Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Blog Kruka:)
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Ciekawostki o ptakach cz. 1- o dzięciołach
 
 
~ czubatka22    |    dodano: 2017-08-26 14:44
1. LEŚNY BUDOWNICZY: Para dzięciołów czarnych wykuwa wiosną kilka dziupli, choć wykorzystuje tylko jedną z nich. Gatunek ten jest głównym ,, dostarczycielem'' miejsc lęgowych dla wielu innych ptaków, takich jak siniak, sóweczka, włochatka czy gągoł.
2. UPARTY MRÓWKOJAD: Dzięcioł zielony w okresie zimy rozkopuje mrowiska w celu pożywiania się swoim ulobionym pokarmem. Aby dostać się do mrowiska , potrafi wykopać w śniegu tunel o długości nawet 80 cm. Latem kopie zagłębienia w ziemi w kształcie lejka, będącą pułapką na mrówki. 
3. W POGONI ZA OWADAMI: W okresie lata dzięciołek potrafi polować, siedząc na szczycie gałęzi i wypatrując dużych owadów przelatujących obok. Chwyta je w locie podobnie jak móchołówki. 
4. OBRONA PRZEZ ATAK: Zaskoczony przez drapieżnika krętogłów stosuje obronę polegającą na zastraszeniu atakującego. Wyciąga przed siebie szyje, stroszy pióra na głowie i wykonując nią ruchy na boki syczy niczym wąż.
5. PTASI JĘZOR: Język dzięcioła jest 4 razy dłuższy od jego dzioba, dlatego tworzy dwie pętle owinięte wokół czaszki. Jest lepki i posiada haczyki. Po wysunięciu umożliwia dostanie się do owadów ukrytych w korytarzach pod korą.
To tyle o dzięciołach! Za niedługo 2 część o sikorach:)
Pozdrawiam, czubatka22
 
 
Komentarze ( 1 )
 
 
puchacz235
łabędź
punkty: 10445
* * * * * *
 
dodano: 2017-08-27 10:57
Świetne ciekawostki. Czekam na kolejne. ;)
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Szczygieł
Kaczka:-)
Kurka( ...
Sowa
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP