Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Świat według KrAśki
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Czerniczka
 
 
~ ostrygojad    |    dodano: 2016-04-16 20:25
Hejka ptasiarze!
 
 Dziś i wczoraj od losu dostałam nowe życiówki. Łącznie trzy. ;)
 Zacznę od wczorajszego dnia. Więc tak... Zaraz po szkole wybrałam się na pobliskie działki. Była ładna pogoda lecz było pochmurno. Oczywiście przy samym wejściu na tereny działek przywitały mnie szpaki i mazurki. Gdzieś tam w tle buszowały sikorki. Za działkami znajdują się rozległe pola. Było by bardzo dziwnie gdybym nie spotkała skowronków. ;) Co jakiś czas wzlatywały wysoko i urządzały podniebne koncerty. :)
 Kiedy wracałam dostrzegłam na linii energetycznej dość dużego ptaka. Samiec pustułki! Po pewnym czasie zerwał się i przeleciał mi nad głową. 
 A teraz czas na ptaka dnia. Już wychodziłam z działek gdy na krzaku dostrzegłam dwa małe ptaki. Patrzę przez lornetkę. KLĄSKAWKI!!!!! Samiec i samica. To była moja życiówka. :)
 Dzisiejszy dzień. Spotkałam tego dnia aż dwie życiówki w tym ptaka, którego nazwa jest w tytule mojego wpisu. ;)
 Odwiedziłam Ekopark Wschodni w Kołobrzegu. Miałam konkretny powód by tam zajechać. Od tygodnia pojawiają się wpisy na Clandze o czerniczce, ósme stwierdzenie dla polski.
 Było tam mnóstwo ptaków. W lesie skakały ruchliwe piecuszki i pierwiosnki. Była tez nawet świstunka leśna. Bardzo wysypało  kapturkami. Niemalże ciągle było widać czarne i brązowe kaptury. W krzakach buszowała piegża i  rudziki.  Z trzcin ciągle dobiegały odgłosy brzęczek. 
 A na wodzie...parę wysepek na których lęgną się śmieszki. Ciągle się darły. Czy nie męczą się takim ciągłym krzyczeniem? Oprócz nich płaskonosy, cyranki, krzyżówki, łyski, łabędzie, ogorzałka i perkozy rdzawoszyje! Były już w szatach godowych i nawet zauważyłam ptaki siedzące w swoich gniazdach platformach. Na niebie rzaz przeleciały dwie czaple białe i bielik.  Lecz nie było wiać czernic, w których to niby siedziała poszukiwana grążyca...
 Niesamowitą niespodzianką okazało się sześć rodzin gęgaw chodzących po chodniku! Jest weekend, dużo tam ludzi chodziło, a one paradują sobie ze swoimi żółciótkimi młodymi. Są takie urocze..
 Zaczęło się wypatrywanie grążyc. Nic. Gdzieś było słychać brzęczkę. Naglę mój tata dostrzegł ją ( byłam z tata, choć ciągle piszę w liczbie pojedynczej, głupi nawyk ;( ) Siedziała na czubku jednego z niskich drzew wystających z trzcinowisk. Siedziała tak przez kilka minut. To była moja życiówka. :)
 Lecz nie byłam dalej spełniona, bardzo napaliłam się na tą kaczuchę. Chodziliśmy w lewo i w prawo i znowu w lewo. Nie ma. W sumie spędziliśmy tam pół dnia, chyba osiem godzin poszukiwaliśmy tą czerniczkę.
  Zaczęłam już tracić nadzieję. Nagle tata w oddali dostrzegł stado czernic! Są, tylko teraz trzeba wypatrzeć czerniczkę! Były bardzo daleko, nie na moją lornetkę. Na szczęście był z nami towarzysz, który miał ze sobą olbrzymi aparat. W tej sytuacji posłużył nam jako luneta. Po paru chwilach. JEST!!!! Jest moja upragniona CZERNICZKA!!!!!!! To było niesamowite! Podziwiałam tego pięknego ptaka przez 'alalunetę'. Nagle! Urwanie chmury i musiałam wracać do domu...
Ta czerniczka to jedna z moich najlepszych obserwacji. Warto było przyjechać choć była bardzo daleko, więc zdjęć nie ma, ale tak naprawdę liczy się tylko obserwacja, przeżycia. Zdjęcie jako dokładkę. Właścicielowi aparatu udało se zrobić zdjęcia, na których widać cechy rozpoznawcze jak na dłoni. Ta czerniczka to mój 207 gatunek na liście życiowej. :)

Pozdrawiam!
KrAśka
 
 
Komentarze ( 5 )
 
 
ostoja
bielik
punkty: 19628
* * * * * * *
 
dodano: 2016-04-16 21:14
Gratuluję czerniczki! Dzisiaj też miałem życiówkę - uszatkę na Akcji Bałtyckiej.
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8483
* * * * * *
 
dodano: 2016-04-17 05:47
Ostrygojad, twój tato też interesuje się ptakami? Bo skoro udało mu się wypatrzyć brzęczkę i stado czernic... 
 
 
ostrygojad
łabędź
punkty: 9575
* * * * * *
 
dodano: 2016-04-17 10:26
Ostojo, dziękuję. :)
Ptaszyno, tak. Mój tata interesuje się ptakami. ;)
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8483
* * * * * *
 
dodano: 2016-04-17 18:36
ostrygojad napisał: „Ptaszyno, tak. Mój tata interesuje się ptakami. ;)”
Ależ ty masz szczęście... Tato pomaga ci trochę oznaczać gatunki?
 
 
ararauna
bielik
punkty: 14153
* * * * * * *
 
dodano: 2016-05-05 18:33
Nie no, ekstra z tą czerniczką. :) Ej, a te kolejne stwierdzenie KrAśki, to które w Polsce?
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Czajka ...
Czajka ...
Czajka ...
Czajka ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP