Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Obserwowanie ptaków
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Rośliny-wabiące ptaki.
 
 
~ damianeK    |    dodano: 2012-02-29 16:08    |    ostatnia zmiana: 2012-03-06 15:27

Parę tygodni temu zauważyłem na forum wpis z pytaniem, jakie rośliny zwabią ptaki do ogrodu?. Sam zainteresowałem się znalezieniem odpowiedzi na to pytanie. Okazało się że jest wiele takich roślin, drzewa, krzewy i  byliny.

Mając na uwadze zimowe miesiące należy już teraz pomyśleć co by posiać bądź posadzić by w następnym sezonie karmnikowym rośliny w naszym ogrodzie dały naturalne pożywienie dla ptaków.  Mając bogatą gamę roślinności w ogrodzie będziemy mogli cieszyć się widokiem ptaków w naszym ogrodzie cały rok.

Spośród drzew owoce Jarzębiny stają się atrakcyjnym posiłkiem zimą dla kosów, kwiczołów oraz jemiołuszek.  Jeżeli w pobliżu naszego ogrodu rośnie Dąb to żołędzie będą wabić stada sójek.
Krzewy których owoce przyciągają ptaki to między innymi; berberys, irga ligustr pospolity, mahonia pospolita, ognik szkarłatny, rokitnik,  tarnina, cis pospolity. Kosy chętnie zjadają owoce berberysu a ligustru gile.
Wszystko zależy od tego ile posiadamy miejsca na krzewy, bądź jakieś drzewo.

Możemy również posadzić w ogrodzie dereń – który zimą ma czerwone gałęzie i wygląda efektownie i posiada owoce które są również chętnie zjadane przez ptaki. Warto posadzić również jabłoń ozdobną tzw. rajskie jabłuszka.

Inna ciekawą rośliną jest śnieguliczka- na pewno widzieliście ją nie raz, posiada takie białe owoce efektownie wyglądające już od jesieni chętnie są one zjadane przez ptaki (głównie drozdowate) i stanowią dla nich cenne źródło pożywienia w czasie zimowych miesięcy.

Kolejną grupą roślin są byliny, na które możemy znaleźć zawsze trochę miejsca, posiać je bądź posadzić i cieszyć, że odwiedzają je ptaki w ogrodzie. Na zimę należy pozostawić część zaschniętych pędów bylin i roślin jednorocznych z dojrzałymi nasionami.
Wśród tych bylin rumianek, dziurawiec, nawłoć ,wrotycz są bardzo atrakcyjne  dla ptaków głównie  szczygłów. Z kolei nasionami wiesiołka żywią się zimą między innymi makolągwy i szczygły.


Dziś (6.03) natrafiłem na kolejne ciekawe informacje na stronie Ptasie Ogrody o owocach czeremchy, mianowicie to, że uwielbiają je szpaki smakują im bardziej niż wiśnie, co nieraz uratowało ich uprawę
Ponadto przeczytałem, że w ligustrze o którym już wspominałem, jeżeli jest z niego uformowany gęsty żywopłot wiosną zakładają sobie w nim gniazda piegże. Z kolei
wysoki jałowiec i tuja to dobre miejsce na gniazdo dla makolągwa lub dzwońca


A tutaj pozostawiam listę bylin i nie tylko:

chaber bławatek 

dziurawiec zwyczajny 

krwawnik pospolity 

mniszek lekarski 

niezapominajka błotna 

niezapominajka leśna 

rdest ptasi 

wiesiołek 

nawłoć

Owoce pnączy są również źródłem pokarmu ptaków:

wiciokrzew

winobluszcz 

bluszcz pospolity 

hortensja pnąca 

powojnik

Wśród krzewów:

berberys zwyczajny

bez czarny 

cis pospolity

dereń jadalny

dereń świdwa

głóg

irga 

kalina koralowa

kruszyna pospolita 

ligustr pospolity

rokitnik pospolity 

róża dzika

    W pobliżu mojego domu rośnie dąb od czasu do czasu widuję sójki i jest również mała jeszcze jarzębina, odwiedzają  ją kosy i kwiczoły. Postanowiłem, że posieje w tym roku na wiosnę jakieś byliny ciekawe czy zwabią jakieś ptaki.

A jak jest u was, macie takie rośliny które wabią ptaki?


pozdrawiam
~damianeK

 

 Źródła:

http://ptasieogrody.pl/wiki/Co_sadzi%C4%87_dla_ptak%C3%B3w

http://stacjaczestochowa.info/w-moim-ogrodzie/ogrod-zima-dokarmianie-ptakow-i-zwierzat/ http://www.mmzamosc.pl/artykul/poznajcie-rosliny-ktore-ptaki-uwielbiaja http://www.ogrodbarw.com/index.php/pl/ekstra/ptaki

http://www.budkilegowe.pl/index.php/pl/porady/jak-przyciagnac-ptaki-do-ogrodu

http://www.foody.pl/strony/1/i/715.php

http://www.ogrodbarw.com/index.php/pl/ekstra/ptaki

http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113395,4826710.html

http://www.zielonyogrodek.pl/rosliny-atrakcyjne-dla-ptakow

http://www.swiatkwiatow.pl/cis-cis-pospolity--taxus-baccata-id586.html

 
 
Komentarze ( 6 )
 
 
akogut
moderator
 
dodano: 2012-02-29 20:07
Dziękujemy damianKu za porady. Powinieneś jeszcze podać literaturę ( źródło), z którego czerpałeś wiadomości.
 
 
damianeK
żuraw
punkty: 3222
* * * *
 
dodano: 2012-03-01 23:25
Wpisałem to co udało mi się zebrać, co jakiś czas coś dopiszę gdy znajdę, dziś natrafiłem na informację o cisie pospolitym, ponoć jego owoce uwielbia ponad 20 gatunków ptaków.
Nowe źródła będę pamiętał dopisywać, nie wiem czy to wszystkie na które natrafiłem... :-) na pewno najważniejsze, wiele informacji się powtarza na stronach.
 
 
damianeK
żuraw
punkty: 3222
* * * *
 
dodano: 2012-03-06 15:31
Strona Ptasie Ogrody , na którą natrafiłem czytając komentarz o budce dla ptaków okazało się bardzo interesująca i ciekawą. :-) Dużo na niej ciekawych informacji.
 
 
damianeK
żuraw
punkty: 3222
* * * *
 
dodano: 2012-03-10 10:01

Nie dopisałem jeszcze orzecha włoskiego, którego jak się dzisiaj okazało opadnięte nie zebrane orzechy na trawnik, wyszukuje właśnie na ziemi i rozbija :)
 
 
bodziszek
bielik
punkty: 13320
* * * * * * *
 
dodano: 2012-09-01 10:22
Czeremcha - nasz skarb w ogrodzie. W lecie jest na niej mnóstwo kopciuszków, grubodzioby a teraz, z końcem lata, oblegają ją kosy.
 
 
bodziszek
bielik
punkty: 13320
* * * * * * *
 
dodano: 2012-09-01 10:24
A jeśli nie macie miejsca w ogrodzie na leszczynę czy orzech włoski, można w karmniku zostawiać orzechy. Karmią się nimi sójki, wiewiórki a nawet dzięcioły.
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP