Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
PTAKI
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Pleszko-kopciuszek
 
 
~ basias    |    dodano: 2011-07-13 15:43
Od wczoraj obserwuję mieszańca pleszki i kopciuszka, kręcącego się koło naszego podwórka. Siada zazwyczaj na jakimś miejscu i wydaje z siebie "tek-tek". Oprócz niego widziałam dwa podloty z rudym ogonkiem. Zastanawia mnie, czy to nie może być jego potomstwo. No bo z jakiego innego powodu kręciłby się przez dwa dni (a kto wie czy i nie prędzej) w tej samej okolicy? Jeśli moglibyście, prosiłabym abyście napisali mi coś o takim mieszańcu i czy te podloty to faktycznie mogły być jego dzieci? Zdjęcia dzisiaj dodam do galerii.
 
 
Komentarze ( 5 )
 
 
olek
łabędź
punkty: 10006
* * * * * *
 
dodano: 2011-07-13 18:47
Fajnie mieć możliwość obserwacji hybrydy. To nie częsty widok.
 
 
Emi10
łabędź
punkty: 10096
* * * * * *
 
dodano: 2011-07-13 20:35
Co do młodych - nie sądzę. Hybrydy międzygatunkowe są przeważnie bezpłodne. U mieszańców ssaków samce są bezpłodne, a samice tak, ale u skrzekota (głuszec-cietrzew) obie płcie nie są zdolne do wyprowadzenia potomstwa.

Nie mam żadnych informacji dotyczących możliwości posiadania młodych u mieszańców takich ptaków jak kopciuszek i pleszka, ale raczej wątpię, żeby to faktycznie były ich młode.


 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2011-07-13 23:03

Dyskusja na temat hybryd pleszki i kopciuszka już kiedyś toczyła się na naszym forum, a to za sprawą obserwacji i zdjęć użytkownika KamilMysłek. http://www.otopjunior.org.pl/pl/galerie/KamilMyslek/12087

http://www.otopjunior.org.pl/pl/galerie/KamilMyslek/12058 

Z jego obserwacji wynikało, ze mieszańce kopciuszka i pleszki wyprowadziły młode. A przy okazji na liście dyskusyjnej Ptaki miały miejsce takie komentarze:

"Hybrydyzacja pleszki i kopciuszka jest dość powszechna w naturze, mimo, że nie tworzą one typowej strefy mieszańcowej, a ich zasięgi zakładają się na dużym obszarze. Należy do najczęściej dokumentowanych wśród wróblowców w Europie - być może dlatego, że dość często mieszańce nie stronią od człowieka, jak kopciuch i są przynajmniej w części płodne (tzn mają żywotne potomstwo). W książce Handbook of avian hybrids of the world, McCarthy (2006) przy tym typie mieszańca wymienia prawie 30 cytacji plus źródła internetowe, a pewnie jest więcej ;-)
Fajna pracka to np Lindholm A 2001 Apparent hybrid redstarts in Finland resembling Black Redstart of eastern subspecies phoenicuroides Br Birds 94: 542-545."

"Takie miksy się oczywizda trafiają. Najstarszy obrazek przedstawiający hybrydowego samca bardzo podobnego do tego pochodzi z 1908 roku i jest autorstwa Otto Kleinschmidta. Zasięg czerni sugeruje, że może to być nawet F2, czyli babcia (a nie mama) była pleszką (bo tak z reguły się trafia przy tych hybrydach, że samica jest PP a samiec PO)."

Tak więc jest możliwe, że obserwowany przez Basię maluch jest potomstwem mieszańca :)

 
 
Emi10
łabędź
punkty: 10096
* * * * * *
 
dodano: 2011-07-14 09:41
Dziękuję Pani Sowo za poprawienie :)
 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2011-07-14 10:21
Powiedzmy - uzupełnienie :)
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Krzykliwy
Śnieguła
Kuleczka
Walcząca ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP