Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Zagadki 3
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Newsy o ptakach
 
 
~ tamara    |    dodano: 2009-03-23 15:09
Subiektywny wybór z różnych źródeł :)
 
 
Komentarze ( 13 )
 
 
tamara
bielik
punkty: 12882
* * * * * * *
 
dodano: 2009-03-23 15:16
Strona www.niezapominajki.pl publikuje zdjęcie cyraneczki bajkalskiej, po raz pierwszy  sfotografowanej na wolności w Polsce! Zdjęcie wykonał 24 stycznia 2009 r. w Mrągowie 12-letni Jarek Stolarz z Warszawy.
Oglądajcie zdjęcie na  stronie http://www.niezapominajki.pl/
tytuł wpisu: Rzadki ptak przyleciał do Polski
 
 
tamara
bielik
punkty: 12882
* * * * * * *
 
dodano: 2009-03-23 15:20
Niebawem bociany przylecą z Afryki, aby wychować u nas pisklęta. Te piękne ptaki gnieżdżą się blisko ludzi, są bohaterami licznych przysłów, zwykle jednak mało o nich wiemy... Jakie są tajemnice ich wędrówek i menu? Dlaczego boćki nie śpiewają i skąd wzięło się powiedzenie, że przynoszą dzieci? Poczytajcie, zanim przylecą na stronie Nauki Polskiego Radia:
http://www.polskieradio.pl/nauka/polecamy/artykul92008.html


 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2009-03-23 15:45
tamara napisał:
„Strona www.niezapominajki.pl publikuje zdjęcie cyraneczki bajkalskiej, po raz pierwszy  sfotografowanej na wolności w Polsce! Zdjęcie wykonał 24 stycznia 2009 r. w Mrągowie 12-letni Jarek Stolarz z Warszawy.Oglądajcie zdjęcie na  stronie http://www.niezapominajki.pl/tytuł wpisu: Rzadki ptak przyleciał do Polski”
Jarek S. jest członkiem Klubu OTOPJuniora. Informację i zdjęcie cyraneczki zostawił także na naszym portalu, za co jesteśmy mu niezmiernie wdzięczni - /pl/galerie/JarekS/3743
Cyraneczkę bajkalską podpatrzyła "chwilę" później także Netta. Zobaczyć ją można tu: /pl/galerie/Netta/3733 i na sąsiednich zdjęciach.
 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2009-03-23 15:47
tamara napisał:
„Niebawem bociany przylecą z Afryki, aby wychować u nas pisklęta. Te piękne ptaki gnieżdżą się blisko ludzi, są bohaterami licznych przysłów, zwykle jednak mało o nich wiemy... Jakie są tajemnice ich wędrówek i menu? Dlaczego boćki nie śpiewają i skąd wzięło się powiedzenie, że przynoszą dzieci? Poczytajcie, zanim przylecą na stronie Nauki Polskiego Radia:http://www.polskieradio.pl/nauka/polecamy/artykul92008.html”

Dziękujemy za ten news. Proponuję także przejść wędrówkę z bocianem w naszych quizach - http://www.otopjunior.org.pl/pl/multimedia/quizy

Zapraszam !

 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-03-23 20:27
tamara napisał: „Oglądajcie zdjęcie na  stronie http://www.niezapominajki.pl/tytuł wpisu: Rzadki ptak przyleciał do Polski”
Raczej nie przyleciał. Zapewne uciekł z jakiejś krajowej hodowli. Swoją drogą ciekawe, czy nadal siedzi w Mrągowie...
 
 
tamara
bielik
punkty: 12882
* * * * * * *
 
dodano: 2009-03-24 13:39

Jak bedziecie nad morzem, uważajcie na mewy, kradnące lody w upalne dni ;)

Zobaczcie koniecznie "portrety pamięciowe" ptasich przestępców na stronie:

http://www.oddee.com/item_96590.aspx

Szczególnie fajne jest drugie zdjęcie od końca ;) Tutaj mewa poszła na całość...

 

 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2009-03-24 13:47
tamara napisał:
„Jak bedziecie nad morzem, uważajcie na mewy, kradnące lody w upalne dni ;) ...  ”
Sposobem na bezpieczne zjedzenie lodów powinna być zasada uwazględniania potrzeb mew, czyli - jeden lód na człowieka, drugi dla mewy.
 
 
tamara
bielik
punkty: 12882
* * * * * * *
 
dodano: 2009-03-24 13:47

A teraz jeszcze rewelacyjna tańcząca papuga - filmik . Jak ona tańczy, co za wdzięk i poczucie rytmu! Moim zdaniem to jest kakadu biała, ale nie mam 100 proc. pewności, może ktoś potwierdzi/skoryguje?

http://www.joemonster.org/filmy/14330/Ptak_ktory_potrafi_sie_dobrze_za

 
 
tamara
bielik
punkty: 12882
* * * * * * *
 
dodano: 2009-03-25 17:24

To nie jest żaden news, ale natrafiłam ostatnio na wiadomość o rosyjskim chłopcu (siedmiolatku), który porozumiewa się ze światem wyłącznie za pomocą ćwierkania. Pracownicy opieki społecznej znaleźli go rok temu. To smutna historia, bo dziecko było trzymane przez opiekunów w pomieszczeniu gospodarczym, pełnym ptactwa w klatkach. Rzucano mu jedzenie i nikt z nim nie rozmawiał. Ptaki to było jego jedyne towarzystwo i ich "języka" się nauczył... W prasie nic nie piszą o dalszych losach tego chłopca. Dlaczego o tym piszę tutaj? Dla refleksji, w końcu wiekszośc z nas będzie kiedyś rodzicami. Od pierwszych dni życia dziecko musi słyszeć mowę i śpiew, żeby rozwinąć umiejętność rozróżniania dźwięków ludzkiego języka i później nauczyć się prawidłowego mówienia.

Wiadomośc o "ćwierkającym chłopcu" pochodzi z angielskiego artykułu - link poniżej. Tam również znajdziecie zdjęcie dziecka:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-521853/First-pictures-bird-boy-raised-pet-communicate-chirping.html

 

 
 
tamara
bielik
punkty: 12882
* * * * * * *
 
dodano: 2009-03-25 19:44
Mile widziane i witane będą Wasze komentarze, opinie :) co do zamieszczonych "znalezisk"
 
 
tamara
bielik
punkty: 12882
* * * * * * *
 
dodano: 2009-04-03 12:16

Dzisiaj sensacja. Tadam! Włoscy naukowcy dowiedli, że młode ptaki potrafią liczyć!

Kurczaki miały obserwać jajka z niespodzianką, które naukowiec za pomoca żyłki przesuwał za zasłony. Trzy za jedną i dwa za drugą. Następnie kurczak był uwalniany z boksiku obserwacyjnego, aby mógł wybrać jedną z zasłon i sprawdzić, co za nią się kryje. Kurczęta zawsze na początku podchodziły do tej zasłony, za którą było więcej jajek. Robiły to mimo tego, że w danej chwili nie widziały ilości jajek, lecz polegały wyłącznie na swojej pamięci i zdolności liczenia.

W kolejnych doświadczeniach naukowcy, po schowaniu na oczach kurczaka trzech i dwóch jajek za zasłonami, dokonywali dalszych działań „matematycznych”, przenosząc np. jedno jajko zza jednej zasłony za drugą. Jak się okazało, nie było to problemem dla ptaszków, które nadal nadążały za działaniami ludzi i wciąż decydowały się na tą zasłonę, za którą aktualnie znajdowało się więcej jajek.

Do tej pory udowodniono, że liczyć potrafią małpy, nie tylko naczelne. Proste dodawanie nie przekracza również możliwości psa. Natomiast po raz pierwszy istnienie zdolności arytmetycznych udało się udowodnić u ptaków i to młodych, nie poddanych żadnemu wcześniejszemu treningowi.

Więcej:

http://www.polskieradio.pl/nauka/strumiendanych/artykul93682.html

 
 
tamara
bielik
punkty: 12882
* * * * * * *
 
dodano: 2009-04-13 11:39

Słynne bociany z Przygodzic przyleciały 6 kwietnia na gniazdo:

http://www.polskieradio.pl/nauka/artykul94746.html

Stały podgląd strumieniowy na żywo:

http://www.bociany.ittv.pl/aplet/index_wmp.php

A dużo ciekawych i zabawnych informacji o bocianach tutaj:

http://www.polskieradio.pl/nauka/artykul.aspx?id=92008

Pozdrawiam świątecznie!

 

 
 
tamara
bielik
punkty: 12882
* * * * * * *
 
dodano: 2009-04-13 11:46

Polecam też gniazdo sowy online:

http://www.2upblog.pl/2009/03/01/gniazdo-sowa-online/

 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP