Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Bieliczy blog
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Powrót i nie polskie ptaki
 
 
~ ararauna    |    dodano: 2016-09-16 17:42    |    ostatnia zmiana: 2016-09-16 17:44
Witajcie! Długo tu nie pisałam, głównie z braku czasu i internetu.:P

Wakacje się skończyły. Niestety. I z każdym dniem coraz bardziej to odczuwam. Bociany odleciały już w sierpniu, a klucze żurawi spotykam już prawie codziennie. Poza tym, nic ciekawego, same maściuchy i mewy. W tym roku znacznie słabiej też z piórami. Może najwyżej syczek filipiński i bocian czarny. Ale oba pióra z zoo. A u was co ciekawego? 

Mam też pytanie kierowane do posiadaczy papug lub ich miłośników. Gdyż na wiosnę dostanę papugę, lecz nie wiem dokładnie jaką. Rozpatruję 4 gatunki: 
-mnicha nizinna 
-amazonka żóltogardła 
-dama niebieskobrzucha 
-ara karłowa (kasztanowoczelna)
Wiem , że pomiędzy mnichą a amazonką jest dość spora różnica ale te małe papużki zauroczyły mnie tak samo. :) Czy mógłby ktoś powiedzieć mi jaki gatunek ma najlepszy charakter i najbardziej daną papugę poleca? Wiem, trudne zadanie ale proszę o odpowiedź. :))
Ararauna (mnisia)
 
 
Komentarze ( 15 )
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8485
* * * * * *
 
dodano: 2016-09-18 07:08
Mnicha nizinna - wielkie zapędy niszczycielskie, wymaga bogatej diety, według wielu ze względu na hałaśliwy głos nie nadaje się do trzymania w domu.
Amazonka żółtogardła - niesamowicie donośny głos mogący nawet w jakiś sposób uszkodzić uszy (opisany przypadek w internecie), wymaga bogatej i zróżnicowanej diety oraz wielkiej przestrzeni do latania.
Dama niebieskoczelna - wymaga specjalistycznej diety, co będzie problematyczne, jej odchody są bardzo wodniste.
Ara kasztanowoczelna - wymaga bardzo dokładnie skomponowanej diety, co będzie problematyczne, ma wielkie zapędy niszczycielskie, potrzebuje dużego i dostosowanego do niej pokoju, w którym mogłaby latać.

Ponadto wszystkie te papugi trzymane w samotności mogą mieć wielkie problemy psychiczne - wyrywać sobie pióra, wrzeszczeć, a nawet do krwi atakować domowników.

Z tego, co tu wypisałaś, żadna papuga chyba nie nadaje się dla początkującego. Jeśli już, skłaniałabym się w stronę pary dam, ale ich karmienie jest jednak dość trudne...
 
 
ararauna
bielik
punkty: 14153
* * * * * * *
 
dodano: 2016-10-14 19:48
Zdecydowałam się na arę karłową. :) Ręcznie karmiona to podobno aniołek.
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8485
* * * * * *
 
dodano: 2016-10-14 21:32
ararauna napisał:
„Zdecydowałam się na arę karłową. :) Ręcznie karmiona to podobno aniołek.”
Gdzie tak słyszałaś?

Nie łudź się. Ręcznie karmiony ptak = zniszczona psychi
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8485
* * * * * *
 
dodano: 2016-10-14 21:45
*ka. Zwykle po jakimś czasie pojawia się masa problemów z tym związana, tylko o tym "producenci" ręcznie karmionych papug nie mówią, żeby się "towar" sprzedał. Poczytaj: http://epapugi.net/klara.html 

A poza tym, ary wymagają rejestracji. I na pewno nie nadają się dla początkujących. Wiesz coś w ogóle o ich żywieniu, skrzekliwym głosie, zapędach niszczycielskich, potrzebie latania? Doświadczeni hodowcy uważają, że nie nadają się one do domu.
 
 
wywielga
żuraw
punkty: 4099
* * * *
 
dodano: 2016-10-14 22:11
Mogę Ci polecić parę nimf lub parę papug falistych, są idealne dla początkujących i łatwo dostępne. Jednak musisz przeczytać o nich wszystko, najlepiej kilka razy i zanim nabędziesz ptaki (koniecznie więcej niż 1 ) zdobądź wszystko co jest potrzebne do ich utrzymania.  Ptak karmiony ręcznie nie jest zbyt dobry, trudno go zostawić samego, a para zajmie się sobą przez ten czas. Poza tym u takiego ptaka nie można obserwować naturalnych zachowań, które są bardzo ciekawe.
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8485
* * * * * *
 
dodano: 2016-10-17 17:12
Z tych mniej "pospolitych" hodowlanych papug fajne są jeszcze niby łąkówki i świergotki. Dość łatwe w karmieniu i bardzo ładne :).
 
 
ararauna
bielik
punkty: 14153
* * * * * * *
 
dodano: 2016-10-29 13:59
A konury i rudosterki? Są świetne. Poza tym WSZYSTKIE gatunki papug dostępne w handlu można mieć jako pierwszą papugę. Przede wszystkim trzeba o danej papudze dużo wiedzieć, i też co innego będzie jeśli się kupi 2-letnią nimfę z drugiej ręki, a co innego kiedy się kupi młodziutką,(jak ręcznie karmioną to już w ogóle) arę czy kakadu, dla której bylibyśmy pierwszymi opiekunami. Wybór gatunku to nie wszystko, najważniejsze jest wybranie konkretnego osobnika.
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8485
* * * * * *
 
dodano: 2016-10-29 14:58
1. Tak, każda papuga może się nadać dla początkującego. Ale jeśli ten początkujący WIE, NA JAKI GATUNEK MOŻE SOBIE POZWOLIĆ. Prawdopodobnie bardzo zaangażowany dorosły posiadający wolierę bądź odpowiednio przygotowany pokój, obyty już w dużym stopniu wcześniej z ptakami, mógłby sobie pozwolić na ary. Ale tylko w tym przypadku. Twoje życie będzie się jeszcze zmieniać. Zaczniesz dłużej się uczyć w ciągu dnia, zmieniać miejsce zamieszkania, studiować. Co wtedy z papugą? Nie mówię już o czasie poświęconym na przebywanie z nią, bo tego czasu zawsze będzie ZA MAŁO 
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8485
* * * * * *
 
dodano: 2016-10-29 15:14
*, ale o miejscu w mieszkaniu, jakie jej poświęcisz, odpowiedniemu karmieniu. Faliste albo świergotki można zostawić na dwa dni w klatce z zapasem ziarna, z arą tego nie zrobisz.
2. Nie rozumiem porównania między dwuletnią nimfą a ręcznie karmioną kakadu. Ta pierwsza papuga będzie nieporównanie łatwiejsza w opiece, szczególnie jak weźniemy dla niej drugą nimfę. Kakadu podrośnie, wejdzie w okres dojrzewania i wtedy zacznie się dziobanie, agresja, frustracja. 
3. Piszesz, że trzeba dużo wiedzieć o papugach, zanim się jakąś weźmie. Bez wątpienia, tylko że prawidłowych informacji o mniejszych gatunkach jest mnóstwo, co innego z o wiele rzadziej hodowanymi dużymi. Do tej pory nie znalazłam obszerniejszej strony internetowej, gdzie można byłoby się o nich dowiedzieć coś wiarygodnego - poza jedną http://www.papugi.dt.pl/ Było też jedno forum, prawdziwa skarbnica informacji, które szanowałam całym sercem, obecnie nie istnieje.
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8485
* * * * * *
 
dodano: 2016-10-29 15:21
A, i polecam ten artykuł http://www.papugi.dt.pl/PCI/artykuly/NegatywneSkutkiRecznegoKarmienia.asp
 
 
ararauna
bielik
punkty: 14153
* * * * * * *
 
dodano: 2016-10-29 21:13
Poczytaj Papuzi Blog albo wejdź na papugi.com.pl albo objerzyk filmiki na kanale Papuzia Telewizja.
 
 
ararauna
bielik
punkty: 14153
* * * * * * *
 
dodano: 2016-10-29 21:25
W artykule, który mi poleciłaś podane były negatywy sprzedaży nieusamodzielnionej ręcznie karmionej papugi. Mogę cię zapewnić, że w SKLEPIE Z PAPUGAMI, w którym zamierzam kupić swoją papugę, zwierzęta są sprzedawane przez fachowców i minimalnie tydzień po usamodzielnieniu.
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8485
* * * * * *
 
dodano: 2016-10-29 21:40
ararauna napisał:
„Poczytaj Papuzi Blog albo wejdź na papugi.com.pl albo objerzyk filmiki na kanale Papuzia Telewizja.”
Z porządnego ptasiego forum: http://papuzki.webd.pl/forum/index.php/topic,26708.msg196577.html#msg196577

Warto informacje, które podaje na swoim blogu ten człowiek porównać z innymi źródłami wiedzy, np. tymi:
http://www.papugi.dt.pl/PCI/artykuly/PodcinanieLotek.asp
http://papuzki.webd.pl/forum/index.php/board,28.0.html
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8485
* * * * * *
 
dodano: 2016-10-29 21:45
ararauna napisał:
„W artykule, który mi poleciłaś podane były negatywy sprzedaży nieusamodzielnionej ręcznie karmionej papugi.”
Absolutnie nie tylko - położony był na to nacisk, ale generalnie wszystko odnosiło się do samego problemu ręcznie karmionych papug, nieważne w jakim wieku sprzedanych.
 
 
Ptaszyna
łabędź
punkty: 8485
* * * * * *
 
dodano: 2016-10-31 18:58
Ararauno, jeszcze tylko dodam:
Kochasz ptaki, więc myślę, że lubisz obserwować ich naturalne zachowania. Z pewnością nie chcesz, żeby w jakikolwiek sposób cierpiały. 
Dlaczego w takim razie chcesz kupić ręcznie karmioną papugę, która jako pisklę została w brutalny sposób odebrana rodzicom, bo nie mogła obronić się przed egoizmem człowieka, który tworzy takie oswojone maskotki nie myśląc o potrzebach ptaka, a jedynie własnych? Dlaczego chcesz mieć ptaka skrzywionego psychicznie i upośledzonego w kontaktach z pobratymcami? Bo jest oswojony od początku? Otóż nie - taki ptak jest UCZŁOWIECZONY. Bo oswojenie polega na tym, żeby zdobyć zaufanie zwierzęcia, a nie na tym, by pozbawić go swojej prawdziwej natury - to jest barbarzyństwo i powinno być zabronione. 
Ile czasu jesteś w stanie poświęcić papudze w ciągu dnia? Myślę, że nie więcej niż kilka godzin - przecież też chodzisz do szkoły i masz swoje obowiązki. A ona będzie strasznie cierpieć bez towarzystwa. W naturze papugi tworzące parę rozdzielają się tylko w przypadku śmierci. Jakim więc stresem jest dla ptaka spędzenie większości dnia pojedynczo?
Ponieważ ręcznie karmione papugi są psychicznie nienormalne (niestety, ale taka jest prawda), a do tego za każdym razem, gdy właściciel ich opuści mogą przeżywać wręcz rozpacz, łatwo u nich o pojawienie się nałogów i problemów behawioralnych. Ptaki trzymane w parach rzadko zaczynają wyskubywać sobie pióra - u samotnych "pupilków" jest to rozpowszechnione. I nie tylko to - także nadmierne krzyki, agresja, dziobanie, apatia. Duże papugi często wybierają sobie wśród domowników jedną osobę, którą traktują jak partnera (to ogromnie nienaturalne i przykre) a resztę atakują. Co w przypadku, gdy Twoja ara nie zwiąże się tak z Tobą, tylko np. Twoim tatą, który prawdopodobnie będzie mógł przebywać z nią nawet mniej czasu niż Ty? 
Jak widzisz, z kupowaniem ręcznie karmionego ptaka wiąże się wiele minusów, na czele z tym jednym, podstawowym złem jakie czyni się papudze, odbierając jej ptasią tożsamość. Przed ostatecznym kupnem jak najwięcej poczytaj o psychice papug - NIE na kilku wybranych stronach, a na różnych. Przeanalizuj odmienne punkty widzenia. Życzę Ci przemyślanej decyzji. 
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Zgadka ...
Z parku ...
Nasuwa ...
Portret ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP