Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Tam, gdzie wiatr poniesie...
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Efekty warszawskich akcji obrączkowania ptaków nad Wisłą
 
 
~ luke22    |    dodano: 2010-11-28 00:01    |    ostatnia zmiana: 2010-11-29 23:39

Co dają akcje obrączkowania ptaków w Warszawie?

Od Września 2010r. Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje w stolicy akcje obrączkowania ptaków nad Wisłą – połączone z edukacją ornitologiczną licznie przybywających warszawiaków.

Wycieczki mają charakter stacjonarny, z elementem pieszej wędrówki nad Wisłę w celu obserwacji ptaków przebywających na rzece i w jej bliskich okolicach.

Są one kontynuacją organizowanych od lat akcji obrączkowania ptaków w Warszawie.

Zagłębmy się jednak w temat… Z obrączkowania ptaków płyną niewątpliwie dwie główne korzyści:

Pierwszą z nich jest działalność edukacyjna,  bardzo ważna, można by rzec najważniejsza część projektu. Otwarty charakter akcji przyciąga ludzi o różnym przekroju wiekowym: od 6-cio letniego Kacpra – młodego prasiarza obecnego obowiązkowo możliwie na każdym obrączkowaniu, po ludzi starszych, będących już na emeryturze,  chcących jeszcze skorzystać z życia i pięknych uroków jakie ze sobą ono niesie. Takim elementem są niewątpliwie ptaki.

Działalność edukacyjna jest niezwykle ważna. Pozwala kształtować odpowiednią postawę wobec natury, ale i samego siebie. Bliskie obcowanie ze zwierzętami uwrażliwia nas na piękno przyrody, pozwala jednocześnie poznać ją lepiej i zdobyć jak największą wiedzę na jej temat.  W dzisiejszym świecie, zniszczonym i skażonym w bardzo dużym stopniu, pozbawionym ogólnego poszanowania dla przyrody, w świecie  którym liczą się tylko pieniądze – bardzo ważne jest aby kształtować odpowiednie postawy u ludzi, którzy wyrazili taką chęć przychodząc mi. na akcje STOP’u. Nigdy nie przekonamy do siebie wszystkich, nie uwrażliwimy całego świata, ale każda osoba, która dzięki naszym akcjom opowie się po stronie przyrody i ptaków – będzie niewątpliwie wysłannikiem niosącym wśród swoich bliskich i w swojej małej ojczyźnie wieść o ptakach, o tym dlaczego są tak ważne w ekosystemie, dlaczego nie należy niszczyć ich gniazd itp. Akcje obrączkowania pozwalają więc rozwijać  zainteresowania ludziom którzy wyrazili taką chęć, przekazując im jednocześnie odpowiednią wiedzę i pomoc w jej pogłębianiu.

Podczas spotkań można nauczyć się rozpoznawać wybrane, obecne na miejscu gatunki ptaków, dowiedzieć się co w łęgu nad Wisłą piszczy, jak należy chronić ptaki i w jaki sposób chronić samą Wisłę przed zagrożeniami XXI w. Obrączkarze i organizatorzy akcji: Krzysztof Kajzer i Marek Elas odpowiedzą na każde pytanie oraz z wielką precyzją opiszą i przedstawią złapany, obrączkowany gatunek ptaka.

Drugą, główną korzyścią płynącą z obrączkowania ptaków jest działalność naukowa – realizowana w ten sam sposób już od 1898r. Mowa oczywiście o obrączkowaniu ptaków. Przynosi ono bardzo wiele korzyści, co pokazała również tegoroczna Warszawska działalność STOP’u.

Przez przeszło 8 akcji (licząc sobotę 27.11) udało nam się zaobrączkować ponad  150 ptaków  z nadzieją, że kiedyś, któryś z naszych podopiecznych da jeszcze o sobie znać.

Były to niejednokrotnie bardzo ciekawe gatunki, co pokazała mi. VII akcja, na której złapaliśmy strzyżyka oraz pełzacza leśnego , a w tą sobotę złapał się również pełzacz ogrodowy .

Mieliśmy okazję gościć również stadka raniuszków , liczne bogatki i modraszki, czarnogłówkę, kosa, śpiewaka, kapturkę , dość sporo rudzików a także sójkę.

Nad Wisłą udało nam się również schwytać kilka retrapów –pochodzących z tego samego miejsca, zaobrączkowanych zwykle kilka dni wcześniej. Była jednak również pewna bogatka, która okazała się nie lada atrakcją. Był to dominujący w okolicy samiec, zaobrączkowany we wrześniu 2006r. przy moście Siekierkowskim (również podczas akcji STOP’u) , jako ptak w pierwszym roku życia. Złapany więc został w tym samym miejscu, równe 4 lata później.

 

Korzyści płynących z ogólnodostępnych akcji obrączkowania w zależności od osobistego podejścia i zainteresowania jest znacznie więcej. Ci, którzy nie mieli szansy do tej pory uczestniczyć w akcji – nie mają się co martwić – do świąt zorganizowanych zostanie jeszcze kila akcji ( info na blogu Janka), na które w imieniu swoim oraz Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków serdecznie zapraszam. Warto rozwijać swoje zainteresowania pod wodzą doświadczonych ornitologów, którzy w bardzo ciekawy sposób starają się przekazywać swoją wiedzę na temat ptaków.

~luke22

 
 
Komentarze ( 2 )
 
 
janek
bielik
punkty: 21958
* * * * * * *
 
dodano: 2010-11-29 21:34
A wczoraj doszło kilka różnych pełzaczy (leśne i ogrodowe), modraszki, bogatki, znów strzyżyk, czarnogłówka oraz... dwa droździki. Foto nie długo.
 
 
akogut
moderator
 
dodano: 2010-11-29 23:32
Bardzo ładnie o tym piszesz Łukasz. A  prawda jest taka, że nic nie zastąpi żywego kontaktu z ptakami, nawet najlepsza książka.
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Z ...
A w ...
Wspomina ...
Parkowy kos
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP