Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
PTAKI
 
Poleć znajomemu
Drukuj
EDP w rezerwacie Beka
 
 
~ basias    |    dodano: 2011-10-01 18:07    |    ostatnia zmiana: 2011-10-02 19:35

            Na trzecie moje EDP wybraliśmy się jak w poprzednich latach do rezerwatu Beka. Spod „dużego sklepu” wyszliśmy w grupie: trzy nauczycielki z mojej dawnej szkoły (w tym moja mama), dziesięć uczniów z podstawówki, no i ja oczywiście. Jechaliśmy pociągiem, a potem trzeba było iść do rezerwatu na piechotę. Po drodze widzieliśmy lecące gęsi oraz cztery krzyżówki. Na miejsce doszliśmy ok. 8.35, czyli 25 minut przed czasem. O 9.00 przyjechał pan Wrosz, kierownik rezerwatu. Potem samochodami osobowymi przybyła grupa z Żelistrzewa, liczniejsza od naszej. Zaczęłam się niepokoić, bo pani Sowa też miała przyjechać, ale się nie pojawiała. Dołączyła jednak do nas przyjeżdżając na rowerze. Ptaków nie było zbyt dużo: kilka bogatek, kormoran, polująca pustułka. Poszliśmy wobec tego nad zatokę. W tym czasie widzieliśmy sójki, żurawie, a kilka osób wypatrzyło ziębę. Nad morzem, ku mojej wielkiej radości, w końcu udało mi się zobaczyć zimorodka! Widziałam go tylko przez chwilkę, w locie, ale i tak jestem szczęśliwa. Tak bardzo chciałam go zobaczyć. Na zatoce można było dostrzec pływające łabędzie i perkozy dwuczube. Stado ptaków, które zostały wzięte za czernice, okazały się w większości świstunami, a także było między nimi: 3 płaskonosy, 5 szlacharów i 7 krzyżówek. Przeleciały gęgawy. Zobaczyłam również klucz ośmiu gęsi, a po obejrzeniu zrobionych im zdjęć, z radością stwierdziłam, że to bernikle białolice. Od czasu do czasu przelatywały biegusy zmienne. Nad łąką można było zobaczyć przez chwilę lecącego kszyka.  W pewnym momencie mnóstwo kormoranów zaczęło przelatywać nad zatoką. Było ich naprawdę dużo. Daleko na wodzie pływało również troszkę gągołów. Niestety, w końcu trzeba było wracać. Jednak oglądając zrobione zdjęcia, odkryłam, że gęsi, które sfotografowałam w drodze do rezerwatu, to 16 bernikli białolicych! Nie ma to, jak szczęśliwy traf.

Łącznie na liście mamy:

- bernikla białolica – 24

- biegus zmienny – 12

- bogatka – 11

- czapla siwa – 1

- gągoł – 14

- gęgawa – 23

- grzywacz – 7

- kormoran – ok. 920

- krzyżówka – 11

- kszyk – 1

- kwiczoł  1

- łabędź niemy – 18

- mewa srebrzysta – 8

- perkoz dwuczuby – 17

- płaskonos - 3

- pustułka – 1

- sójka – 6

- szlachar - 5

- świstun - 240

- śmieszka – 2

- trznadel – 53

- wrona siwa – 1

- zięba – 1

- zimorodek – 1

- żuraw – 2

PS Później pojechałam jeszcze z tatą w pobliże trzcin przy ścieżce rowerowej do Władysławowa i zaobserwowałam mojego pierwszego w życiu srokosza! A blisko nas usiadł biegus zmienny. Porobiłam mu zdjęcia, ale jak zwykle badyle wcisnęły się w kadr.

 

 
 
Komentarze ( 6 )
 
 
janek
bielik
punkty: 21958
* * * * * * *
 
dodano: 2011-10-01 18:20
Gratki te bernikle :). U nas też dzisiaj na Stawach Raszyńskich w kluczu ok. 250 gęsi udało się rozpoznać około połowy klucza białoczelnych, prawie drugie tyle zbożówek, kilka gegaw i białolice :).
 
 
basias
puchacz
punkty: 42414
* * * * * * * *
 
dodano: 2011-10-01 19:08
Opps! Nie zauważyłam, że nie wkleiło mi się podsumowanie i PS ;) Zaraz to poprawię.
 
 
basias
puchacz
punkty: 42414
* * * * * * * *
 
dodano: 2011-10-01 19:14
janek napisał:
„Gratki te bernikle :). U nas też dzisiaj na Stawach Raszyńskich w kluczu ok. 250 gęsi udało się rozpoznać około połowy klucza białoczelnych, prawie drugie tyle zbożówek, kilka gegaw i białolice :). ”
Musiał być niesamowity widok, takie stada gęsi. Jakiś opis na swoim blogu zamieścisz? Chętnie bym poczytała :)
 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2011-10-01 19:49
A ja jeszcze około 18tej zajechałam z koleżanką do rezerwatu Bielawskie Błota, na miejscu mnóstwo żurawi. Mgła była co prawda straszliwa i niewiele było widać, ale za to ich głosy w tej mgle brzmiały cudownie!!! Niezapomniana chwila :)
 
 
Matis
puchacz
punkty: 37309
* * * * * * * *
 
dodano: 2011-10-01 21:13
Ładnie. U nas 35 gatunków;] 1082 osobniki
 
 
Matis
puchacz
punkty: 37309
* * * * * * * *
 
dodano: 2011-10-01 21:16
P.S. Wkrótce moja relacja;]
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Krzykliwy
Śnieguła
Kuleczka
Walcząca ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP