakość (skomplikowana struktura potarganych "włosków" i bielusieńki kolor, w przeciwieństwie do szarawego pierza rosyjskiego i chińskiego). Jak dzisiaj pozyskuje się pierze od gęsi?
ZAGADKA 46
Jakie to ptaki w żargonie ornitologicznym?
d) sandwicz
e) pacan
No to jeszcze ZAGADKA 50:
Nastała pora zbierania grzybów :) Kto wymieni 4 grzyby, których nazwy są też nazwami ptaków?
I jeszcze kilka zagadek logicznych...
ZAGADKA 31
Co to za ptak, gdy się go czyta wspak słodki ma smak?
ZAGADKA 32
Cztery nogi ma i pierze, a nie ptak to ani inne zwierzę?
ZAGADKA 33
Było coś i nic. Coś wyfrunęło oknem, nic wyszło drzwiami. Co zostało?
ZAGADKA 34
Jak urwać gałązkę, żeby nie spłoszyć siedzącego na niej ptaka?
„No to jeszcze ZAGADKA 50: Nastała pora zbierania grzybów :) Kto wymieni 4 grzyby, których nazwy są też nazwami ptaków?”
„I jeszcze kilka zagadek logicznych... ZAGADKA 31 Co to za ptak, gdy się go czyta wspak słodki ma smak? ZAGADKA 32 Cztery nogi ma i pierze, a nie ptak to ani inne zwierzę? ZAGADKA 33 Było coś i nic. Coś wyfrunęło oknem, nic wyszło drzwiami. Co zostało? ZAGADKA 34 Jak urwać gałązkę, żeby nie spłoszyć siedzącego na niej ptaka?”
Poduszka
KOS - sok
Odp. do zagadki 34
poczekać aż ptak odleci
„Bubo-bubo napisał: „Zagadka 31KOS - sok”He he - słodki? Proponuję sok z cytryny ;P”
W gospodarstwie domowym, soki z owoców słodzi się i pasteryzuje, chcąc przechowywać na zimę.
„tamara napisał:„I jeszcze kilka zagadek logicznych... ZAGADKA 31 Co to za ptak, gdy się go czyta wspak słodki ma smak? ZAGADKA 32 Cztery nogi ma i pierze, a nie ptak to ani inne zwierzę? ZAGADKA 33 Było coś i nic. Coś wyfrunęło oknem, nic wyszło drzwiami. Co zostało? ZAGADKA 34 Jak urwać gałązkę, żeby nie spłoszyć siedzącego na niej ptaka?”ZAGADKA 32Poduszka”
Zagadka 33 - nicość?
No to drodzy zagadkowicze, mały komentarz do Waszych odpowiedzi :)
Zagadka 50 - Bubo-bubo dała bardzo wyczerpującą odpowiedź, dzięki!
Zagadka 31(ojej, miałam napisać 51!) - odpowiedź Bubo-bubo prawidłowa, no i uwaga Netty słuszna, ale "wyjątek potwierdza regułę", prawda?
Zagadka 32 (52) - Krejzola, dzięki za odpowiedź. Ja mam troszke inną odpowiedź, spróbujesz jeszcze raz? To jednak są cztery NOGI, ale poduszka całkiem blisko, ciepło, ciepło...
Zagadka 33 (53) - Tutaj odpowiedź Krejzoli i Emis13 bezbłędna. Zostało "i"!
Zagadka 34 - Basiu, brawo!
Zapraszam nanową stronę na ciąg dalszy zagadek :) Może coś jeszcze wspólnie wymyślimy :)))
http://www.otopjunior.org.pl/pl/blog/tamara/1994
„a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzy”
Tutaj wszystkie zagadki juz są rozwiązane, zapraszam na nowe łowy zagadkowe na stronę:
http://www.otopjunior.org.pl/pl/blog/tamara/1994
Tam aktualnie rozpracowywujemy łamigłówkę nr 6 :)
„Przenoszę tutaj nierozwiązane zagadki z poprzedniego wpisu - powodzenia : ZAGADKA 221 Która z odpowiedzi jest niepoprawna (podpowiedź - tylko jedna) ? SKRZYDŁO to... a) narząd służący do lotu u ptaków, owadów i nietoperzyb) boczna część ugrupowania bojowego wojskc) oddział wojsk lotniczych USAd) jeden z głównych elementów konstrukcyjnych samolotów i szybowcówe) boczna część dużego budynku, wyraźnie z niego wydzielona, często niższa lub cofnięta w stosunku do głównej części tego budynkuf) otwierana część okna, drzwi lub bramyg) element wyposażenia nurka - potoczna nazwa kamizelki ratowniczo-wyrównawczej z elementem dmuchanym (workiem) znajdującym się tylko na plecachh) element nośny paralotnii) część partii politycznej o nieco innych poglądachj) prawa lub lewa część boiska do gryk) owoc suchy, niepękający, o owocni zaopatrzonej w skrzydlaste wyrostki ułatwiające rozsiewanie, występujący m.in. u klonu, jesionu, wiązu, lipy i ostu ZAGADKA 223 Który śliczny ptak dał nazwę polskiemu 4-miejscowemu samolotowi sportowemu, produkowanemu przez PZL? Najnowsza wersja tego samolotu "2000" powstała w 2005 r. Zagadka 224 Pytanie o ptasią nazwę pewnego słynnego amatorskiego polskiego samolotu . Skonstruował go Eugeniusz Pieniążek, który z powodu szykan władz, 13 września 1971 roku, właśnie w tym samolocie nielegalnie opuścił terytorium Polski przez Słowację i Węgry do Suboticy w Jugosławii. Samolot powstawał od 1969 w mieszkaniu w bloku, a później w hangarze aeroklubowym. Elementy niemieszczące się na klatce schodowej spuszczane były na linach z okna na pierwszym piętrze. Był to pierwszy samolot amatorski zarejestrowany w PRL (10 sierpnia 1971) ze znakami SP-PHN. 13 września 2005 konstruktor przekazał samolot do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Na temat ucieczki konstruktora tym samolotem powstał film Piotra Załuskiego i Tomasza Piotrowskiego pod tytułem Trzeba w życiu coś zrobić. Zagadka 225 Jaką ptasią nazwę ma polski dwumiejscowy samolot rolniczy produkowany przez PZL? Jego konstruktorem jest inż. Andrzej Frydrychewicz. Samolot ten wszedł do seryjnej produkcji pod koniec lat 70. Produkcja samolotu, zaniechana pod koniec lat 80., została wznowiona w 1995 r. Obecnie w produkcji znajdują się wersje BT i BTU. a) Gawron b) Kruk c) Kania d) Koliber e) Czapla ZAGADKA 227 Do Polski rzadko zalatują rybitwa różowa, mewa różowa i pasterz różowy . Pytanie - co ma w kolorze różowym każdy z tych ptaków? MAM TEZ NOWĄ ZAGADKĘ, ALE CHYBA ZACZNIEMY ZNOWU NUMEROWAC OD 1 :) Zagadka 1: Popularna w Chinach zupa o korzennym aromacie nosi nazwę zupa z jaskółczych gniazd. "Kluski" na bazie których robi się tę zupę są sfotografowane na tym zdjęciu: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/SwiftletBirdNests.jpg W skłąd tych klusek wchodzą: algi, mchy, trawy i ...pewien ptasi składnik. Jaki? Bo nie są to oczywiście gniazda jaskółki...”