Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Obserwacje według Marka ;'D
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Krótki wyjazd nad kilka stawów 4
 
 
~ Mar_Lis    |    dodano: 2015-04-19 17:32    |    ostatnia zmiana: 2015-04-21 18:08
Witam! Przed chwilą wróciłem z 25 letnim kolegą ze stawów w Zebrzydowicach. Jestem w świetnym humorze, bo widziałem kilka życiówek ;)
Najpierw szukaliśmy miejsca na parking, bo było sporo wędkarzy. Gdy wreszcie znaleźliśmy miejsce postoju samochodu, poszliśmy nad wypełniony wodą staw. Na początku zobaczyłem perkozy dwuczube, nurogęsi, 5 dymówek (wpisanych na Spring Alive) czernice, krzyżówki i oczywiście śmieszki. Ale gdy chcieliśmy właśnie odchodzić od tego stawu, zobaczyłem ptaka mniejszego i smuklejszego od śmieszki, z rozwidlonym ogonem. Jakaś rybitwa! Bardzo się ucieszyłem, to moja pierwsza w roku. Potem poszliśmy nad spuszczony staw. Było znacznie mniej kałuż niż poprzednio. Ale za to więcej gatunków. Przy najbliższej kałuży dostrzegłem bez wątpienia SIEWECZKI!!! Przynajmniej jedna obrożna, a reszta chyba rzeczne. Oczywiście to moje życiówki. Potem popatrzyłem na drugą kałuże i zobaczyłem brodźca z zaostrzonymi skrzydłami w locie, białym kuprem, jasnym ubarwieniem, niewielkim kontrastem między skrzydłami a tułowiem, smukłą sylwetką i długimi nogami. Z tego, co przejrzałem w ptaki.info, najbardziej podobny do ptaka, którego widziałem, jest brodziec pławny, ale to chyba niemożliwe, by to był on. Więc proszę o podanie gatunków, jaki to mógł być ptak, a wtedy wybiorę tego, którego widziałem. Potem widziałem jeszcze krwawodzioby, czajki, samotniki (w tym jeden osobnik na drugim), wrony siwe, czaple siwe, pliszki siwe, mewy siwe (dużo tych siwych :D) i dwie rybitwy. 
Myślę, że wyprawa się udała. A co Wy o tym myślicie? Pozdrawiam, Marek.

 
 
Komentarze ( 4 )
 
 
szlamnik
moderator
 
dodano: 2015-04-19 18:16
ptaki.info to słaba podstawa do oznaczania czegokolwiek widzianego w terenie, rysunki tam zamieszczone są dość schematyczne i pomijają wiele szczegółów. Opisy są jeszcze bardziej lakoniczne. Nie takie jest przeznaczenie tamtej strony.
Pomysł, żeby inni sugerowali Ci, co widziałeś, a Ty sobie dopasujesz, jest zdecydowanie cudaczny i nie powinieneś iść tą drogą. ;)
 
 
ostoja
bielik
punkty: 19628
* * * * * * *
 
dodano: 2015-04-19 18:55
"chyba rzeczne"

Życiówką powinno być dla Ciebie pewne stwierdzenie, a nie "chyba" stwierdzenie;)

"w tym jeden osobnik na drugim"

czyli kopulacja;)
 
 
Mar_Lis
łabędź
punkty: 11364
* * * * * *
 
dodano: 2015-04-19 19:22
ostoja napisał:
„"chyba rzeczne"Życiówką powinno być dla Ciebie pewne stwierdzenie, a nie "chyba" stwierdzenie” 
Powiem Ci, że najpierw nie dało się oznaczyć inaczej, niż tylko że to są sieweczki, a jedna była od reszty większa i bardziej kontrastowo ubarwiona, z grubą obrożą; u reszty tego nie było.


 
 
Mar_Lis
łabędź
punkty: 11364
* * * * * *
 
dodano: 2015-04-21 14:41
Mam dobrą nowinę: okazało się, że widziałem oba gatunki sieweczek. Dziękuję wszystkim za pomoc, teraz spróbuję oznaczyć tego szarego brodźca ;)
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Dudek ...
Tatrzańs ...
Trzmielo ...
W takim ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP