Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
PTAKI
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Wymyśliłam legendę
 
 
~ basias    |    dodano: 2009-08-03 17:07    |    ostatnia zmiana: 2009-08-04 12:39
W roku szkolnym mieliśmy zadanie na szóstkę napisanie legondy. Pomyślałam, że ją tu wstawię, ponieważ jest w niej o ptaku. Co o niej myślicie? Oto ona:
Pierwszy bursztyn
 
Działo się to dawno temu, w mojej miejscowości. Pewnego dnia, o świcie, promienie wschodzącego słońca zbudziły ze snu czarnego ptaka – łyskę o imieniu Ślicznotka. Była to bardzo mądra i miła ptaszyna. Pomyślała, że wybierze się poszukać pożywienia. Nagle zobaczyła coś małego i błyszczącego na dnie morskim. Zanurzyła głowę, żeby zobaczyć, co to jest. Zdumiała się bardzo widząc coś, co było jakby kamykiem, lecz mieniło się wspaniałymi barwami.
Ślicznotka zaciekawiła się bardzo tym znaleziskiem, więc wyłowiła je. Położyła przedmiot ostrożnie na kamieniu i zastanawiała się gorączkowo, co to może być. Widziała już podobną rzecz, ale bardziej lepką. Ależ tak! Przecież ten mały przedmiot wygląda podobnie jak żywica! „Tylko czemu się nie klei?”- pomyślała. Po pewnym czasie wymyśliła, że żywica stwardniała i wpadła do morza. Ponieważ łysce na nic by się ta twarda żywica nie przydała, położyła ją na plaży.
Dwa dni później znalazł ten piękny przedmiot pewien chłopiec. Zachwycił się nim bardzo – Jaki piękny! – szepnął. Nie namyślając się długo wziął ową rzecz do domu. – Spójrzcie, co znalazłem!- krzyknął już od progu. Cała rodzina podziwiała to znalezisko. Nazwali go bursztynem. I tak jest nazywany do dziś.
Od tamtej pory wiele osób zaczęło szukać bursztyny. Znajdowano dużo większe od tamtego, jednakże żaden nie dorównywał swym pięknem temu pierwszemu, znalezionemu przez łyskę Ślicznotkę.
 
 
 
 
Komentarze ( 2 )
 
 
tamara
bielik
punkty: 12882
* * * * * * *
 
dodano: 2009-08-03 20:19
Mnie się bardzo podoba. Styl legendy jest zachowany, język bardzo bogaty i cała historia bardzo wiarygodna, jest obowiązkowe w legendach ziarenko prawdy - że bursztyn to zastygły kawałek żywicy.
 
 
basias
puchacz
punkty: 42414
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-08-04 07:22
Miło mi przeczytać tak pozytywny komentarz. Dzięki.
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Krzykliwy
Śnieguła
Kuleczka
Walcząca ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP