Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Ptaki z mojej okolicy
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Sikora uboga (Poecile palustris)
 
 
~ gabriela11    |    dodano: 2012-06-14 18:28    |    ostatnia zmiana: 2012-06-14 18:32
Tym razem udzielę wam w ramach lekcji powtórzeniowej opisu sikorki ubogiej- mojej drugiej ulubionej. Jak wiemy, wszystkim sikorom nadano krótsze nazwy, czyli np. sikora bogatka to teraz bogatka, sikora modra to modraszka itd., itp. Tak jest krócej i wygodniej. Natomiast sikora uboga... Niektórzy nazywają ją szarytką. Ale przecież to także określenie zakonnic należących do zakonu Szarytek. No i dziwnie brzmiałoby np. "szarytki łączące się w pary" czy inne rzeczy... Tak więc zostaje sikora uboga i nikt na tym nie ucierpi.
Sikora uboga jest mniejsza od wróbla (ma jakieś 11-12cm), ładną, proporcjonalną główkę i równo ścięte sterówki ogona. Wierzch ciała ma szarobrunatny, brudnobiały spód, metalicznie lśniąca, czarną czapeczkę i krótki, wąski krawacik na gardle. Boki z tyłu głowy są delikatnie szare. Sikorka nie jest płochliwa. Zamieszkuje drzewa i krzewy, często rosnące w pobliżu osiedli ludzkich. Lata podobnie jak inne sikory, szybko i zręcznie na niewielkie odległości. Często tworzy stadka z innymi sikorami, zazwyczaj z modraszką, bogatką, czasami też z czarnogłówką, ale rzadko kiedy opuszcza swoje terytorium. Głos ma krótki i szybki. Mogłabym napisać tutaj jak mniej więcej on brzmi, ale zawsze uważałam , że naśladowanie głosów ptaków jest śmieszne. Jeśli nie wiecie, jaki sikora uboga ma głos, poszukajcie gdzieś w internecie. Z pewnością znajdziecie:). Sikorę uboga można łatwo pomylić z czarnogłówką. Będąc w innym regionie Europy możecie pomylić ją z sikorą żałobną lub z północną.
Sikora uboga lubi w szczególności lasy iglaste i mieszane, lecz żyje też w parkach, ogrodach, sadach. Często się odzywa, jest bardzo ruchliwa i zwraca na siebie uwagę. Występuje w całej Polsce przez cały rok, w tym samym terytorium. Potrafi sama wykuć sobie dziuple w spróchniałym drzewie! Czasem zajmuje gotowe dziuple, wyjątkowo korzysta z budek lęgowych, zakłada gniazda na ziemi lub między korzeniami. Pod koniec kwietnia samica składa nawet 12 jajek, z których za ok.3 tyg wyklują się młode. Przez kolejne 3 tyg. młode przeżywają szkołę życia, aby za rok mieć własne potomstwo.
Sikora uboga jest ptakiem chronionym, nigdy nie zabierajcie takich nieuciekających podlotów do domu! Rodzice z pewnością są w pobliżu i nie chcą, aby ktoś zabierał im maluchy! Jeśli jednak sprawa wygląda naprawdę poważnie, oddajcie pisklaka komuś, kto się na nim zna. Oczywiście dotyczy to także innych ptaków, nie tylko sikorek ubogich...



                                                                      
 
 
Komentarze ( 0 )
 
Ten dokument nie był jeszcze komentowany
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
I ...
Jakie to ...
No to ...
Wygrzeba ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP