Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Ptaki z mojej okolicy
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Sikora modra ( Parus caeruleus)
 
 
~ gabriela11    |    dodano: 2012-05-24 19:19
Modraszkę wszyscy znają, czy kochają to już inna sprawa, w każdym razie to jeden z moich ulubionych gatunków. Na obserwacje tej przemiłej sikorki jakoś nikt nie reaguje zbyt wielkim entuzjazmem, bo to niby taki pospolity ptaszek... Ale obserwując modraszkę, kolejny raz przekonuję się, jak ciekawe może być obserwowanie ptaków, które mamy praktycznie "przed nosem". 
Sikorki tej nikomu chyba przedstawiać nie trzeba, ale przyda się mała powtórka:). 
Trochę mniejsza od wróbla, z małą głową, krótkim ogonie. W oczy rzuca się jasnoniebieska plama na ciemieniu i czarna przepaska na oku. Wierzch ciała ma oliwkowozielony a spód jasnożółty. Samce są bardziej jaskrawe od samic i młodych, które z kolei nie mają modrego koloru i policzki są żółtokremowe. Modraszka jest sympatycznym ptaszkiem, który wdzięcznie porusza się wśród gałęzi drzew i lata na stosunkowo niewielkie odległości.Głos ma typowy dla sikorek, łatwy do rozpoznania. Bardziej niedoświadczony obserwator może ją pomylić z bogatką lub wyjątkowo zalatującą do Polski sikorą lazurową. Modraszki należy szukać w luźnych lasach, parkach, ogrodach. Występuje w całej Polsce przez cały rok. Stosunkowo łatwa o zauważenia. Możemy zbudować jej specjalną skrzynkę lęgową, żeby jeszcze bardziej ułatwić nam obserwowanie. Młodych może być nawet 12, Spędzają one w gnieździe ok. ponad miesiąca. Dorosłe karmią maluchy owadami, pająkami, a poza sezonem lęgowym żywią się różnymi nasionami i jagodami. Taki pokarm podawajmy modraszkom także w karmniku.
Mam nadzieję, że to was nie znudziło.:) Ale mimo wszystko zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i powtórzyć wiadomości o modraszkach...  
A jakie są wasze ulubione ptaki?
 
 
Komentarze ( 5 )
 
 
ostoja
bielik
punkty: 19628
* * * * * * *
 
dodano: 2012-05-25 16:28
Chyba raniuszki. Pozrawiam.
 
 
Puszczyk
kruk
punkty: 6505
* * * * *
 
dodano: 2012-05-25 18:54
Całkiem fajny opis, w sam raz dla początkujących (przynajmniej nie jest tak nudny jak Wikipedia, a "laik" mógłby się z niego sporo dowiedzieć, a na pewno tego, co najważniejsze).
A moje ulubione ptaki to sowy i siewki.
 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2012-05-25 20:56
Przyjemny opis :)
Co do wielkości, oprócz tego, że jest mniejsza od wróbla, warto zapamiętać, że modraszka jest też mniejsza od sikory bogatki. To jeszcze jedna cecha, która poza ubarwieniem różni te gatunki.
 
 
szlamnik
moderator
 
dodano: 2012-05-26 21:01
Drobna uwaga do tytułu - obecna łacińska nazwa modraszki to "Cyanistes caeruleus".
Po zmianach w systematyce z sikor "Parusem" została już tylko bogatka.
 
 
Aragorn
bielik
punkty: 18625
* * * * * * *
 
dodano: 2012-05-26 21:16
Dopowiadając do poprzednika, sikora modra też już wyszła z użycia, teraz po zmianie nazw jest modraszka.
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
I ...
Jakie to ...
No to ...
Wygrzeba ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP