Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Moje Ptaszki
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Łańcuch karmnikowy
 
 
~ emis13    |    dodano: 2010-01-03 17:47

Mam nadzieję, że ta gra okaże się trudniejsza od innych (choć jeśli ktoś ma karmnik, powinien poradzić sobie bez problemu). Oto ona:  W tej grze należy ustawić ptaki jak w łańcuchu pokarmowym, z tym, że nie chodzi oto, który ptak zjada którego, ale który przepędza którego z karmnika. Np. jeśli sikorka przepędzałaby sierpówkę, a sierpówka mazurka, to piszemy: sikorka- sierpówka- mazurek. Rozumiecie?:) To do dzieła! Utwórzcie łańcuch karmnikowy z podanych nazw:

bogatka, sójka, dzięcioł duży, modraszka, kos

Później zamieszczę kolejne nazwy do uporządkowania.

Jeśli chcecie, wysyłajcie rozwiązania pocztą, żeby nie psuć innym zabawy. Możecie też pisać odpowiedzi w komentarzach, choć inni już wtedy nie skorzystają. Ale taki mały warunek: jeśli ktoś pisze w komentarzu, to w przyszłych łańcuchach odpowiedzi może nadsyłać tylko pocztą. To tyle.

Powodzenia!

 
 
Komentarze ( 9 )
 
 
chivetta
łabędź
punkty: 8840
* * * * * *
 
dodano: 2010-01-03 18:08
Wreszcie czegoś się nauczymy. Ciekawy pomysł. :)
 
 
arek95
bielik
punkty: 25815
* * * * * * *
 
dodano: 2010-01-03 18:33
O to jest coś w rodzaju łańcucha pokarmowego, w którym poszczególne grupy to najpierw producenci , potem konsumenci 1, 2, 3 , rzędu , a na końcu reducenci , czyli bakterie i grzyby.
Tutaj będzie zapewne chodziło ci o wielkość ptaka bo nie ma zbytniej zależ ności między modraszką a kosem , zupełnie innymi rzeczami się odżywiają przy karmniku.
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2010-01-03 20:09

Konkurs bardzo ciekawy i pouczający, gratuluję pomysłu. Ciekawa jestem odpowiedzi, zwłaszcza że doświadczeń karmnikowych z dzięciołami nie mam :)

 
 
anja98
bielik
punkty: 17477
* * * * * * *
 
dodano: 2010-01-03 21:00
Netta napisał:
„Konkurs bardzo ciekawy i pouczający, gratuluję pomysłu. Ciekawa jestem odpowiedzi, zwłaszcza że doświadczeń karmnikowych z dzięciołami nie mam :)”
No właśnie ja też, ale spró buję.
Modraszka - bogatka - dzię ciął duży - kos - sójka
 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2010-01-03 22:39
Trochę zamieszania jest w tym zadaniu :)
Niektóre z podanych gatunków w karmniku absolutnie sobie nie przeszkadzają. Bogatkę z modraszką często spotkać można przy jednym karmniku, choć bogatka jako większa bywa agresywniejsza. Kos korzysta z innego pokarmu i raczej będzie wyjadał coś spod karmnika, ani nie przegania, ani nie jest przeganiany.
Emis, jeśli uda ci się ułożyć z tych gatunków "łańcuch karmnikowy" musisz opowiedzieć nam co obserwujesz przy swoim karmniku.
 
 
emis13
bielik
punkty: 27298
* * * * * * *
 
dodano: 2010-01-05 19:35
anja98 napisał:
„Netta napisał:„Konkurs bardzo ciekawy i pouczający, gratuluję pomysłu. Ciekawa jestem odpowiedzi, zwłaszcza że doświadczeń karmnikowych z dzięciołami nie mam :)” No właśnie ja też, ale spróbuję. Modraszka - bogatka - dzięciął duży - kos - sójka”

Dobrze! Oczywiście, może się zdarzyć, że bogatka i modraszka wspólnie żerują, ale w bitwie o pokarm wygra ta pierwsza. Przyznam się też, że niezależnie, czy najpierw byłby kos czy dzięcioł, uznałabym obydwie odpowiedzi, bowiem te ptaki mogą razem żerować, a walkach wychodzi im remis. W tym zadaniu bardziej chodzi, który ptak wygra w razie walki o pokarm, np. gdy jest go mało.

PS Kosy u mnie korzystają też z karmnika dla ziarnojadów;)

 
 
emis13
bielik
punkty: 27298
* * * * * * *
 
dodano: 2010-01-05 19:36
Trochę chaotycznie napisałam poprzedni komentarz, ale mam nadzieję, że doczytacie się, o co chodzi:)
 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2010-01-05 19:42
Ale kosy, Emis, nie konkurują z dzięciołami :) Nie muszą.
 
 
emis13
bielik
punkty: 27298
* * * * * * *
 
dodano: 2010-01-05 19:46

Pewnie tak;) Brałam pod uwagę wielkość i zadziorność ptaków:)

 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Poranek ...
Kwiczoł
Samotny ...
Dwie ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP