Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Ulotne historie
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Przejazdem przez Białowieżę, Mazury i Biebrzę...
 
 
~ Venesuel    |    dodano: 2014-08-17 15:08
...by dotrzeć do Dąbkowic, bo w końcu wszystkie drogi prowadzą na Akcję Bałtycką :)
Witam was serdecznie!
Pomimo iż rok miałam rażąco mało ptasi, jak co lato wybrałam się na początku sierpnia na AB, do stacji Bukowo, koło jeziora o tejże właśnie nazwie. Ale dla urozmaicenia, postanowiłam wybrać się po drodze do Białowieskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego. Sądzę, że... było warto, mimo, że liczyłam na więcej :)

Po drodze do Puszczy nocowaliśmy w urokliwym dworze w Mościbrodach, wokół którego rozpościerały się zalewy. Wybierając się rano na obserwacje spotkałam czaple siwe i czaple białe (miłe zaskoczenie, bo to dla mnie życiówka), trzciniaki i trzcinniczki, stadko dziwonii (z pięknie ubarwionym samczykiem), oraz gąsiorki i wilgę :)
Po zalewach pływały krzyżówki i perkozy dwuczube, a na drodze koło lasu spotkaliśmy młodego dzika, który przerażony naszym widokiem umknął w krzaki :) Nie wiem kto był bardziej zaskoczony - on czy my... :)Kolejno, pojechaliśmy do Puszczy, gdzie co prawda ptaki nie zaskoczyły mnie zbytnio ilością ani obfitością gatunków, ale obserwowaliśmy za to 2 żubry i 7 dzików :) Co prawda, musieliśmy siedzieć w "czatowni" 2 godziny, no ale opłaciło się :) Wracając do kwatery przez leśną drogę przebiegła nam łania.

W rezerwacie ścisłym:Naokół zieleniły się mchy porastające bujnie drzewa :)Powalony Dąb JagiełłyNazajutrz rano wybraliśmy się nad Siemianówkę, gdzie było 10 czapli białych, a w lesie obok dzięciołek, świstunka leśna oraz czarongłówki i muchołówki szare. Następnie pojechaliśmy do Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie wybraliśmy się na 12 kilometrową trasę (którą ledwo zniosły moje i tak już nieco zmęczone nogi) po lesie. Wysoko na drzewach postukiwały dzięcioły duże, w innym miejscu ganiały się dwa pełzacze. W pewnym momencie z drzew wyleciał ciemnobrązowy drapol wielkości myszołowa, ale nie zdążyłam mu się przyjrzeć, bo zniknął po drugiej stronie lasu :)Okolice Siemianówki.W lesie spotkaliśmy natomiast taką panią oraz...Oraz takiego pana :)

Nad samą Biebrzą widzieliśmy natomiast rybitwy czarne (?), błotniaki stawowe, a także łabędzie, krzyżówki i śmigające nad taflą wody jaskółki.

Wieczorem wybraliśmy się na wieżę widokową w Kopytkowie, skąd obserwowaliśmy grupy czajek i szpaków, żerujących wspólnie w trawie. W pewnym momencie oba stada wzbiły się w niebo i odleciały, zaczęłam więc na nowo przepatrywać krajobraz w poszukiwaniu innych ptaków. W końcu mój wzrok padł na bociany i żurawie spacerujące po polach. Całkiem zadowolona wróciłam do kwatery ;)Widok z wieży widokowej w Kopytkowie.

Nad morze zajechaliśmy 1 sierpnia :) Spacerując plażą z Dąbek w kierunku Dąbkowic zaobserwowaliśmy: 2 szlamniki, mewy; siwe, siodłate, srebrzyste oraz śmieszki, a także kormorany i rybitwy czubate :)3 sierpnia zaczęły łapać się ptaki na Akcji Bałtyckiej :) Zwyczajowo były różne pokrzewki, w tym życiówka dla mnie - jarzębatka, a także sikory, Acrocephalusy i Phylloscopusy. Z ciekawszych zobaczyłam jeszcze: brzęczkę, dzięcioła zielonego i dzięcioła czarnego, raniuszka (nie widziałam go jeszcze na Akcji) oraz słowika szarego i oba gatunki pełzaczy :)

Również nad morzem były ciekawe gatunki. Miałam okazję obserwować z naprawdę bliska nury czarnoszyje (pływały na wysokości falochronów), stado kulików wielkich, brodźce piskliwe, alpiny, piaskowce i biegusy rdzawe (?). Z mew życiówką była dla mnie mewa żółtonoga :)

Uf... to by było chyba na tyle. Zdjęcia ptaków są w mojej galerii - sporo jeszcze nie dodałam, ale zrobię to w najbliższym czasie :)

Pozdrawiam was!
In
 
 
Komentarze ( 4 )
 
 
kamilkoko12
łabędź
punkty: 9444
* * * * * *
 
dodano: 2014-08-17 16:34
Super wyprawa! :) Nie wiedziałem, że o tej porze roku można spotkać w PL nury :)
 
 
Venesuel
bielik
punkty: 24525
* * * * * * *
 
dodano: 2014-08-18 19:31
No to już wiesz ;)
 
 
Ranniuszka
pliszka
punkty: 138
*
 
dodano: 2014-10-13 20:50
Bardzo ciekawa wyprawa. Gratuluję obserwacji oraz wspaniałych zdjęć :)
 
 
Venesuel
bielik
punkty: 24525
* * * * * * *
 
dodano: 2015-01-06 16:44
Dziękuję bardzo :)
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Patrząc ...
Gąsiorek
Dzwoniec
Raniuszek
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP