Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Ptaki przyjaciółmi człowieka.
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Ostrzenie zdjęc
 
 
~ Matis    |    dodano: 2009-09-04 20:52
Możecie mi pwoiedziec jak ostrzyc zdjęcia. Aby lepiej wyglądały. Bo zawsze mi tej ostrosci brakuje. Jakim programem itp.  NO i co robic ?:)
 
 
Komentarze ( 12 )
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-09-04 21:01

Trzeba zacząć od poprawnego ustawiania ostrości w aparacie. Z nieostrego zdjęcia żadnym programem niczego już nie wyciśniesz.

Ostrz na punkt centralny - najlepiej głowę lub oko ptaka. Używaj czasu najkrótszego jak się da w danych warunkach. Trzymaj aparat stabilnie, naciskaj migawkę na wydechu - na szarpanie aparatem żadna stabilizacja nie pomoże.

Sprawdź, czy ustawianie ostrości w aparacie działa prawidłowo - najlepiej z użyciem statywu i samowyzwalacza, a jako obiektu użyj jakiegoś obrazka ze szczegółami, np. mapy turystycznej.

To tyle na szybko.

 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-09-11 20:09
I co,  robiłeś jakieś próby? Bo Twoje zdjęcie sierpówki wskazuje naprawdę na jakieś kłopoty z ostrością.
 
 
Matis
puchacz
punkty: 37309
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-09-11 20:24
NIe robiłęm :( Statywu nie mam  i samowyzwaacza tez chyba nie. Ale mnie się wydaje, że nie ostrzy, bo robiłem zdjęcia plakatów i inne miejsca ostrzy . I co z tym ?
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-09-11 20:47
Matis napisał: „Ale mnie się wydaje ze nie oszcy bo robiłęm zdjęcia plakatów i inne miejsca oszczy . I co z tym”

Mógłbyś to napisać jeszcze raz, tylko zrozumiale?

Samowyzwalacz masz w aparacie jako jeden z trybów rejestracji - przeczytaj instrukcję. Zamiast statywu możesz użyć stołu. Poza tym poproś o pomoc Panią Kogut, przecież oboje macie tę samą puszkę (a Jej zdjęcia jakie są, to dobrze wiesz ;P).

 
 
Matis
puchacz
punkty: 37309
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-09-11 20:50
Netta napisał:
„Matis napisał: „Ale mnie się wydaje ze nie oszcy bo robiłęm zdjęcia plakatów i inne miejsca oszczy . I co z tym” Mógłbyś to napisać jeszcze raz, tylko zrozumiale? Samowyzwalacz masz w aparacie jako jeden z trybów rejestracji - przeczytaj instrukcję. Zamiast statywu możesz użyć stołu. Poza tym poproś o pomoc Panią Kogut, przecież oboje macie tę samą puszkę (a Jej zdjęcia jakie są, to dobrze wiesz ;P).”
To pani akogut ma olympusa też?? nie wiedziałem ...
 
 
Matis
puchacz
punkty: 37309
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-09-11 20:50
ostrzy  miałem napisac  ;/
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-09-11 20:55

Ale co to znaczy "mnie się wydaje ze nie ostrzy bo robiłem zdjęcia plakatów i inne miejsca ostrzy"? Co to są te "inne miejsca"?

O ile dobrze pamiętam, to Pani Kogut ma Olympusa dokładnie 420...

 
 
akogut
moderator
 
dodano: 2009-09-11 23:07

Obecnie mam Olympusa E-410, ale nie wszystkie zdęcia w galerii mam robione tym aparatem, kiedyś od kumpla miałam na jakiś czas Canona, ale facet wyjechał ( niestety z aparatem ).

Matis, z aparatem masz płytę z instrukcją, trzeba ją uważnie pooglądać. Opanować terminy: ogniskowa itp:)W internecie Olympus też ma fajne instrukcje.

Ale na chłopski rozum:

- łapki nie mogą Ci drgać bo zdjęcie będzie rozmazane;)

- w Olympusie automat nastawia Ci ostrość, tylko musisz obrać obekt, nastawić ręcznie przybliżenie ( wysuwa się obiektyw :) i naciskać delikatnie przycisk migawki, zapala się wówczas takie zielone światełko i słychać takie "pik". Wówczas trzeba zdecydowanym ruchem nacisnć do końca przycisk migawki, ciągle trzymając aparat nieruchomo. Nie robię zdjęć na podglądzie, wolę bezpośrednio widzieć to, co chcę sfotografować. Majczęściej używam, na szybko, trybu "krajobrazy", na auto, zdjęcia wychodzą słabsze. No ale Ty masz lepszy aparat E- 510:)

 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-09-12 09:09

Matis chyba coś wspominał o E-420...

Poza tym zastanawiam się, czy przyczyną nie jest tu obiektyw. Jeśli to Sigma 70-300, to one podobno "mydlą" powyżej 200mm, a jeśli dodatkowo to obiektyw używany, to mógł kiedyś gdzieś np. o coś stuknąć i teraz tak ma...

Matis, zrób trochę zdjęć krótkim obiektywem i sprawdź ostrość tych fotografii.

 
 
Matis
puchacz
punkty: 37309
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-09-12 12:32
Robiłem  to z tym obiekywem. No i ostrzy a więc to moja wina albo ptak się porusza .
 
 
Matis
puchacz
punkty: 37309
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-09-12 12:34
akogut napisał:
„Obecnie mam Olympusa E-410, ale nie wszystkie zdęcia w galerii mam robione tym aparatem, kiedyś od kumpla miałam na jakiś czas Canona, ale facet wyjechał ( niestety z aparatem ). Matis, z aparatem masz płytę z instrukcją, trzeba ją uważnie pooglądać. Opanować terminy: ogniskowa itp:)W internecie Olympus też ma fajne instrukcje. Ale na chłopski rozum: - łapki nie mogą Ci drgać bo zdjęcie będzie rozmazane;) - w Olympusie automat nastawia Ci ostrość, tylko musisz obrać obekt, nastawić ręcznie przybliżenie ( wysuwa się obiektyw :) i naciskać delikatnie przycisk migawki, zapala się wówczas takie zielone światełko i słychać takie "pik". Wówczas trzeba zdecydowanym ruchem nacisnć do końca przycisk migawki, ciągle trzymając aparat nieruchomo. Nie robię zdjęć na podglądzie, wolę bezpośrednio widzieć to, co chcę sfotografować. Majczęściej używam, na szybko, trybu "krajobrazy", na auto, zdjęcia wychodzą słabsze. No ale Ty masz lepszy aparat E- 510:)”
Ja mam e-420 to jest prawie to samo ;)
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-09-12 21:37
No to jak aparat nowy, to raczej sprawny. A teleobiektyw jakiej masz firmy? Też Olympus i też nowy? Poza tym taka uwaga: fotografując na maksymalnej ogniskowej koniecznie jedną ręką podtrzymuj obiektyw (najlepiej pod pierścieniem ogniskowej, to masz możliwość ciągłego kadrowania). Jak obiema rękami będziesz trzymał puszkę, to rozmyjesz na 100%.
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
WESOŁYCH
Samczyk ...
Wilga ...
Podróżni ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP