Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
...
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobaczcie, co przypadkowo znalazłem w sieci! :)
 
 
~ Michotronik    |    dodano: 2012-08-28 00:48
"Mieszkańcy Nowego Jorku chętnie powiadają, że żyją w takim miejscu, iż nic nie jest w stanie ich zaskoczyć. Tymczasem zimą roku 1991 stało się coś, co wielu z nich wprawiło w zdziwienie, a potem stało się niemal ich obsesją.
Trzysta hektarów zieleni w samym centrum Manhattanu jest ulubionym miejscem spacerów i rozrywek nowojorczyków. Co roku Central Park odwiedza dwadzieścia milionów gości. Trudno więc sobie wyobrazić, żeby w miejscu takim osiedlić się mogło jakiekolwiek dzikie zwierzę. A jednak myszołów, nazwany od razu "Bieluchem" zdecydował się pozostać. Jego nieomylny instynkt podpowiedział mu, że tutejsze oswojone zwierzęta zapomniały już dawno o istnieniu drapieżników i przestały być ostrożne. Pożywienia miał więc w bród, gdyż wiewiórki, gołębie i szczury to jego naturalny pokarm. Bieluch szybko stał się ulubieńcem spacerowiczów, którzy wyposażeni w lornetki całymi grupami śledzili jego łowy. Naturalną koleją rzeczy po roku drapieżca sprowadził na swoje terytorium samicę i składając u jej "stóp" świeżo upolowanego gołębia przypieczętował związek. Kolejnym zaskoczeniem, tym razem również dla ornitologów, było miejsce, w którym para zdecydowała się uwić gniazdo. Nikt jeszcze nie widział, by ptaki te gniazdowały poza wysokimi drzewami. Bieluch i jego Oblubienica zdecydowali jednak inaczej i zamieszkali na dwudziestym piętrze jednego z najdroższych budynków Piątej Alei, po sąsiedzku z samym Woodym Allenem. Obserwujący je tłum nowojorczyków oszalał. Teraz naprzeciwko budynku zaczęły gromadzić się całe zastępy wyposażonych w teleskopy miłośników ptaków. Prywatne życie myszołowów stało się sprawą publiczną, więc kiedy w 1995 roku z gniazda wychyliły się dwie nieopierzone główki, zaczęto stawiać zakłady czy młode przeżyją i czy nauczą się latać. Przecież żaden z ich kuzynów nie startował do swego pierwszego lotu z wieżowca. Gdy jedno z piskląt wypadło, tłum ruszył na pomoc. Wezwano weterynarza. Miasto zamarło.
Myszołów Bieluch zadomowił się w Nowym Jorku. Dziś ma już czwartą partnerkę, a nad Central Parkiem lata kilkunastu jego potomków."
 
 
Komentarze ( 7 )
 
 
szlamnik
moderator
 
dodano: 2012-08-28 08:02
Warto może wspomnieć, że nie chodzi o "naszego" myszołowa Buteo buteo, który nie występuje poza Eurazją, a gołębia może upolować, gdy ten będzie w stanie agonalnym ;) Ten z Parku Centralnego to najprawdopodobniej myszołów rdzawosterny.
 
 
Michotronik
jaskółka
punkty: 2246
* * *
 
dodano: 2012-08-28 08:30
Prawdopodobnie tak, ale historia świetna! :)
 
 
Michotronik
jaskółka
punkty: 2246
* * *
 
dodano: 2012-08-28 08:32
Tak, miałeś rację, to był Myszołów Rdzawosterny. :)

 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2012-08-28 11:29
Wystarczy z małej litery, czyli: myszołów rdzawosterny :)
A czy mógłbyś podać źródło tego ciekawego cytatu i historii?
 
 
Venesuel
bielik
punkty: 24525
* * * * * * *
 
dodano: 2012-08-28 11:35
Bardzo ciekawy cytat.
 
 
DoXxil
kruk
punkty: 5752
* * * * *
 
dodano: 2012-08-29 20:38
Bardzo ciekawa historia :)
Również ciekawi mnie gdzie to znalazłeś. Jak kiedyś będę w Nowym Jorku, to na pewno odwiedzę ten park.
 
 
Michotronik
jaskółka
punkty: 2246
* * *
 
dodano: 2012-08-30 11:39
Znalazłem to przypadkowo na stronie Canal+... ;D Oto link: http://www.canalplus.pl/dokument-myszo-w-z-central-parku_5929
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
Archiwum
2012
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Mewa ...
Kormoran
Mewa ...
Bocian ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP