Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Moja kronika piórkami pokryta...
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Wycieczka na Stawy Raszyńskie
 
 
~ Ptaszyna    |    dodano: 2016-04-04 06:40
Wiosna już jest, to faktycznie widać. Na drzewach rosną małe listki, pojawiają się kwiaty, a ptaki rozpoczęły koncerty.

Tak też było na wycieczce do Raszyna, na którą się wczoraj wybrałam. Stawy Raszyńskie, choć są położone przy ruchliwej ulicy, obfitują w różne ciekawe gatunki. I tym razem ptaki mnie nie zawiodły.

Zaraz na początku obserwowałam wielkie stado łysek (30-40 osobników). Od tej pory łyski towarzyszyły mi na każdym stawie, były chyba najliczniejszymi ptakami wyprawy.

Między wspomnianymi łyskami pływał perkoz dwuczuby, kilka krzyżówek. Ale zauważyłam jeszcze coś ciekawego. Mianowicie dwa błotniaki stawowe. Jeden z nich krążył nad trzcinami, a drugi w nich wylądował (pewnie miał tam gniazdo). Chwilę potem ujrzałam też przelatującego kormorana.

Na następnym stawie spotkała mnie niezwykła niespodzianka, ponieważ praktycznie w tej samej chwili widziałam tam trzy moje życiówki: czernice, głowienkę i gągoła! Na wysepce stały tam także gęgawy.

Później gatunki się powtarzały. Zobaczyłam jeszcze wiele krzyżówek, śmieszek i łysek, kilka łabędzi niemych, kilka czapli siwych, kilkanaście gęgaw, kilkanaście czernic, głowienkę, kilka gągołów, kilka perkozów dwuczubych, kolonię kormoranów (jeden z kormoranów niósł materiał na gniazdo). 

Z innych ptaków towarzyszyły mi: śpiewające pierwiosnki, zięby i rudziki, bogatki, modraszki, szczygły, gil, kwiczoły, kosy, grzywacze (niosły materiał na gniazdo), dzięcioł duży, wrony siwe, kawki, sroki i gołębie miejskie.

Podsumowując: Było niesamowicie. Każdemu polecam wybrać się na taką wiosenną wycieczkę. Teraz ptaki są radosne i aktywne, więc wyprawa na pewno będzie pełna niezwykłych obserwacji.
Pozdrawiam
Ptaszyna :)
 
 
Komentarze ( 1 )
 
 
miliczfan
jaskółka
punkty: 1594
* * *
 
dodano: 2016-04-04 16:46
Ja również polecam robić  takie wypady , i co najważniejsze dokładnie przeglądać każde stadko ptaków , bo każdy z nas może wypatrzyć jakiegoś ,,komisa"! Gratuluję również tak szybkiego i licznego uzupełnienia listy gatunkowej :).
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Kamuszni ...
Piskliwi ...
Czapla ...
Mewa ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP