Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Tam, gdzie wiatr poniesie...
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Obrączkowanie ptaków nad Wisłą w Warszawie - 26.09.2010r.
 
 
~ luke22    |    dodano: 2010-09-26 17:50    |    ostatnia zmiana: 2010-09-26 17:53

Dnia 26.09.2010r. ( niedziela ) została przeprowadzona w Warszawie nad Wisłą ( przy moście Siekierkowskim ) akcja obrączkowania ptaków zorganizowana przez Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków. Ptaki obrączkował Marek Elas, pomagał Krzysztof Kajzer.

Akcja  miała formę wycieczki stacjonarnej - była ogólnodostępna dla warszawiaków - którzy to głodni wiedzy nie zawiedli.:)

Zbiórka dla wolontariuszy (9 osób!) miała miejsce już o godzinie 6, natomiast mieszkańców zaprosiliśmy na troszkę późniejszą godzinę - 7:45 (przybyło ponad 25 osób!)

Mieliśmy szczęście - zarówno pogoda jak i ptaki dopisały. Problemy mieliśmy jedynie nad samą Wisłą, która kilka dni wcześniej wylała na pobliski ols - pozostawiając dużo błota.

Cała akcja przebiegała bardzo płynnie i bezproblemowo. Dość sporą ekipą bez problemu rozstawiliśmy z rana sieci. Pierwszy obchód zorganizowaliśmy krótko przed przyjściem interesantów, tak więc kiedy już przybyli na miejsce - czekały na nich dwa rudziki i jeden drozd śpiewak.

Marek Elas bardzo dokładnie objaśniał wycieczkowiczom po czym rozpoznaje się poszczególne gatunki, jak należy się z nimi obchodzić - poświęcał na to bardzo dużo czasu. Kiedy już ptak dostał blaszkę przychodził moment wypuszczenia - był to przywilej uczestników, a ptaków złapało się tyle, że każdy kto chciał, miał okazję ptaka wypuścić.

Czas mijał nam bardzo szybko i przyjemnie. Wciąż coś się działo. Z drugiego obchodu udało się przynieść dość sporo ptaków - złapała się bogatka , 3-4 modraszki , 2-3 rudziki. Kolejne obchody przyniosły kilka sikor tych samych gatunków, rudziki, kapturkę oraz pierwiosnka . Ciekawostką z pewnością była jedna bogatka, która posiadała obrączkę założoną w Polsce, ale została zaobrączkowana w innym regionie kraju i zdecydowanie być może nawet kilka lat wcześniej (była już dość zużyta). Akcja odniosła więc sukces - na ok. 20-25 złapanych ptaków jeden posiadał obcą obrączkę!

Akcję zakończyliśmy ok. 12.

Już dziś zapraszam w imieniu swoim oraz STOP'u na kolejną akcję obrączkowania, w tym samym miejscu za 2 tygodnie (10.10.2010r.). Liczymy na ptaki, pogodę i oczywiście na was!

szczegóły: stop.eko.org.pl

 
 
Komentarze ( 3 )
 
 
chivetta
łabędź
punkty: 8840
* * * * * *
 
dodano: 2010-09-26 18:47
Szkoda, że jestem chora (nie mogłam pójść na tę akcję). Może uda się następnym razem.
 
 
luke22
bielik
punkty: 15810
* * * * * * *
 
dodano: 2010-09-26 22:13
Zapraszamy! Naprawdę warto. Dokładna informacja za ok. tydzień ukaże się w internecie.
 
 
jer12
kruk
punkty: 7315
* * * * *
 
dodano: 2010-10-01 18:03
Ten kto nie był to niech żałuje, było naprawdę super.
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Z ...
A w ...
Wspomina ...
Parkowy kos
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP