Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Ptaki przyjaciółmi człowieka.
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Obawy przeczytajcie to
 
 
~ Matis    |    dodano: 2009-08-03 21:00

Często wybieram się na pobliskie tereny  by zfotografowac lub poobserwowac ptaki. Są to najczesciej pola , lasy czy też łaki.  Teraz akórat chodzi mi o pola działkowe.

Są to pola obrośnięte ostem. Wysokim  ok 2 m. Żyją ty miedzy innymi makolągwy, szczygły, mazurki, pokląskwy, pliszki żólte i siwe, potrzeszcze, dzierlatki ,skowronki itp. Niestety są to pola działkowe na których mają  powstac domy. A co z ptakami ?? Przeciez jest tam ok 80% pozywienia ich. a co potem ??.  Narazie nic się dziedzieje na jednym bardz dużym polu.  Ale obawiam się o to gdyż obok juz powstają domy mieszkalne. A jeśli powstaną a napewno powstaną to Granowo straci  większośc ptactwa i środowiso naturalne wielu zwieząt nie tylko ptaków. Niestety  w Granowie nie ma  ornitologów ani żadnych członków otopu oprucz mnie więc to jest KONIEC ??

 
 
Komentarze ( 11 )
 
 
KamilMyslek
kruk
punkty: 5057
* * * * *
 
dodano: 2009-08-04 18:19
Trudna sprawa. Pewnie domy powstaną. Ale wiele terenów cierpi kosztem człowieka, Twój przypadek nie jest jedyny. Jeżeli są to tereny bardzo cenne i na prawdę zagrożone mógłby je ktoś wykupić, tak jak to się dzieje z polderem Kwiecewo. Ale wątpię, żeby w Twoim przypadku było podobnie.
 
 
JarekS
wróbel
punkty: 624
* *
 
dodano: 2009-08-04 20:59
Można jesienią nazbierać nasion chwastów (raczej wiesiołka, niż ostu) i posiać na jakimś wolnym kawałku terenu (dziki trawnik, zwałowisko), wtedy ptaki powinny przenieść się na nowe miejsce (wiesiołek owocuje dopiero w drugim roku, ale na pewno będą makolagwy, szczygły i zimą czeczotki). Można też zaproponować utworzenie ogródka ekologicznego (z chwastami) na terenie szkoły lub obok niej. Niektóre chwasty bardzo ładnie kwitną i jest na nich wiele owadów (na rumianie, żmijowcu, rozchodnikach, pyleńcu)   
 
 
beatak
bielik
punkty: 29468
* * * * * * *
 
dodano: 2009-08-04 21:11
Myślę, że ptaszki  znajdą sobie inne miejsce, gdzie będzie im równie dobrze jak w Granowie.
 
 
kacpereko
jaskółka
punkty: 2262
* * *
 
dodano: 2009-08-05 19:01
powiadom lokalne gazety, pogadaj z burmistrzem, czy też wójtem, zawsze jakoś sprawę da się załatwić
 
 
Matis
puchacz
punkty: 37309
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-08-06 10:53
Nie sądze że oni to zrozumieją. A działki juz będą  bo nie długo przetar. NIestety nic nie zrobie. A które miejsca sie zbiera??
 
 
Matis
puchacz
punkty: 37309
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-08-07 09:45
JarekS napisał:
„Można jesienią nazbierać nasion chwastów (raczej wiesiołka, niż ostu) i posiać na jakimś wolnym kawałku terenu (dziki trawnik, zwałowisko), wtedy ptaki powinny przenieść się na nowe miejsce (wiesiołek owocuje dopiero w drugim roku, ale na pewno będą makolagwy, szczygły i zimą czeczotki). Można też zaproponować utworzenie ogródka ekologicznego (z chwastami) na terenie szkoły lub obok niej. Niektóre chwasty bardzo ładnie kwitną i jest na nich wiele owadów (na rumianie, żmijowcu, rozchodnikach, pyleńcu)   ”
A  to które części się zbiera
 
 
sowa
moderator
 
dodano: 2009-08-07 11:40
Matis napisał:
”A  to które części się zbiera”
Nasiona, Mateusz.
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-08-08 22:19
Myślę, Matis, że niepotrzebnie przesadzasz. Ludzie chcą budować domy. W miejscu, gdzie stoi Twój dom, też kiedyś było pole lub łąka i żyły tam jakieś ptaki, które musiały się wynieść. Jeśli są to działki przeznaczone pod budowę (a pewnie tak zostało zaplanowane), to będzie tam osiedle i tyle. Przy każdym domu będzie zapewne ogród, a to też miejsce dla ptaków. Bez człowieka też zresztą następują zmiany - np. łąki zarastają lasem i jedne gatunki ptaków się wycofują, a na ich miejsce wchodzą inne.
 
 
milka
kruk
punkty: 5831
* * * * *
 
dodano: 2009-08-09 16:49
No niestety tak już jest i raczej się nic na to nie poradzi. Teraz ważniejsze są pieniądze i wielu ludzi się nie przejmuje, że tam mają siedlisko ptaki.....Musiałby być to naprawdę cenny teren żeby zabroniono budowy. :)
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-08-10 14:45
Praktycznie wszędzie jest siedlisko jakichś ptaków... I jest sprzeczność interesów, jak to widać w przypadku Matisa ;) On już ma gdzie mieszkać, więc się przejmuje okolicznymi polami, ci co dopiero zamierzają zbudować dom - jakby trochę mniej... :)
 
 
Matis
puchacz
punkty: 37309
* * * * * * * *
 
dodano: 2009-08-11 21:32
Aha dobrze
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
WESOŁYCH
Samczyk ...
Wilga ...
Podróżni ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP