Strona, jak wiele innych, wykorzystuje cookies (tzw. ciasteczka). Jeśli ci to odpowiada, kontynuuj - w przeciwnym przypadku dowiedz się więcej kliknij.
http://www.otopjunior.org.pl
 
<
Poprzedni blog
 
Lista blogów
 
Następny blog
>
 
Z notatnika obserwatora przyrody
 
Poleć znajomemu
Drukuj
Lornetka- opinia
 
 
~ Aragorn    |    dodano: 2010-10-19 19:24    |    ostatnia zmiana: 2010-10-20 13:08

                       

                                         Vortex Diamondback 8x42


Wiem, że pisałem, że opinia na temat lornetki ukaże się w niedzielę 03.10.2010r., czyli w drugi dzień EDP, ale stwierdziłem, że po jednym wypadzie w teren będę mógł zbyt mało napisać o sprzęcie, przyznaję się też, że jakoś nie mogłem wziąć się do pisania . Lornetkę nam już 17 dni, i jestem z niej bardzo zadowolony.

1. Estetyka wykonania:

Zaraz po rozpakowaniu pudełka od razu rzucił mi się w oczy futerał w foliowym woreczku, po jego otworzeniu równie staranne zapakowana w folię lornetka. Oprócz tych dwóch najważniejszych rzeczy w pudełku były jeszcze pasek na szyję, pasek do futerału, szmatka do czyszczenia szkieł, instrukcja w dwóch językach( pol. i ang.) wizytówka sklepu, rachunek i karta informująca o możliwości zwrotu towaru w ciągu 10 dni od otrzymania.

Po starannym i dość wolnym rozpakowaniu wszystkiego( ręce aż mi latały ze szczęścia) odbyły się pierwsze dokładne oględziny sprzętu. Lornetka wygląda na solidom, co można  odczuć po jej wadze ok. 700g po przerzucie z 500g znaczna różnica, aczkolwiek myślę, że po około pół roku już zaniknie i nie będę jej czuł. Konstrukcja w uchwycie jest bardzo wygodna, dobrze leży w ręce, a guma daje to do siebie, że nawet w niskiej temperaturze nie jest aż tak zimna jak lornetki metalowe. Dodatkowym plusem są pokrywy na muszle oczne i na obiektywy. Pasek lornetki od spodniej strony jest pokryty gumą, zaś od zewnętrznej zwykłym materiałem. Jest on dość szeroki, co jest dużym plusem gdyż nie wrzyna się w szyje i równomierni rozkłada ciężar. Jedynym minusem moim zdaniem jest futerał, niby sztywny, niby twardy, ale sprawia wrażenie, że po poważniejszym upadku bądź uderzeniu naprężonej gałęzi może pęknąć. Nie jestem również zadowolony z jego pokrycia, jest to zwykły materiał, najbardziej martwi mnie to, że może się on zaciągnąć podczas,, buszowania” po chaszczach. Ale jak widać wszystko nie może być idealne.

2.Optyka:

No i w końcu najważniejsze, optyka. Z tej części lornetki jestem bardzo zadowolony, 8x42 w pełni mnie zadawala, a szerokie pole widzenia jest nieporównywalne z moją byłą 10x30. Obraz jest jasny, ostry, według mnie nie zamazuje się, jedynie z tego, co zauważyłem występuje mała, i słabo widoczna aberracja chromatyczna, ale ten defekt występuje tylko przy kiepskich warunkach oświetleniowych i tylko przy granicy ziemi, z niebem( bezpośredniej) gdyż na horyzoncie lasu tego nie ma, jest to również tylko widoczne na zaoranych polach, znaczy na tych o ciemnych barwach. Aberracja przybiera kolor,,morski” i zauważam ją tylko przy mocnym skoncentrowaniu wzroku na tej granicy( ale jest to może tylko moje odczucie). Na ptakach takowego defektu nie zauważyłem. Więc optykę ocieniam na b.dobry z bardzo mocnym +.

Ogólnie z lornetki jestem bardzo zadowolony, a nawet więcej, tylko gdyby nie ten futerał, ale może z czasem wykombinuje jakiś, inny lepszy. Sprzęt uważam za godny polecenia i poleciłbym go każdemu, kto ma do dyspozycji tylko 1000zł, i chce kupić dobrą lornetkę.

 
 
Komentarze ( 2 )
 
 
Netta
puchacz
punkty: 47334
* * * * * * * *
 
dodano: 2010-10-21 22:21
W moim przypadku futerał na samym początku wylądował głęboko w szufladzie i nigdy stamtąd nie wyjrzał. Lornetkę noszę zawsze na szyi, a po obserwacjach - w plecaku. Jeśli intensywnie penetrujesz chaszcze, to może pomyśl o takich szeleczkach http://www.lornetki.pl/karta_produktu.php?idProdukt=2832. Niektórzy ich używają i sobie chwalą.
Aha, cieszę się, że lornetka się sprawdza :)
 
 
damianeK
żuraw
punkty: 3222
* * * *
 
dodano: 2012-01-29 12:21
Każda opinia jest mile widziana, każdy kolejny wpis to nowe spojrzenie na ten temat.
Twoja opinia będzie bardzo pomocna, dzięki. ;-)
 
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypowiedzi zawarte w komentarzach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Są one prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Logowanie do serwisu:
 
 
 
Zapamiętaj hasło
 
 
 
 
 
Najnowsze w galerii klubowicza
Rysować ...
Falco ...
Major ...
Falco ...
 
 
 
 
Najnowsi ulubieni klubowicza
 
 
 
 
 
Projekt i wykonanie Excelo.
Powered by excelo true CMS system.
Portal przygotowano dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Królestwa Holandii w Polsce
- Program Małych Projektów Matra/KNIP